Yle: Panama-papereissa ei ole suomalaisia

Yle: Panama-papereissa ei ole suomalaisia huippupoliitikkoja
Tähän mennessä on löydetty 300 veroparatiisien suojaa hyödyntänyttä tahoa, jolla on Suomen kansalaisuus tai osoite Suomessa.
Panama-papereista ei ole toistaiseksi löytynyt suomalaisia kärkipoliitikkoja, kertoo Yle. Materiaalia tutkivat Ylen toimittajat ovat tähän mennessä löytäneet 300 veroparatiisien suojaa hyödyntänyttä tahoa, jolla on Suomen kansalaisuus tai osoite Suomessa. Poliitikkoja tai keskeisiä virkamiehiä listalta ei ole löytynyt.

Aineistosta paljastuneiden suomalaisten joukossa on muun muassa pienyrittäjiä, asianajotoimistoja, pankkien toimihenkilöitä, sijoittajia, kiinteistöomistajia, kirjanpitäjiä ja urheilijoita.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001152603.html
Kyllähän tämä jo tiedettiin että ei niitä kerrota, oli totuus mikä hyvänsä.
Kas vain muuten kun edellinen ketju tästä uutisesta poistui salamana...
42560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Eikö Sipilän kuori olekaan Nordeassa?

Äänestä
  • Tässä kopiota listasta.

    YKSITYISHENKILÖT

    Krister Ahlström

    Esko Aho

    Martti Ahtisaari

    Matti Alahuhta

    Matti Apunen

    Juha Sipilä

    Antti Blåfield

    Georg Ehrnrooth

    Henrik Ehrnrooth

    Aatos Erkko

    Petteri Orpo

    Jukka Harmaja

    Eero Heinäluoma

    Olli-Pekka Heinonen

    Seppo Honkapohja

    Sirkka Hämäläinen

    Jaakko Ihamuotila

    Max Jakobson

    Ole Johansson

    Atte Jääskeläinen

    Jyrki Katainen

    Sixten Korkman

    Olli Kivinen

    Jarl Köhler

    Johannes Koroma

    Paula Lehtomäki

    Erkki Liikanen

    Paavo Lipponen

    Björn Mattsson

    Leena Mörttinen

    Sauli Niinistö

    Johan Nykopp

    Jorma Ollila

    Mikael Pentikäinen

    Hanna Rajalahti

    Risto Siilasmaa

    Kari Stadigh

    Alexander Stubb

    Ulf Sundqvist

    Christoffer Taxell

    Teija Tiilikainen

    Jutta Urpilainen

    Björn Wahlroos

    Klaus Waris

    Matti Vanhala

    Matti Vanhanen

    Pentti Vartia

    Gerhard Wendt

    Janne Virkkunen

    Pertti Voutilainen

    Raimo Väyrynen

    Antti Herlin

    Ikka Herlin

    Paasikivet

    Niklas Herlin

    Ilona Herlin

    Hartwallit

    Aatos Erkko

    Casimir Ehrnrooth perh.

    Patricia Seppälän perilliset

    Pekka Perä

    Erkki Etola

    Björn Wahlroos

    Göran j. Ehrnrooth perh.

    Pentit

    Robert G. Ehrnrooth perh.

    Elsa Fromond perh.

    Vidgrénit

    Blåbergit

    Tallbergit

    Reino Laakkosen perilliset

    Risto Siilasmaa

    Voipiot

    Kari Niemistö

    Stig Lilval-Lindström

    Kokkilat

    Lundqvistit

    Ingmanit

    Henrik Kuningas

    Kohoset

    Yrjö Laakkonen perh.

