Väestötilastot 2015

Tilastokeskuksen väestötilasto 2015 on julkaistu tänään. Tietokantatauluissa on mielenkiintoisia aluetilastoja:
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vaerak/048_vaerak_tau_203.px/?rxid=cb0bab6f-a0df-4b7a-99fd-f2121eb4f8af

Ev.lut % | Ei uskontokuntaa, %
63,0 | 33,6 | Uudenmaan maakunta
71,7 | 25,8 | Pirkanmaan maakunta
72,8 | 24,8 | Päijät-Hämeen maakunta
74,5 | 23,3 | Varsinais-Suomen maakunta
74,7 | 22,9 | Kymenlaakson maakunta
75,0 | 22,3 | Keski-Suomen maakunta
77,9 | 20,2 | Kanta-Hämeen maakunta
77,8 | 20,0 | Etelä-Karjalan maakunta
78,7 | 19,6 | Lapin maakunta
77,2 | 19,1 | Pohjois-Savon maakunta
74,0 | 18,9 | Pohjois-Karjalan maakunta
79,3 | 18,4 | Pohjanmaan maakunta
80,2 | 18,2 | Satakunnan maakunta
81,1 | 17,4 | Pohjois-Pohjanmaan maakunta
81,1 | 16,8 | Etelä-Savon maakunta
80,8 | 16,5 | Kainuun maakunta
83,6 | 15,0 | Keski-Pohjanmaan maakunta
86,7 | 11,8 | Etelä-Pohjanmaan maakunta
73,0 | 24,3 | KOKO MAA

TOP kunnat

Uskontokuntiin kuulumattomien osuus, %
40,0 Helsinki
35,7 Vantaa
33,2 Espoo
32,7 Kerava
31,8 Tampere
31,1 Kaskinen
30,9 Turku
28,9 Kotka
28,0 Kemi
27,9 Järvenpää
27,7 Karkkila
27,4 Lahti
27,3 Hyvinkää
27,0 Nokia
26,9 Jyväskylä
26,4 Kirkkonummi
26,4 Maarianhamina - Mariehamn
26,4 Kökar
26,2 Siuntio
26,1 Inari
25,5 Vihti
25,3 Hanko
11251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Samaa pakettia tutkailin itsekin juuri. Ikäryhmittäin ja sukupuolittain jaoteltuna on löydettävissä mielenkiintoisia lukuja; esimerkiksi 25-44 -vuotiaista miehistä enää 56,6 % kuuluu ev.-lut -kirkkoon, molemmista sukupuolista yhteensä 61,7 %. Ottaen huomioon ikäryhmän laajuuden on melko todennäköistä että miehissä on yksittäisissä ikävuosissa jo 50 % osuuden alittaneitakin, hyviä vaihtoehtoja lienevät ainakin kaikki ikävuodet 31 ja 35 välillä.

Myös 45-64 -vuotiaista miehistä osuus on laskenut sangen alas ja on enää 66,6 %.

Äänestä
  • Ikäryhmistä 15-24 oli jännä, kirkkoon kuuluminen nousussa!

    Ev. lut. %
    2010 79,74
    2011 79,06
    2012 78,84
    2013 78,40
    2014 77,68
    2015 77,96

    Äänestä

  • Mietin itsekin mistä moinen lähtökohtaisesti järjenvastainen tulos voisi johtua. Ainut selitys on mielestäni, että ikäryhmään sisääntuleva 15-vuotiaiden ryhmä kastettiin vielä erittäin suurella prosentilla - 88,7 % - eikä yli 18-vuotiaiden eroaminen viime vuonna pystynyt poikkeuksellisesti kumoamaan tätä lisäystä. Tämän ikäryhmän tilastohan romahtaa isommin vasta kuuden-seitsemän vuoden kuluttua, kun huomattavasti alhaisemmin prosentein kastetut 2006 ja sen jälkeen syntyneet tulevat tähän ikään.

    Äänestä

  • Juuri noin. Täytyy muistaa, että kasteiden suosion todellinen romahdus alkaa näkyä tuossa ikäryhmässä vasta noin kymmenen vuoden kuluttua. Tuolloin ikäryhmässä enää kuutisenkymmentä prosenttia kuuluu kirkkoon.

    Äänestä

  • 31-35 -vuotiaat eivät liene kirkkoon kuuluva ikäluokka. Vanhemmilla polvilla on ollut enemmän aikaa erota kirkosta. Toki sitten vielä vanhemmissa tulee uskonnollisempia ikäluokkia.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    31-35 -vuotiaat eivät liene kirkkoon kuuluva ikäluokka. Vanhemmilla polvilla on ollut enemmän aikaa erota kirkosta. Toki sitten vielä vanhemmissa tulee uskonnollisempia ikäluokkia.

    Perustin arvioni 31-35 -vuotiaiden pienimmästä kirkkoon kuulumisasteesta lähinnä siihen, että vuonna 2011 27-31 -vuotiaat olivat kaikkein vähiten kirkkoon kuuluva ryhmä. Toki erot ovat melko pieniä ja jokin toinen ikävuosi saattaa olla edellä.

