Tuomarivirhe ratkaisi A nuorten Suomen mestaruuden

OIKEUTTABLUESILLE

Lauantaina Tapiolassa 2.4.16 pelatun A nuorten finaalipelin tuomarointi on aiheesta ollut otsikoissa sosiaalisessa mediassa. Päätuomarin haparoiva suoritus huipentui yli nelituhantisen yleisön edessä maaliin, joka olisi pitänyt voimassa olevien sääntöjen mukaan hylätä.

Erikoisinta tuomariston toiminnassa oli, että he eivät vaivautuneet pyynnöistä huolimatta tarkistamaan tilannetta videolta, vaikka tarvittava laitteisto oli käytettävissä.

Jääkiekkoliitolta odotetaan toimenpiteitä. Jos maali oli hyväksyttävästi tehty, niin siitä pitäisi nyt antaa kuvamateriaalia perusteluineen, tai muuten Ilvesnuoret juhlivat väärin perustein myönnettyä suomenmestaruutta.

Erotuomaritarkkailijan kommentti, että kiekko meni olkapäästä maaliin, ei ole riittävä, koska tuomio olisi siinäkin tapauksessa ollut sama. Eli maali olisi pitänyt hylätä.

Kuvista näkee selvästi, että Otto Koivula on aluksi aikeissa pelata roikkuna tippuvaa kiekkoa mailalla, mutta ohjaakin voimakkaasti puskulla/olkapäällä kiekon maaliin. Kiekon oma voima ei olisi riittänyt maaliin asti.

https://tellyo.pro/moment/7903

https://www.youtube.com/watch?v=jT8npv2OUfE&feature=youtu.be&t=39

9

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainanäitäsattuu

      Myös Jarkko Parikan saama jäähy oli aiheeton ja siitä seuranneesta ylivoimasta syntyi maali.

    • EUIRFG

      Niin, nyt kun otit vielä jäähyt puheeksi, niin tuomarit jätti lukuisia Ilvespelaajien jäähyn arvoisia VIRHEITÄ pelkästään kolmannen erän lopussa viheltämättä, ja sitten vihelsivät aiheettoman jäähyn Niemelälle - ja lisäksi seuranneesta ylivoimasta hyväksyivät sääntöjen vastaisen maalin Ilvekselle!!

      • ainanäitäsattuu

        Joo oli tuomaritoiminta heikkoa finaalissa. Molemmat joukkueet kärsi paljon, mutta Ilves hieman taitavampana joukkueena taisi kärsiä enemmän.


    • nolo.suomikiekko

      Kotimainen jääkiekko tuomari- ja kurinpitotoimintoineen näyttää olevan kautta linjan samaa noloa kähmintää; ei vain Liigassa vaan myös junioripeleissä menestymisiä halutaan ratkoa ennemmin muin tavoin kuin pelaamalla. Tänäkin keväänä parhaiden joukkueiden hienot esitykset ovat taas jäämässä käsittämättömien tuomari- ja kurinpitoratkaisujen synkän varjon sävyttämiksi.

      Sääli; luulisi että suositussa ja joskus yllättävää kv. menestystäkin tuoneessa lajissa ei oltaisi näin surkealla tasolla puitteiden ja kabinettitoiminnan osalta. Tulevaisuudelta kv. peleissä ei varmaan tarvitse paljoa odottaa, kun maan mestaruussarjoissa pyritään kaikin keinoin hävittämään puhdas kontaktipeli ja tuomaritoiminnan johdonmukaisuus. Samalla kurinpidollinen puuttuminen todellisiin vahingoittamisyrityksiin, käskytyksiin yms. on pelkkä iso vitsi, jota harjoitetaan lähinnä muodon vuoksi (ja epäjohdonmukaisesti) mediapaineen sitä vaatiessa.

      • idarii

        sinä pässi meinaat että valkut käskee ottaa myllyy. vittu just joo. ei tarvii olla ruudinkeksijä että tajuaa, jos sikailet niin siitä joutuu vastaa


      • nolo.suomikiekko
        idarii kirjoitti:

        sinä pässi meinaat että valkut käskee ottaa myllyy. vittu just joo. ei tarvii olla ruudinkeksijä että tajuaa, jos sikailet niin siitä joutuu vastaa

        Mitäpä jos koittaisit 1) ihan ensiksi vähän siistiä suutasi ja sitten 2) kehittää sanottavaasi jotain sisältöä pelkän trollaamisen ja solvailun sijaan, niin kommenttisi voisi joku ehkä ottaa vakavemminkin? Vai eikö kapasiteetti riitä muuhun? Olet täysin pihalla aiheesta ja siitä, mitä yllä kirjoitin _tuomari- ja kurinpitotoiminnasta_ suomalaisessa jääkiekossa.


    • OLENKOVÄÄRÄS

      MITÄ TÄMÄ LAUSE TARKOITTAAA "Samalla kurinpidollinen puuttuminen todellisiin vahingoittamisyrityksiin, käskytyksiin yms"

      HUHUU HALOOO???????

      ETKÖ AIKA SELKEÄSTI VÄITÄ, ETTÄ VALKUT KÄSKEE MYLLYTTÄÄÄ.

    • Vääryys

      Samassa rytäkässä taitaa nyt ryvettyä myös paikalla ollut tuomaritarkkailija, joka horisi maalista jotakin mitä oli kuulemma katsoneet pelin jälkeen videolta, että oli olkapäällä ohjattu. No - väärin tehty maali se on sekin, mutta nyt itse maalin pukannut pelaaja on tunnustanut puskeneensa. Tämä tieto on Jatkoaiasivustolta keskustelusta poimittu. Ei siis mikään fakta.

    • S.Simmons

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      3335
    2. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      16
      2799
    3. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      451
      1590
    4. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      123
      1441
    5. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      216
      1371
    6. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      116
      1370
    7. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      550
      1351
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      113
      1265
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      994
    10. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      974
    Aihe