    Takaset

    Gripenbergit

    Brotherukset

    Laineet

    Göran Sundholm

    Stig Gustavson

    Bradet

    Hautaset

    Toivaset

    Rafael Mattssonin

    Jaakko Pöyryn

    Carl Johan Tallberg

    Rannilat

    Harald Relander

    Heikki Lehtonen

    Jukka Ylppö

    Olli Salo

    Ketoset

    YRITYKSET

    Nokia

    Neste Oil

    Stora Enso

    UPM

    Kesko

    SOK

    KONE

    Outokumpu

    Sampo

    OP-Pohjola

    Varma

    TeliaSonera

    Fortum

    Ilmarinen

    Metsä Group

    North European Oil Trade

    Wärtsilä

    St1 Group

    Metso

    Nordea Pankki Suomi

    Nordea Henkivakuutus

    Cargotec

    Valmet

    Oriola-KD

    Caverion

    St1 Nordic

    HKScan

    Rautaruukki

    Finnair

    Huhtamäki

    Teboil

    ABB

    Kemira

    Sanoma

    Lemminkäinen

    Amer Sports

    Konecranes

    LähiTapiola Eläkeyhtiö

    Stockmann

    Valio

    Itella

    HOK-Elanto

    Outotec

    Veikkaus

    YIT

    Eläke-Fennia

    Wihuri

    Onvest

    Fazer

    Tieto

    Luvata

    Elisa

    Nokian Renkaat

    TeliaSonera Finland

    VR-Yhtymä

    Atria

    Tamro

    Alko

    Gasum

    LähiTapiola Vahinkovakuutus

    Veho

    Ahlstrom

    Suomen Lähikauppa

    Orion

    Rettig Group

    Osuuskauppa Hämeenmaa

    Also Nordic Holding

    Uponor

    Danske Bank

    PKC Group

    Munksjö

    Ahlström Capital

    Paulig

    Vapo

    Patria

    NCC Rakennus

    Fiskars

    Skanska

    Pirkanmaan Osuuskauppa

    Yara

    Tuko Logistics

    Norilsk Nickel Harjavalta

    Pohjolan Voima

    Osuuskauppa Arina

    Consolis

    Kuusakoski

    Tokmanni

    Sanitec

    Raha-automaattiyhdistys

    SRV-yhtiöt

    Planmeca

    Lassila & Tikanoja

    Cramo

    Tikkurila

    Ramirent

    LähiTapiola Henkiyhtiö

    Fennia

    Panasonic Marketing

    Osuuskauppa Keskimaa

    Rolls-Royce

    Etera

    STX Finland

    ISS Palvelut

    HYVÄ SUOMI !!!!

    Äänestä

Kun tietää YLE:n punaisen historian, niin.....
Eiköhän siellä Tiitisen listallakin ole vaikutusvaltaisia punikkeja, kommunistien poliisihan Stasi oli.

Äänestä
  • Onko siis niin että jos nimiä on niin niitä ei julkaista ja jos nimiä ei ole niin niitäkään ei julkaista?. Vai onko niin että julkaistaan sitten jos nimet on "sopivia"..!!!.

    Äänestä

  • yleeneiuskokukaan kirjoitti:

    Onko siis niin että jos nimiä on niin niitä ei julkaista ja jos nimiä ei ole niin niitäkään ei julkaista?. Vai onko niin että julkaistaan sitten jos nimet on "sopivia"..!!!.

    Putinin nimi julkaistiin vaikka sitä ei aineistossa ole. Lisäksi Putinin kuva laitettiin lähes jokaisen länsimaisen lehden etusivulle, vaikka Putinin nimeä ei aineistosta edelleenkään löydy. Aineistoa ei alkuperäisistä lupauksista huolimatta ilmeisesti tulla julkaisemaan kokonaisuudessaan, joten emme saa ehkä koskaan tietää keiden nimiä lehdistö ei julkaise.

    Äänestä

  • Koittakaa myös seurailla vauhdittaako tyypilliseen tapaansa euro-politiikan keksittämistä ja Eu-valtiovarainministeriötä. Niille taisi tulla nyt hätä käteen, mitä tästä revitään irti tietoa. Jotta kaikki näyttäisi normaalilta, niin Suomesta pois kaikki talouspäätökset ja valtion varat ja mitä ikinä. Sipilä on kätevä apupoika kokoomukselle, Soini on hyvä suojelija, vähän niin kuin "mafiassakin".