    Äänestä

  • Kreegah kirjoitti:

    Perustin arvioni 31-35 -vuotiaiden pienimmästä kirkkoon kuulumisasteesta lähinnä siihen, että vuonna 2011 27-31 -vuotiaat olivat kaikkein vähiten kirkkoon kuuluva ryhmä. Toki erot ovat melko pieniä ja jokin toinen ikävuosi saattaa olla edellä.

    No sitten arviosi kyllä luultavasti pitää paikkansa.

    Eroajien ikäprofiilihan ei ole niin merkittävästi muuttunut koko vuoden tasolla.

    Äänestä

  • Jorille ehdottaisin, että VA-liitto tms. voisi pyytää TK:lta uudet ikävuosittaiset tilastot. Näillä olisi merkitystä ainakin pääkaupunkiseudulla, jossa voisi kyseenalaistaa vahvemmin ev.lut:n asemaa/käytäntöjä kouluissa ja päiväkodeissa kun relevanteissa ikäryhmissä osuudet alkavat tippua alle puoleen.

    Äänestä

  • T.I.Lasto kirjoitti:

    Jorille ehdottaisin, että VA-liitto tms. voisi pyytää TK:lta uudet ikävuosittaiset tilastot. Näillä olisi merkitystä ainakin pääkaupunkiseudulla, jossa voisi kyseenalaistaa vahvemmin ev.lut:n asemaa/käytäntöjä kouluissa ja päiväkodeissa kun relevanteissa ikäryhmissä osuudet alkavat tippua alle puoleen.

    Tuon voi käytännössä katsoa vanhemmista kastetilastoista. Evlut kirkosta erotetaan hyvin vähän lapsia, eikä toisaalta montaa liitetäkään vauvakaste-iän jälkeen.

    Äänestä

  • T.I.Lasto kirjoitti:

    Ikäryhmistä 15-24 oli jännä, kirkkoon kuuluminen nousussa!

    Ev. lut. %
    2010 79,74
    2011 79,06
    2012 78,84
    2013 78,40
    2014 77,68
    2015 77,96

    Tämä korostaa, että kirkosta eronneita ja eroavia olisi hyvä haastaa erottamaan myös lapsensa.

    Äänestä

  • Kreegah kirjoitti:

    Mietin itsekin mistä moinen lähtökohtaisesti järjenvastainen tulos voisi johtua. Ainut selitys on mielestäni, että ikäryhmään sisääntuleva 15-vuotiaiden ryhmä kastettiin vielä erittäin suurella prosentilla - 88,7 % - eikä yli 18-vuotiaiden eroaminen viime vuonna pystynyt poikkeuksellisesti kumoamaan tätä lisäystä. Tämän ikäryhmän tilastohan romahtaa isommin vasta kuuden-seitsemän vuoden kuluttua, kun huomattavasti alhaisemmin prosentein kastetut 2006 ja sen jälkeen syntyneet tulevat tähän ikään.

    Juuri nyt olisi hyvä tukea protu-leirien markkinointia. www.protu.fi
    Nehän ovat myös vaihtoehto toistaiseksi varsin vetovoimaisille rippikoululeireille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T.I.Lasto kirjoitti:

Tilastokeskuksen väestötilasto 2015 on julkaistu tänään. Tietokantatauluissa on mielenkiintoisia aluetilastoja:
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vaerak/048_vaerak_tau_203.px/?rxid=cb0bab6f-a0df-4b7a-99fd-f2121eb4f8af

Ev.lut % | Ei uskontokuntaa, %
63,0 | 33,6 | Uudenmaan maakunta
71,7 | 25,8 | Pirkanmaan maakunta
72,8 | 24,8 | Päijät-Hämeen maakunta
74,5 | 23,3 | Varsinais-Suomen maakunta
74,7 | 22,9 | Kymenlaakson maakunta
75,0 | 22,3 | Keski-Suomen maakunta
77,9 | 20,2 | Kanta-Hämeen maakunta
77,8 | 20,0 | Etelä-Karjalan maakunta
78,7 | 19,6 | Lapin maakunta
77,2 | 19,1 | Pohjois-Savon maakunta
74,0 | 18,9 | Pohjois-Karjalan maakunta
79,3 | 18,4 | Pohjanmaan maakunta
80,2 | 18,2 | Satakunnan maakunta
81,1 | 17,4 | Pohjois-Pohjanmaan maakunta
81,1 | 16,8 | Etelä-Savon maakunta
80,8 | 16,5 | Kainuun maakunta
83,6 | 15,0 | Keski-Pohjanmaan maakunta
86,7 | 11,8 | Etelä-Pohjanmaan maakunta
73,0 | 24,3 | KOKO MAA

TOP kunnat

Uskontokuntiin kuulumattomien osuus, %
40,0 Helsinki
35,7 Vantaa
33,2 Espoo
32,7 Kerava
31,8 Tampere
31,1 Kaskinen
30,9 Turku
28,9 Kotka
28,0 Kemi
27,9 Järvenpää
27,7 Karkkila
27,4 Lahti
27,3 Hyvinkää
27,0 Nokia
26,9 Jyväskylä
26,4 Kirkkonummi
26,4 Maarianhamina - Mariehamn
26,4 Kökar
26,2 Siuntio
26,1 Inari
25,5 Vihti
25,3 Hanko

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu