Maajussitko yrittäjiä?

Viime vuonna veronmaksajat maksoivat 200 milj. lomituksiin. Palvelua käytti 20 000 tilaa (isoimmilla tiloilla kun rengit tekevät muutenkin kaikki työt). Sehän on 10 000€/tila. Mistä tämä kieroutuneituneisuus on Suomeen pesiytynyt. Eikä jussit edes laske näitä tuiksi.
24269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Eihän duunarikaan itse lomittajiansa maksa, saavat vielä lomarahatkin päälle.

Äänestä
  • Ei niin, vaan työnantaja, samoin kuin maataloudessa. !0 000 €, eikä lomarahat ees siinä. Kylläpä on on liksat. Sipilä varmaan vihreenä kateudesta.

    Äänestä

  • lomaa-loman-päälle kirjoitti:

    Ei niin, vaan työnantaja, samoin kuin maataloudessa. !0 000 €, eikä lomarahat ees siinä. Kylläpä on on liksat. Sipilä varmaan vihreenä kateudesta.

    siis 10 000 €.

    Äänestä

  • korjaa kirjoitti:

    siis 10 000 €.

    tosiaanki duunarilla ei muuta o ku lomaa ja vähäne työpanos vitu hikine 1200 tuntia
    jossette pärjää hakekaa toinenki työpaikka
    kuka olis uskonu duunari palkka 33 e tunti ja sit viä koko sosiaalituki päälle

    Äänestä

  • Missä työpaikoissa lomalle jääneen duunarin tilalle tulee loman ajaksi joku?

    Äänestä

aikoinaan kun oli maatalous tupo niin karjaihmiset ottivat rahan sijasta lomapäiviä...niitä on kertynyt vuosien saatossa 26 päivää
oletko tupoa vastaan....kiva kuulla toivottavasti tupot lakkaa kumma kyllä niitä ei kukaan ole julkisuudessa vastustanut...no nyt sinä vastustat muille tullutta tupoa
paljonko duunarilla eli sinulla on vapaa päiviä
sinä kaiketi vastaat 45-60 no valehtelija olet ollut sikiöstä asti kuten myös tyhmä laskutaidoton
onko sinulla pekkasia 10 päivää
viikonlopuista sinulle kertyy lomaa 104 päivää sairaslomaa kertyy helposti 20 päivää juhlapyhiä tulee helposti 10 myös ylitöistä tulee helposti 10 päivää
tuossa on alkuunsa 214 päivää lomaa varsinaisia työpäiviä siis sinulla on 214
214 -365 tulee 150 työ päivää vuodessa150 x 8 onkin vain 1200 tuntia vuodessa töitä
ei ihme että nalle kertoi suomalaisen tekevän vähiten töitä elinikänään
tiesitkö että ennen lauantaikin oli työpäivä mutta sinulle tupossa on sovittu 5 päivänen työviikko
ymmärrän hyvin että sinun mielestä se on väärin kuin myös minun mielestä
lauantaista kertyy lomaa 52 päivää vuodessa siis puolet enemmän kuin karjaihmisille ja kyse pelkästään lauantaista
-
sinulle on neuvoteltu lomaltapaluu raha eli kreikkalainen 13 kk palkka
kyllä se pitää poistaa jos on niin tyhmä että lomalta ei palaa silloin kuuluu menettää työnsä
1200 tuntia x 33 euroa tunti sehän tekee 39600 euroa vuosi eli keskipalkka
laskin siis taas oikein
muuten 1200h vuodessa x 37vuotta tekee 44400tuntia eliniän tuntikertymä taas laskin oikein

Äänestä
  • Siinä taas yksi joka ei ymmärrä yhtään mitään. Tästähän juuri oli kysymys. Maajussin kuuluisi olla yrittäjä ja tämäkin vertaa niitä palkansaajiin. Ehkä olisikin selvempi kun jussien tilat otettaisiin valton haltuun ja viljelijä olisi palkkatyöläinen.

