Kielellä on suunnaton merkitys ihmisen ajatteluun. Ruotsinkielisellä ja suomenkielisellä Pohjanmaalla sama tulotaso, sama ammatti, sama koulutus: siitä huolimatta ruotsinkielisillä vähemmän tapaturmia, onnettomuuksia, itsetuhoisuutta, juurettomuutta kuin suomenkielisillä. Ruotsinkieli tekee populaatiosta terveempiä ja onnellisempia kuin suomenkieli.
Tutkimus: suomenkieli tekee ihmisistä ahdistuneita
totuus-fennomaaneista
1489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomenkieliset jurnuttavat. Heillä on Pohjanmaalla rakennusliiton tilastojen mukaan tuplasti työtapaturmia kuin ruotsinkielisillä. Mutta myös kotitapaturmissa suomenkielisillä tuplasti enemmän tapaturmia kuin ruotsinkielisillä. Luulen että suomenkieliset hukkuvat kevätavannoissa suuremmalla todennäköisyydellä kuin ruotsinkieliset. Suomenkieli tekee ihmisistä myös töykeitä, toisia loukkaavia. Ja kun loukkaannutaan, haudotaan kostoa.
olin kerran samassa majoituksessa yhden ruotsinkielisen pohjanmaalaisen kanssa työhommissa. Sillä ruotsinkielisellä oli paljon parempi auto kuin minulla, mutta koskaan työpäivinä se ei saanut sitä käyntiin ja sen piti kulkea kyydissäni työmaalle. Viikonloppuina sen auto kuitenkin toimi hyvin, kun piti lähteä kotimatkalle. Kyllä vitutti jo silloin rasismi(!)OK
Rakennuksilla swenkot pudottaa suomalaisia telineiltä alas, lyö laudalla päähän, pudottaa betonimyllyyn, jotenkin vaan hurreilla on taipumus kolhia suomalaisia. Ihan vahingossa naulapyssylläkin osuu silmään.
Kun 95% enemmistö joutuu nuolee 5% vähemmistöä saadakseen pitää henkensä lastentarhassa ja koulussa sekä työpaikan asunnon ja maksaa suojelurahaa ettei kotia ryöstetä.... jne... sinä vaan käy niin että 95% enemmistö on potkimassa toisia saadakseen sen ainoan suomalaisen kiintiötyöpaikan.
Näin suomalaiset ei nouse ikinä. Suomalaiset tietää tän kuvion. Monikaan suomalainen ei edes lähde kilpajuoksuun saadaksen hurreilta pudonneita muruja, vaan sillan olla muiden suomalaisten kanssa on helpompaa.
Kyllä hurripäättäjät on järjestäneet asiat juuri tälleen, ja hurrikansalaiset suojelee omia päättäjiään nauttiaa eliitin kohtelustaan. Rasismiahan se on, mutta eihän sitä voi todistaan, koska kaikki päättäjät on hurreja, joten kenelle sä valitat. Ihan muuten vaan ruostalaisilla menee paremmin, jumalan tahdosta.
Ei tää kuvio tästä mihinkään ole muuttunut tuhanteen vuoteen, eikä ikinä muutu. Katainen olis voinnut , mutta ei voinut. Joten katajainen kansa jatkaa valittamistaa, kukaan ei puolusta suomalaista. Sen täs nyt uskoo.
Kysymys ei ole suomenkielestä vaan hurrien rasismista suomenkielisiä kohtaan. Ikuisesti kunnes suomalaiset oikeasti uskoo mua. Älkää eläkö pimeässä enä kauan, vaan nouskaa rasistista sortoa vastaan. Suomi on meidän, ei niiden, eikä kenenkään muunkaan.
RASISTI!!! KAUHEAAA VIHAPUHETTTA!!!!! RASISTI!!!! VANKILAAN!!! HETI!!! RASISTI!!!!
swenkot voi mennä Lahden toiselle puolelle vihaamaan suomalaisia
Suomenkieliselle rasistille sivistys ei sovi. Häneltä loppuvat sanat.
RASISTI!!!! VIHAPUHETTA!!!! RASISTI"!!!!
t: vihreä ituhippi
"Suomenkieliselle rasistille sivistys ei sovi. Häneltä loppuvat sanat."
Ruotsinkieliselle rasistille rasistiset sivistyssanat sopii eikä ne lopu ennenkuin on 2 metriä multaa suussa.
Meillähän ei ole omankielistä maata, vaan keinotekoisen kaksikielinen maa, jossa ruotsinkieliset pitävät poliittista ja taloudellista valtaa. Kyllä siinä masentaa.
Teillä sit on kaksi ja on varmaan kivaa olla rasisti ja haukkua suomalaisia rasisteiksi....kunnes valta kääntyy. Se voi tapahtua.
no höh sori vastasin väärin koska näin väärin ton yhden kirjiamen on mikreeni parempi lopettaa tää kirkas ruutu tekee mikreenin Eli oot ihan oikkeeessa.
HS Mielipide 30.9.2010
Ruotsi ei ole Suomessa alkuperäiskieli
" - -. Alkuperäiskieliksi kutsutaan vanhimpia tunnettuja, jollakin alueella puhuttavia kieliä. Suomen alkuperäiskieleksi tunnustetaan perustuslaissa saamen kieli (siis pohjoissaame, inarinsaame ja kolttasaame). Suomessa puhutaan vanhastaan myös kahta autoktonista eli kotoperäistä kieltä: perustuslaissa toiseksi kansalliskieleksemme määriteltyä suomen kieltä sekä Suomen ainoaa kotoperäistä vähemmistökieltä, karjalaa, joka näyttää unohtuneen Arffmanin vähemmistökielten listasta. Kielen kotoperäisyydellä tarkoitetaan, että sitä on puhuttu jossakin maassa tai jollakin alueella "aina". - -. Historialliselta taustaltaan ruotsi on Suomessa alloktoninen eli muualta tullut kieli. Alloktonisuus ei millään tavoin vähennä ruotsin kielen merkitystä Suomen kielimaiseman historiallisesti vakiintuneena ja keskeisenä osana."
Rino Grünthal
Johanna Laakso
Anneli Sarhimaa
professoreita
Euroopan komission rahoittama Eldia-projekti
(European Language Diversity for All)