vain tankkaamassa ja ruokaostoksilla ,tarvitseeko maksaa kyseisen maan viisumia vain parin tunnin takia vai voiko vain tehdä ostoksensa ja jatkaa matkaa tai riittääkö esim. jos maksaa satamamaksun?
Onko tuosta tilanteesta olemassa kansainvälisiä sääntöjä tai lakeja?
Jos veneen kanssa käy ulkomailla jossain satamassa
4
666
Vastaukset
- rajavalvonta
Schengenin sopimuksen solmineiden Euroopan maiden välillä voit liikkua ilman rajamuodollisuuksia. Jokaisella veneessä olijalla on kuitenkin oltava voimassa oleva passi mukana. Venepapereiden on oltava kunnossa.
Jos olet lähdössä maailman merille, tutustu etukäteen rajamuodollisuuksiin ja viisumipakkoon (noonsite on hyvä tietolähde, katso sieltä). Jos purjehdit vaikkapa USA:n alueelle omalla veneelläsi, pelkkä turistiviisumi ei riitä. Myös esim. Australiaan tarvitset viisumin. Maahantuloilmoitus sinne piti tehdä viimeistään 48 tuntia ennen aluevesille saapumista. Islantiin purjehtiessa sinun on ilmoitettava vene ja passitietosi viimeistään vuorokautta ennen. Ennenkuin lähestyt satamaa, ilmoitat vielä ETA:n Port Controlille (Ch 16).
Muodollisuuksiin kuuluu se, että nostat karanteenilipun (viestilippu Q) SB-saalingin alle. Se on merkki viranomaisille, ettet ole tehnyt maahantuloselvitystä kyseiseen valtioon. Karanteenilipun saat ottaa alas vasta, kun tulli, immigraatio ja mahd. terveysviranomainen on tehnyt tarkastuksensa ja hyväksynyt maahantulosi. Vain veneen päällilkkö saa astua maihin ennen maahantuloselvitystä. Vilpin yrittäminen ei kannata!
Et ilmeisesti ole matkustellut turistinakaan, jos kuvittelet voivasi luikahtaa kauppaan tms. ilman rajatarkastusta ;-) Omalla veneellä liikkuessa rajamuodollisuudet ovat tiukemmat kuin turistimatkoilla.Minä luulen, että aloitus oli tarkoitettu jonkinlaiseksi parodiaksi noihin satamaketjujen "miksi pitää maksaa päiväkäynnistä vierassatamassa" valituksiin.
Mutta jos nyt ottaisi hiukan vakavissaan, niin vaaditut rajamuodollisuudet ja dokumentit ovat täysin jokaisen valtio omassa päätösvallassa. Tietysti valtiot voivat keskenään tehdä sopimuksia esim. viisumivapaudesta, tai peräti passivapaudesta, kuten Pohjoismaiden välillä.
Schengenistä sellainen huomautus, että passi ei ole välttämätön, poliisin myöntämä henkilökortti riittää. Mutta ajokortti ei riitä. Pohjoismaissa riittää (niiden kansalaisille).- Navigarenecce
10-14 kirjoitti:
Minä luulen, että aloitus oli tarkoitettu jonkinlaiseksi parodiaksi noihin satamaketjujen "miksi pitää maksaa päiväkäynnistä vierassatamassa" valituksiin.
Mutta jos nyt ottaisi hiukan vakavissaan, niin vaaditut rajamuodollisuudet ja dokumentit ovat täysin jokaisen valtio omassa päätösvallassa. Tietysti valtiot voivat keskenään tehdä sopimuksia esim. viisumivapaudesta, tai peräti passivapaudesta, kuten Pohjoismaiden välillä.
Schengenistä sellainen huomautus, että passi ei ole välttämätön, poliisin myöntämä henkilökortti riittää. Mutta ajokortti ei riitä. Pohjoismaissa riittää (niiden kansalaisille).Minustakin aloitus on hieman "omituinen", mutta ensimmäinen vastaaja antoi kuitenkin erittäin hyviä ohjeita.
Kiitokset myös 10-14:lle. On mukava taas nähdä asiallisia kommentteja sinulta:). Oli oikein hyvä tuo huomautus ajokortin käyttämisestä henkilötodistuksena. Olen kuullut että Virossa on joillakin ollut ongelmia pelkän ajokortin kanssa. - turisti.vs.veneilijä
10-14 kirjoitti:
Minä luulen, että aloitus oli tarkoitettu jonkinlaiseksi parodiaksi noihin satamaketjujen "miksi pitää maksaa päiväkäynnistä vierassatamassa" valituksiin.
Mutta jos nyt ottaisi hiukan vakavissaan, niin vaaditut rajamuodollisuudet ja dokumentit ovat täysin jokaisen valtio omassa päätösvallassa. Tietysti valtiot voivat keskenään tehdä sopimuksia esim. viisumivapaudesta, tai peräti passivapaudesta, kuten Pohjoismaiden välillä.
Schengenistä sellainen huomautus, että passi ei ole välttämätön, poliisin myöntämä henkilökortti riittää. Mutta ajokortti ei riitä. Pohjoismaissa riittää (niiden kansalaisille).´Schengenistä sellainen huomautus´, että passi on syytä pitää mukana! Passi tarkastetaan niissä Schengen-valtioissa, joissa kaikille saapuville veneille on pakollinen rajatarkastus. Sitä saatetaan kysyä myös yllätystarkastuksissa. Miehistöluettelo on pakollinen ja siitä tulee ilmetä aluksen päällikön ja jokaisen miehistön jäsenen kansalaisuus ja passin numero. Rajavalvonta ei voi tietää saapuuko mereltä tuleva vene toisesta Schengen-valtiosta ja onko koko miehistö Schengen-valtion kansalaisia.
Ehkä juridisesti on niin, että virallinen kuvallinen henkilötodistus riittää (ajokortti ei riitä!). Helpommin ja nopeammin kuitenkin sujuu, jos passi on mukana ja venepaperit sekä pätevyystodistus on kunnossa (CEVNI-alue edellyttää kv.huviveneenkulj.pätevyystodistusta, jossa on merkintä CEVNI-tutkinnon suorittamisesta = merkintänä siitä todituksessa on iso i kirjansymboli).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353