    Äänestä

  • yrittäjienirvikuva kirjoitti:

    Siinä taas yksi joka ei ymmärrä yhtään mitään. Tästähän juuri oli kysymys. Maajussin kuuluisi olla yrittäjä ja tämäkin vertaa niitä palkansaajiin. Ehkä olisikin selvempi kun jussien tilat otettaisiin valton haltuun ja viljelijä olisi palkkatyöläinen.

    laitetaan sitte muutkin yrittäjät samaan lähtötilanteesee kuin maajussit eli valtio leikkaa puolet tuotteen hinnasta pois...tukea ei makseta tilalle kun sitä vihataan
    yrityksiähä valtio juuriki paapoo viikinline sai tukee 50 miljoonaa
    ei mitää vastiketta vaadittu se laitto sen osinkomaksuu
    ku viime lama oli pankeille annettii kymmeniä miljardeja eikä vaadittu mitää tilalle
    ei etes osakekirjoja
    vaikka pankit olis pitäny kaataa valtion sylii...olis voinu myydä osakelappuja
    jos mä vertaa jusseja palkansaajii ni se on mun asiani tai sitte yrittäjii nii mä teen nii
    ja jos tuon epäkohtia esiin nii sitte tuon niitä
    senku tuutte ottaa tilat haltuu ni saatha sinunkilaiset sitte palava pullo kotiis ja luodit lentää
    jo sunlaisia loisia on tässä sodan jälkee paijattu iha tarpeeks
    vittuako syöt...o syömättä ja äänestä jaloillas vitu loine
    loine o sellane joka imee itteensä ravinteita kun ei itse osaa niitä valmistaa
    -
    se on nii että kaikki tuet pitäs lopettaa ja ruualle laittaa oikee hinta vitu äpärä

    Äänestä

  • yrittäjienirvikuva kirjoitti:

    Siinä taas yksi joka ei ymmärrä yhtään mitään. Tästähän juuri oli kysymys. Maajussin kuuluisi olla yrittäjä ja tämäkin vertaa niitä palkansaajiin. Ehkä olisikin selvempi kun jussien tilat otettaisiin valton haltuun ja viljelijä olisi palkkatyöläinen.

    Itkupotkuraivari uhriutuminen ja muiden syyttely näillä alkaa heti kun vähänkin kritisoidaan.
    Muutama täsmennys nimimerkkin "TOTUUKSIA.SUOMESTA" seikkaperäiseen esitykseen.
    1) Pekkaspäivät eivät ole ylimääräinen vapaa vaan lakisääteinen työajan lyhennys.
    2) Sairaslomia on vuodessa keskimäärin 0-5 päivää. Paljon jää pitämättä koska Suomalainen palkansaaja on niin tunnollinen että menee sairaana töihin.
    3) Lomaltapaluuraha on nykyään lomaraha jota voidaan pitää palkanslisänä. Josta osa maksetaan ennen lomaa ja osa loman jälkeen. Monet vaihtavat ne nykyään vapaaehtoisesti vapaaseen.
    Yrittäjä on yrittäjä joka kantaa riskit ja ottaa voitot. Palkansaaja on palkansaaja joka saa palkkaa myymästään ajasta yrittäjälle. Kovin vaikeata tuntuu tämän eron käsittäminen olevan.

    Äänestä

  • Työaika voi olla esim 115 hr /3 viikkoa jolloin lyhennykset tulevat lyhyempinä päivinä. Tai 120 hr/ 3 viikkoa jolloin lyhennykset tulevat kokonaisina päivinä. Tämä sopii pienten yritysten tarpeisiin usein paremmin. Googlaa jos et ymmärtänyt.
    Ja ei tarvitse huutaa.

    Äänestä

Duunarien palkat muodostuu ihan eriasiosta ja on sovittu vuosikymmenten aikoina, älkää arvoisat suomen viimeiset kommunistit eli maanviljelijät kun olette omasta mielestä yrittäjiä verratkaa itseänne oikeisiin yrittäjiin älkää palkansaajiin.Täällä ei ole yksikään tukijussi ikinä verrannut itseään oikeisiin yrittäjiin ne on teidän verrokki ei palkansaaja, täällä voisi joku oikea yrittäjä kertoa kumman yrittäminen on minkäkinlaista ja minkälaisia apu-avunsaanti keinoja yhteiskunnalta saa kun alkaa mennä huonosti, nyt kun venäläisten ostosreissut väheni kauppoja joutui lopettamaan hyvin moni yrittäjä ja tiedän yhden lopettamaan joutuneen tokaisseen ei tullu maito eikä kriisitukea vaan pillit pussiin kun ei kannattanut, onko maatalousyrittäjillä samoin en tiedä kertokaa ja valistakaa.

Äänestä
  • kuinka vitu tyhmiä suomen kansa on ...sen näkee suomen talouden nykytilasta jos suomen vitun tyhmiä valitaan päättäjiksi nii kyllä duunarireiska raiskaa
    täällä kitistii jostai vitu laplisä leikkauksesta ja puhuttii yleislakosta
    paljonko leikkaus oli se oli 1,25 senttiä per lapsi per tunti...

    Äänestä

No voi hell..! Olen päättänyt lopettaa maajussin työt vuonna 1963. Sen jälkeen on palkkahistoriaa kertynyt 51,5 vuotta ja jatkuu yhä. Tällainen maajussille "huutelu" pitäisi lopettaa. On vanha totuus että jos maaseudulla herkee paska haisemasta niin kaupungeissa se herkee tulemasta. Eli naamat umpeen siitä asiasta.

Äänestä

Älä valita meidän rahat ovat jo paratiisissa :-DDD

Äänestä

Maatalous"yrittäjät" toitottaa toivottomasti aina huoltovarmuudesta jos tulee kriisi esim. sota täytyy olla ruokahuolto turvattu jos näin on niin se osa maataloudesta on otettava armeijan haltuun ja jäljelle jääviltä tiloilta kaikki vastikkeettomat tuet pois ja jos haluaa olla yrittäjä niin myyköön tuotantonsa ilman tukia mistä parhaan hinnan saisi ,niinhän sitten kauppakaan ei sitä määräisi ja saisi hyvän hinnan kun lumihangessa tehdään maailman mittapuun mukaan super ruokaa ei olisi vaikeuksia myydä nehän vietäisiin käsistä.

Äänestä
  • Luultavasti kriisiaikoina armeijaa tullaan tarvitsemaan jotta estetään viime sodan aikainen elintarvikkeiden jemmaaminen ja salakauppa.

    Äänestä

  • Minä en näe nälkää. Ostan rahalla halvempia ja parempilaatuisia ulkomaisia elintarvikkeita.

    Äänestä

  • Huutelet puskasta.

    Äänestä

ON KUIN SULALLA HIVELTÄISIIN NIIN HYVÄLTÄ TUNTUU KUN TALIKKOKOMMAREILLA MENEE HUONOST!!! AINAKUN ON 100 TILAA JOUTUNUT LOPETTEMAAN AVAAN SHAMPANJA PULLON KUN TIEDÄN MITEN YHTEISKUNTA TAAS SÄÄSTÄÄ VEROVAROJA JOITA NÄÄ LOISET LATOPAKOLAISET KULUTTAA!!!!

Äänestä

Toivottavasti 50 000n tukitilan raja rikkoutuisi ensi Juhannuksena...
Thumbs up!

Äänestä
  • TIKKUKIRJAIN-TIMO ON SAANUT ENSIMMÄISEN TIETOKONEENSA.

    Äänestä

Pasilan Pekka Routalempi sanoisi:"jännää, kaikki suomalainen, kannattavakin toiminta on viety ulkomailla. Maanviljelys vaan pysyy, jännää."

Äänestä

Miten tukia elinkeinoksokseen nauttiva voisi olla yrittäjä?
Jos niin yrittäjän määritelmää pitää muuttaa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


yrittäjienirvikuva kirjoitti:

Viime vuonna veronmaksajat maksoivat 200 milj. lomituksiin. Palvelua käytti 20 000 tilaa (isoimmilla tiloilla kun rengit tekevät muutenkin kaikki työt). Sehän on 10 000€/tila. Mistä tämä kieroutuneituneisuus on Suomeen pesiytynyt. Eikä jussit edes laske näitä tuiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu