ainuttakaan bussivuoroa tunnelin kautta kulkevaksi koska olisi LIIAN VAARALLISTA ajattaa täysi busseja tunneliin. Periaatteessa olis suora ja nopea reitti idän ja lännen välillä. Toinen syy on kai se, että tällainen pikareitti osoittaisi keskustan kautta laahaavan ratikan turhaksi.
Herätkää pahvit jotka puhutte tunnelin vaarattomuudesta !
Herätkää pahvit jotka puhutte tunnelin vaarattomuudesta !
Vastaukset 39
Vanhimmat
Mikä sen tekee niin kovin vaaralliseksi?
Esim. Malmön ja Kööpenhaminan välillä Juutinrauman sillan jatkeena olevan 4km pitkän tunnelin kautta ( E20) kulkee satoja busseja joka päivä.
Onko se meren pinnan alapuolella?
On se, siinä kulkevat junatkin tosin omaa tunneliansa pitkin.
Katso goolgle maps:sta.
Meinaat, että rantaväylän tunneli on ensimmäinen "vesistön" alittava tunneli...
Asuukos siinä tunnelissa vakituisesti ihmisiä, jotka tarvitsisivat arjen kulkemiseensa busseja? Eiköhän kyseessä ole lähinnä henkilöautoilijoiden tarpeisiin suunnattu mahdollisuus ajaa järkevästi? Katsotaan tilannetta sitten uudestaan, kun tunnellissa on enemmän asukkaita, jotka bussia tarvitsevat.
------Eiköhän kyseessä ole lähinnä henkilöautoilijoiden tarpeisiin suunnattu mahdollisuus ajaa järkevästi? ----
Kuules kuspiä, eiköhän kyseessä ole kaikkien ajoneuvojen paitsi fillarit tarpeisiin suunnattu mahdollisuus ajaa järkevästi? Vai tuleeko päihin liikennemerkit Sallittu vain henkilöautoille? Ajavatko rekat jatkossa Satakunnankatua.
Olet uskomaton molopää, mistä tuollaisia sikiää.
"mahdollisuus ajaa järkevästi?"
Mitä järkeä on mennä hengittämään savukaasuja tunneliin, kun maan pinnalla pääsee turvallisemmin ja ennen kaikkea terveellisemmin? Neljän järjettömän demariämmän vahinko kyseinen hukkatorvi.
Ihan fiksua vaan, ettei julkinen ja yksityinen liikenne käytä samoja reittejä...
Mistä tämä "liian vaarallinen" tieto on peräisin? Epäilen vahvasti. Eihän tunnelin kohdalla kulje tälläkään hetkellä bussilinjoja... Ja syy on se, että hämeenkatu on bussejen solmukohta...
Miksi jokainen bussimatkustaja haluaisi mennä Keskustorin kautta? Eiväthän muutkaan ajoneuvot aja kaikki sitä kautta?
No jos vaikka haluat mennä esim. bussilla hervannasta ikeaan... Ainiin! sinne ei mene mikään bussi! Eli tarvitaan kaksi. Tässä kohdassa tarvitaan bussejen solmukohtaa. Eli menet mistä tahansa, minne tahansa, voit AINA vaihtaa bussia siten ettei tarvitse kävellä pitkiä matkoja.
Annan aloittajalle vuorokauden aikaa kertoa faktaa väitteensä päälle, muuten tutkintapyynnön poliisille väärän tiedon levittämisestä ja panettelusta. Ei voi olla sallittua törkeä julkinen valehtelu vastoin paikallista etua. Tämä jää ratkaistavaksi.
Onks sua taas koko viime yö paneskeltu?
aloittajalta kyllä törkeä väite - lähteet esiin tai käräjät odottaa
Kummasti tuntuu joihinkin sattuvan tuollainen harmiton heitto, miksiköhän?
Valeet paljastuu, naama menee. Kilvoohan se
Sacuderia menee kieli pitkällä heti maanantaina tekemään rikosilmoitusta ja saa kohta itse haasteen aiheettomasta ilmiannosta. Se kun sattuu oleen rikos mitä se hanu ei näytä tietävän.
Lentää polselaitokselta ulos kierimällä rappuset alas
Manselaiset eivät pysty pidättämään kusihätää öiseen aikaan noin kauan. Tulee jo kahinoita kuskin kanssa.
Ottakaa nyt pahvit huomioon, kun vaahtoatte, että tänään on aprillipäivä. :-D
Täällä Suoli24:ssa joka päivä on aprillipäivä...
Toi on kyllä tottaXD
Olisi paljonkin ihmisiä joille riittäisi päästä työ- tai koulumatkallaan suorinta ja nopeinta reittiä idästä länteen tai päinvastoin. Miksi kaikkien nyssematkustajain pitää ajaa tukkoisen keskustan kautta kun h-autoilijat huristavat suoraan ja mukavasti tunnelista.
Mutta ilmeisesti jotain pelätään.
----Mutta ilmeisesti jotain pelätään.----
Pelätään sekä tunnelia että sitä kun nopeat pikavuorot voisivat osoittaa ratikan tarpeettomaksi.
Kuinka monta linjaa kulkee nyt sitä osuutta pitkin, jolta liikenne siirtyy tunneliin?
Ei yhtään.
Se onkin moka kun ei kulje yhtään. Eli jos ei nyt kulje niin ei saa kulkea koskaan. Kiva periaate.
Ei se johdu periaatteesta, vaan tarpeesta. Tunneliinkaan ei tule yhtään pysäkkiä, joten ei siitä kautta tarvitse yhdenkään linjan ajaa.
Ei tule liikennevalojakaan. Siksi matka sujuu
Minä asun Lietsussa ja käyn töissä Kalevan perällä. Heti jos tunnelin kautta suoraan alkaa ajaa nyssen pikavuoro niin minä jätän oman auton kotio ja nousen nysseen. Siihen asti käytän omaa autoa, kun ei ole mitään hinkua seilata aamuin illoin tukkoisen keskustan kautta. Sama koskee tulevaa ratikkaakin, hidas sekin on kun tunaa siellä keskustassa iät ja ajat.
Nimenomaan näitä suoria yhteyksiä kaupunginosien välille tarvittaisiin lisää. Keskustan kautta ajetaan aivan turhaan lähes jokainen bussivuoro.
Eikö olisi järkevämpää muuttaa siihen kaupunginosaan, jossa viettää keskimäärin aikansa? Silloin ei tarvitsisi liikkua jatkuvasti ristiin rastiin.
Se ei taas sovi rouvalle ja anopille
näinminäteen lataa asiaa. Tuollainen ratkaisu on varmastikin monella mielessään mutta Liikennelaitokselle se ei jostain syystä sovi. Ei haluta edes kokeilla kun on pelko, että se osoittautuisi ratkaisuksi ilman ratikkaa.
Meinaat ettei kukaan ole ikinä missään kokeillut...?
Mikäli Kiinasta löytyy Lietsu ja Kaleva niin ovathan ne voineet kokeillakin.
Et nyt ymmärtänyt. Eli tarkoitin suoraa yhteyttä jostain, johonkin keskustan ohi. Niin meinaat ettei missää ole ikinä kokeiltu...? Eli jos esim. Kalevasta menisi bussi rantaväylää pitkin lielahteen. Nopea varmasti, mutta paljonko sillä olisi käyttäjiä?
annettaisiin bussiyhtiöille vapaat kädet hoitaa joukkoliikenne, silloin toimittaisiin asiakaslähtöisesti eikä virkamiesten päähänpistojen mukaan
kaupungin liikennelaitos myyntiin heti
Olipa typerä kommentti. Silloinhan kaikki yhtiöt ajaisivat vain Hervannan ja keskustan väliä, eikä yksikään yhtiö ottaisia heikosti kannattavia linjoja. Hanki aivot.