matuista halpaatyövöimaa

matuista halpaa työvoimaa
suorittavan amistason tyt halvemmaksi
palkat alas pallkeerot ylys
yläluokan tulot ylös
osingot ylös
siinä kai mokutuksen syitä

tietyt rikkaat yläluokkaiset tahot tieenaavat muutkin
kun vokinpitäjät

nalle walrooskin on suvakki vaikka
on matujen lähi alueella
onko noin?????
255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juuri tämän takia Vasemmistoliitto ajaa 10e minimi palkaa.

Äänestä

Yhtä tehokasta työvoimaa kuin pitkään kotoutuneet romanit ja yli 20-vuotta harjoitelleet somalit edustavat.
Kyllä työnantajien kelpaa rellestää!

Hoidossani oli pienen metallialan yrityksen tuotanto kun yrityksen omistaja värväsi pajaan ammattikurssin, kohtuullista suomea puhuvan somalikundin.
Ma > to opastettiin talon käytäntöihin ja perjantaina ehdotelin hepulle askaroinnin aloitusta. Kun iltapäivän alkuun mennessä ei ollut tapahtunut mitään niin annoin itse pikaisen työnopastuksen. Taatusti asiallisen ja havainnollisen. Kun somali huomasi olleensa hieman "ulkona" hän hikeentyi ja sanoi lähtevänsä. Häipyi heti eikä minulla ollut hänestä havaintoa sen jälkeen.
Tämä heppu lienee kuulunut siihen 8%:iin somaleja joiden sanotaan rikastuttavan työelämäämme.
Omissa, yhteikunnan kustantamissa organisatioissaan heitä lienee enemmäkin. Onhan uudet tulijat opastettava avustusjärjestelmien käyttöön ja muutenkin mukava harrastella omiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maturahattänneäkkiä kirjoitti:

matuista halpaa työvoimaa
suorittavan amistason tyt halvemmaksi
palkat alas pallkeerot ylys
yläluokan tulot ylös
osingot ylös
siinä kai mokutuksen syitä

tietyt rikkaat yläluokkaiset tahot tieenaavat muutkin
kun vokinpitäjät

nalle walrooskin on suvakki vaikka
on matujen lähi alueella
onko noin?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu