Miksi Jeesus ei itse kirjoittanut Raamattua? Miksi Jumala (jos hän on eri kuin Jeesus) ei itse kirjoittanut Raamattua?
Koska Jeesus (=jumala) ei osannut kirjoittaa tai lukea. Jeesus teki typerästi, kun antoi taikauskoisten paimentolaisten kirjoittaa itsestänsä elämänkerran. Taisi olla ettei Jeesukselta kysytty lupaa.
Johtopäätös: taikauskoiset paimentolaiset sepittivät koko tarinan Jeesuksesta ihan mielensä ja uskomuksiensa mukaisesti. Oikeasti Jeesus oli (jos yleensäkään oli edes olemassa) ihminen ja yksi monista lopunajan julistajista.
Se siitä jumaluudesta.
Koska Jeesus (=jumala) ei osannut kirjoittaa tai lukea. Jeesus teki typerästi, kun antoi taikauskoisten paimentolaisten kirjoittaa itsestänsä elämänkerran. Taisi olla ettei Jeesukselta kysytty lupaa.
Johtopäätös: taikauskoiset paimentolaiset sepittivät koko tarinan Jeesuksesta ihan mielensä ja uskomuksiensa mukaisesti. Oikeasti Jeesus oli (jos yleensäkään oli edes olemassa) ihminen ja yksi monista lopunajan julistajista.
Se siitä jumaluudesta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jeesus tuli sovittamaan syntimme, että voisimme olla yhteydessä Häneen.
Pyhä Henki tuli sitä varten, jonka Jeesus itse ilmoitti tulevan, kun Hän menee pois.
Pyhähenki ja Jeesus samaa tarinaa, jonka Jeesus olisi itse voinut kirjoittaa mutta nyt tarina on vain ihmisten keksimä eli ei totta-> väitteesi perustuu keksittyyn tarinaan.
Jumala lähetti ainoan poikansa Jeesuksen kuolemaan syntiemme vuoksi ja sovittamaan ne, että me voisimme saada synnit anteeksi ja päästä takaisin Jumalan yhteyteen.
...jos Jeesus olisi osannut kirjoittaa tai edes olisi itse tiennyt olevansa jotenkin jumalallinen, olisi hän hyvin todennäköisesti kirjoittanut itse tarinansa. Tarinat Raamatussa ovat nyt keksittyjä.
Jos todellinen(?) Jeesus niminen ihminen olisi osannut kirjoittaa tarinansa, olisi se ollut tavallisen ihmisen kertomus omista kokemuksista eikä mitään jumaluutta olisi havaittavissa.
Näin kaikki jumaluus, jonka ihminen on liittänyt Raamatun koottuihin kertomuksiin, häviää täysin kriittisesti tarkasteltuna.
Höpö höpö!
Ei se jesse mitään kuollut vaan kävi feikkaamassa kuolemaa tyhmille ihmisille. Ja sekin on pelkkää tarua.
Ja ajatella kuinka kuvottava tapa yrittää antaa muille anteeksi tappamalla toinen henkilö. Uskovaiset ovat ÄÄRIMMÄISEN epämoraalisia!
Jos kerran jumala on kaikkivaltias, mihin hän uhria tarvitsi ja vielä piti viaton tappaa? Tuossa on vain keksitty selitys Jeesuksen väkivaltaiselle kuolemalle, hän ei ollut messias vaikka hänellä oli kannattajia jotka niin uskoivat, ei tuonut rauhaa eikä muuta odotettua, joten selitettiin että juuri kuolema olikin tarpeen ja tarkoitus. Palkinto siis siirrettiin kuoleman jälkeiseen aikaan, siellähän se on maanpäällisen kritiikin ulottumattomissakin.
Olennainen kysymys: Kenelle Jumala uhrasi ihmisten syntien vuoksi, KENELLE?
Pikkumaisuutta itselleen.
jo sekin, että jumala uhraa poikansa, saa minut äärettömän vihaiseksi. Varsinkin kun tätä kerrotaan muka totena. Pystyisikö uskova uhraamaan poikansa jos jumala sitä häneltä vaatisi. Eikös Abraham joutunut melkein tekemään sen? Tällaista uskontoa pidetään vielä rauhan ja rakkauden uskontona?
Kaste
Jeesuksen asettama kaste liittyy Jumalan pelastustyöhön. Kaste toimitetaan uskovalle Jeesuksen Kristuksen käskystä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen veteen upottamalla. Kastettu liitetään paikalliseen seurakuntaan.
Pallihikeen kasta sormesi ja olet Jeesuksen oma
Ehkä syy siihen, että todistettava ei itse kertonut omia todistajanlausuntoja, on tässä:
Jos minä itsestäni todistan, ei minun todistukseni ole pätevä.
Joh. 5:31
Siihen nähden, että Raamattu on ihmisten kirjoittama eri aikoina, on ihme että se on niin täydellinen kirja. Ateistit taistelleet vuosikausia Raamattua vastaan ja edelleen argumentit ovat säälittävän huonoja ja häviävät 6-0.
Mutta mielenkiintoinen tapa sinulla sepittää historiaa. Raamattua et hyväksy historiankertomuksena, mutta itse julistat tietäväsi mitä tapahtui tuhansia vuosia sitten, vaikka olet tuskin edes sata vuotta. :)
Höpö höpö,
Uskovaiset itse julistavat tietävänsä, miten raamattua pitää tulkita. He väittävät, että raamatun kertomukset ovat tosia vaikka ne ovat koottuja ihmisten kertomuksia, joihin jokainen on sekoittanut omia taikauskoisia ajatuksiaan.
Raamattu ei ole jumalan sanaa, raamattu ei ole historian kirjoitusta.
Uskovaiset julistavat oikeaa totuutta, joka on heidän oma keksimä totuus raamatun satukirjoitusten perusteella. Kaikki raamattua siteeraavat uskovaiset valehtelevat ja huijaavat, koska perusteet ovat valhetta.
On ihme, että ihminen on niin sokea ja aivopesty, että uskoo ja yrittää vääntää todeksi noin vanhaa ja täysin sekavaa ja ristiriitaista raamatun tekstiä.
On typerää väittää. että jokin henki on käskenyt tai vaikuttanut kirjan kirjoittamiseen. Paljon uskottavampi selitys on, että paimentolaiset ovat polttaneet vesipiippua ja sen jälkeen harhoissaan kirjoittaneet kirjansa.
Miksi jeesus ei kirjoittanut asiaansa suoraan kirjaksi,kun oli olevinaan kaikkivoipa? Eihän ole mitään järkeä, että jumala on niin typerä ettei ymmärrä niin tehdä (=jumala on yhtä typerä kuin sen keksinyt ihminen).