    Katainen teki monta absurdia päätöstä, kun peiteltiin jotain toista tai tuli hätä, että "kuningasajatukset eivät ehtisi toteutua", mm. itse itsensä komissaariksi asettaminen tai sijalle kaverinsa tällääminen sopivana aikana.

    Nyt varmaan aletaan hyysätä natoa, kaikkea mahdollista, jolla saa pois Suomesta kaikki päätösvallan ja vallan siirto kokoomukselle suoraan Brysseliin. SDP hyvä palvelukaveri ja uskollinen "euro-petturi".

    Äänestä

  • Kenenkään ei oikeasti paljon SDP:ta kannattaisi äänestää, se on ihan sama kuin Kokoomus, mutta puheet koreilee ja nuolee matalaa työssäkäyvää duunaria, ei edes köyhiä, vaan rikkaita duunareita.

    Äänestä

  • Islannissa pääministeri joutuu heti eromaan, Suomen suomettunut kekkoslovakia ei ymmärrä mitä sivistyneet ihmiset muualla tekevät. Yksi tai kokonainen rosmojoukko voi vielä prusseliin pakoon karattuuaan lalkaa paimentaa tätä maata, aivan kuin me kukaan eikä laki pystyisi kuuna päivänä näille tyypeille yhtään mitään. Tarpeeksi korkea otse, niin freudenthal-mitalilaisten tuki on täydellinen.

    Äänestä

Lista piukassa Suomi-bulvaaneja ah niin monen kuntahankkeenkin tapaan.

Äänestä

Se on jännä kun täällä ylläpito on mitä on, tai oikeastaan sitä ei ole, mutta tällaiset ikävemmät mutta asialliset keskustelut tosiaan poistuu minuuteissa.

Äänestä

Onhan siellä satoja suomalaisia ja varmasti niitä kovan luokan poliitikkojan, muta niitä ei YLE tule koskaan kertomaan.

Äänestä
  • MV saanee Panama listan.
    Siellä on lahjomattomat toimittajat ja sensuroimattomat tiedot kansalaisten luettaviksi.
    Aiasta kuin asiasta

    Äänestä

Kevään muotitrendinä on erota. Kun eroaa itse työstä, tai vaimosta ne paskiaiset eivät ehdi tehdä sitä ensin.

Äänestä
  • Ha, milloin eroaisi kovis-suomalainen? Ehkä Italian Mougherinista alkaa löytyä uutisia, että se joutuu eroamaan?

    Äänestä

Näin yritetään pelastaa Nordea-Finland mystisine arvopaperikuorineen tavisasiakaskadolta.

Äänestä

YLE julisti Putinin veronkieräjäroistoksi, koska ystävillään on Panamassa veronkiertotilejä.

Kukaan Kokoomuskessa ei YLEn mielestä voi mitenkään liittyä veronkiertorikollisuuteen, vaikka niin puolue kuin poliitikotkin ovat saaneet vuosikymmenten ajan valtavia summia vaalirahoitukseen yrityksiltä ja ystäviltä, joilla on rikollisia tilejä Panamassa.

Jo on älykästä... Putin on veronkiertäjä koska kaverit ovat. Kokoomus ei liity ko. rikollisuuteen mitenkään, vaikka alan räikeimmät rikolliset ovat rahoittaneet puoluetta valtaan jo vuosikymmeniä.

Äänestä
  • Joillakin ei pää kestänyt sitä menoa.

    Äänestä

  • "Alkuperäisen näköinen"? Sama feikkilista mikä oli jo ennen tuota liikenteessä. Mitään todisteita sille ei edelleenkään löydy.

    Äänestä

  • "Yle: Panama-papereissa ei ole suomalaisia"

    No, sinä sitten uskot??? Mä en kuule usko. Eilen täällä oli ketju, jossa arvuuteltiin, keitä siellä on.

    Tässä aprillipilaa taloussanomien kommenteista:
    http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2016/04/05/katainen-raivostui-verovalttelysta-syopa/20163685/12

    "Juuri tulleen tiedon mukaan poliotiikkojen veroparatiisi rahat on ryöstetty omalta kansalta. 2006 vuoden tapahtumat lienee muistissa kun diktaattori siirsi rahaa suomeen valtavia summia SWIFT järjestelmää pitkin jossa näkyy lähettäjä ja vastaanottajana SUOMI.

    ps. turha sitä hermojaan on menettää jos ei ole MITÄÄN VÄÄRÄÄ TEHNYT "

    Kalevalan sampo poliitikoilla?

    Äänestä

  • Ne oli pakko piilottaa, Yle ei uskalla paljastaa muuten loppuu duuni. Siis tuo ei vaikuta uskottavalta. Monta vuotta Stubbillakin ollut suuri asuntovelka ja kovat tulot (1200 000 - 200 000 vuodessa ehkä?) eikä velka ole vähentynyt.

    Äänestä

  • fkaklajlj kirjoitti:

    Ne oli pakko piilottaa, Yle ei uskalla paljastaa muuten loppuu duuni. Siis tuo ei vaikuta uskottavalta. Monta vuotta Stubbillakin ollut suuri asuntovelka ja kovat tulot (1200 000 - 200 000 vuodessa ehkä?) eikä velka ole vähentynyt.

    "(1200 000 - 200 000 vuodessa ehkä?) eikä velka ole vähentynyt."

    Tuli yksi nolla liikaa. 120 000 - 200 000 vuodessa arvailu.

    Äänestä

  • "Alexander Stubb "
    http://pastebin.com/SRqx55Lk

    Aivan kaikki bilderbergissä olleet ja nykyiset kovanlinjan europoliitikot, mm. ulkopoliittinen instituutti. Jotenkin tää on aika oireellistä koko eurossa pitäminen, samaiset ihmiset eivät suostu edes ajattelmaan, että Suomen hintatasoa ei Ay-liike suostu laskemaan ja tänne olisi lähes pakko saada devalvaatio. Kun tietäisi vielä, miten raha käyttäytyisi Panaman tileillä, jos markka tulisi. Niillähän ei ole siellä mitään hätää, joten rouvat ja herrat voivat suorastaan muuttaa itse rahojensa perään ja jäädä sinne.

    Kyllä tämä maa pärjää ilman matutusta, ilman Brysseliä ja Putinin varjoja, joita maalaillaan. Putin varjot ovat aivan varmasti jotain sukua tälle hommalle, USA on kytköksissä ehkä G & S:n tai jonkun muiden kautta tähän rinkiin. Rinki on vapaamuurareita, bilderbergin urhoja. Siis joka sorkka "maanpettureita", koska tähän liittyy euron pito, eikä taloutta suostuta muuten korjaamaan kuin näillä keinotekoisilla köyhien leikkauslistoilla yms. Lisäksi tuodaan lisäsuita ruokittavaksi, että kakku varmasti pienenisi.

    http://pastebin.com/SRqx55Lk

    Äänestä


  • Tuo lista oli jostain vuoden 2013 vuodosta, ei siis liity tähän uusimpaan mitenkään.

    Äänestä

"Panama-papereissa ei ole suomalaisia huippupoliitikkoja"

No tuon olisin voinut sanoa itsekin. Suomessa ei nimittäin ole huippupoliitikkoja.

Äänestä

Ei kai nyt herranjumala kukaan poliitikko pane omalla nimellään fyrkkiaan veroparatiiseihin. Joku monimutkainen järjestely siinä on ja aina vähintäin joku firma.

Äänestä

On se Nordea fiksu pankki kun ainoana pankkina maailmassa on osannut Panamaan mennä !. Täytyy alkaa asiakkaaksi kun kerran noin osaavaa porukkaa löytyy.

Äänestä

Koko Suomen valtio pitäisi ulkoistaa Panamaan.

Äänestä

Huvittava väite. Vuonna 2007 tapahtui pienehkö tietomurto sveitsiläiseen pankkiin, jossa paljastettiin olleen n. 80 suomalaista. Murtautuja pakeni Ranskaan ja aineisto takavarikoitiin maan naisministerille. Joku suomalainen urheilija on paljastettu. Muuten on kerrottu asiakkaina olleen paljon eri maiden poliitikkoja, joilla oli ilmeisen hämärää rahaa. Tarkoittanee myös lahjuksia. Kolme vuotta tuosta ja suomalaisten päättäjien tuella Lacard valittiin ensimmäisenä naisena IMF:n johtoon. Muutama kuukausi sitten Stubb kertoi Kokoomuksen kannattavan Lacarden uudelleenvalintaa. Tietenkin, koska niin monen kokoomuspoliitikon nimi löytyy tämän salatuista rikostiedostoista. Sekään ei Kokoomuta haittaa, että Lacarde on vahvasi rikosepäilty Ranskassa suuren luokan lahjontarikosista.

Äänestä

"Täällä alkuperäisen näköinen lista Suomalaisnimistä, ei ehkä lopullinen"

siis yhtään missään ei ole yhtään mitään "alkuperäistä" listaa, koska sitä ei ole yhtään missään vielä julkaistu!. Nyt mitä on julkaistu on vain toimittajien etukäteen valittuja tietoja

Äänestä
  • Edelleenkin kyseessä vuonna 2013 tapahtuneen tietovuodon lista, jota mv-lehden vajakit levittävät uusimpana. Ilmoitin moneen kertaan asiasta mutta ei mennyt perille. En ole todellakaan suvakki mutta mv-lehden foorumilla on ilmeisesti pelkkiä idiootteja, kuten toimituksessakin.

    Äänestä

Miksi Minttu Virtanen tänään ilmoitti lopettavansa blogin pidon? Olisiko Kimillä myös rahat siellä? Jotain siinä on paljastumisriskiä, siksi ei saa olla kosketuspintaa ja sanoja.

Äänestä

Ylen suru toiittajat ja tuottaja suojelevat määrättyjä nimiä.
Kaikki pystyvät tietämään, ketkä kuuluvat Nallen lähipiiriin.
Persuja he eivät ole.

Äänestä

Kumpa toimittajat keksisivät mitä tässä taustalla pyöritellään. Nimittäin ei sitä voi keksiä täältä, jos ei ole mitään kuullut tapahtumista. Politiikan korjaussarja väitti, että Stubbi lähtee, joten uskotaan, että järjestelyt on aloitettu tuolloin jo helmikuussa.

Eilen tuli uutinen, että Taneli Lahti (tohtori) lähteen komissiosta. Mikä on syynä, paljastuisiko hänen kautta veroparatiisiasiaa. No, se on Kataisen miehiä. Ja sitten tuli äsken mieleen, että siirrellään vähän Suomen kiintiostä kotimaahan ja Mougherini toiseen tehtävään näin Stubille tilaa kesken vaalikauden. Sitten taas "hitler-menoa" taas pelätä kissojen ja koirien kanssa. Näin hullua vallan janoa ja mielipuolista rahan ja vallan hyväksikäyttöä ei tainnut olla edes Kekkoslovakiassa. Kaikkien hulluin meno on 1970-luvun tyypeillä.


Politiikan korjaussarja: Stubbin lähtölaskenta on alkanut
Kotimaa Julkaistu 25.02.2016 15:20
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/politiikan-korjaussarja-stubbin-lahtolaskenta-on-alkanut/5757608


"Eduskunnan kuppilassa nimeltä mainitsemattomat kokoomuksen kansanedustajat kertovat jo täysin avoimesti mielipiteenään, että ”Stubb lähtee kesällä”.

Varapuhemies Paula Risikko (kok.) hävisi Stubbille toissa vuonna ns. rinnan mitalla. Risikon puheilla käynyt lähetystö odottaa parhaillaan Risikon vastausta ja merkit ovat lupaavat.

Kolmanneksi haastajaksi noussee sisäministeri Petteri Orpo (kok.), joka on hoitanut puolueen vastuullisimmat hommat tähänkin saakka yhdessä Stubbin avustajan Joonas ”varavaltiovarainministeri” Turusen (kok.) kanssa.

Parhaat kertoimet on kuitenkin Euroopan Investointipankissa väijyvällä Vapaavuorella, joka vauhdittaa pj-peliään parin viikon kuluttua ilmestyvällä kirjallaan Puoliholtiton Suomi.

Lisäksi kaupungilla kerrotaan Vapaavuoren kalenterin olevan jo täynnä puheenjohtajapeliin liittyviä tapaamisia.

Etelärannan työnantajaleirissä – joka sivumennen sanoen kannattaa Orpoa – on linjattu, että Vapaavuoren kirjaa ei osteta keskusjärjestön liikelahjakokoelmiin hänen kampanjansa rahoitukseen.

--
Stubbin leirissä tilannetta seurataan lisääntyvän levottomuuden merkeissä, mikä näkyy sekä Stubbin että hänen lähipiirinsä kilometrien päähän loistavana hermostumisena."

Äänestä

Ulkomaisilta toimittajilta varmasti joku saa listat suomalaisista veronkiertäjistä,yle toimittajat on jo uhkailtu hiljaisiksi kuten maan tapa on. Ja hyvinhän tuo veronkierto onnistuu pääministerillä suomessakin miksi lähteä merta edemmäs kalaan kun sama onnistuu kotimaassakin kuin panamassa.

Äänestä
  • Maan tapa uhkailla erottaa valtiolta porukkaa, jos hiiskuvat. Kerrankin tarvittiin lähelle miljoona euroa yhden kamun tutkimuryhmälle jonnekin Italiaan ja Belgiaan, otettiin Suomen tutkimusrahoista samalla menetelmällä.

    Eikös Supossakin kerran ollut huono ilmapiiri ja katsottiin ulos sakkia, minkä ehdittiin, jos naama ei miellyttänyt?

    Äänestä

Suomen verottaja saa listat Ruotsin verovirastolta jolla ne jo on.

Äänestä

Onko iltapaskakin mennyt jo hyssyttelylinjalle?

Kyllä tasan tarkkaa löytyy suomalaisia politiikkoja aina presidentistä alkaen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PitihänSeArvata kirjoitti:

Yle: Panama-papereissa ei ole suomalaisia huippupoliitikkoja
Tähän mennessä on löydetty 300 veroparatiisien suojaa hyödyntänyttä tahoa, jolla on Suomen kansalaisuus tai osoite Suomessa.
Panama-papereista ei ole toistaiseksi löytynyt suomalaisia kärkipoliitikkoja, kertoo Yle. Materiaalia tutkivat Ylen toimittajat ovat tähän mennessä löytäneet 300 veroparatiisien suojaa hyödyntänyttä tahoa, jolla on Suomen kansalaisuus tai osoite Suomessa. Poliitikkoja tai keskeisiä virkamiehiä listalta ei ole löytynyt.

Aineistosta paljastuneiden suomalaisten joukossa on muun muassa pienyrittäjiä, asianajotoimistoja, pankkien toimihenkilöitä, sijoittajia, kiinteistöomistajia, kirjanpitäjiä ja urheilijoita.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001152603.html
Kyllähän tämä jo tiedettiin että ei niitä kerrota, oli totuus mikä hyvänsä.
Kas vain muuten kun edellinen ketju tästä uutisesta poistui salamana...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu