Ajoneuvovero/käyttövero pois - kansalaisaloite

Verotushelpotuksia

Ehdotan että yli 10 vuotta vanhoilta autolta poistettaisiin niin sanottu käyttövero mikä ei pitänyt olla kuin väliaikaisratkaisu.
Minun mielestä autoilijoiden ei tarvitse maksaa siitä että eduskunnassa eletään yli varojen!

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1780

Samalla voi kannattaa aloitteita:
- Kellojen siirtelystä luopuminen - kesä/talviaika pois.
- Yle-veron lakkauttaminen.
- Sähkönsiirron kilpailuttaminen.
- Suomi monikieliseksi - pakkoruotsi pois kouluista

Ja useita muita aloitteita. Kuten Äitiyslakia.

12

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaluulo

      Käyttömaksut ja ajoneuvoverot tulevat kiristymään. Ja ne tuntuvat erityisesti niissä suuripäästöisissä vanhoissa autoissa kohta reilusti.

      • Asiakasmaksaa

        Myöskin "Sähkönsiirron kilpailuttaminen", voit pyytää nytkin kilpailevan tarjouksen, jos olet valmis maksamaan siirtolinjan teosta esim. 100 km päästä...


    • veio3

      TRAFIn esitteessä vuonna 2013 kerrotaan veron muuttuvan päästöperusteiseksi. Sehän ei pidä paikkansa. Ajan painavalla autollani kerran viikossa tunnin matkan maalle ja takaisin ja maksan AJONEUVOVEROA törkeästi.
      Tuo vero on liitettävä polttoaineen hintaan, silloin se joka saastuttaa myös maksaa sen mukaisesti.
      Katso keskustelu otsikolla TRAFIN MIELIVALTAISUUS

    • veio3

      Huomaatko.? Trafi kannustaa saastuttamaan monin eri tavoin ja niin näyttää tekevän myös paljon saastuttavat.
      Pääsevät halvalla kun ei tarvi maksaa todellista saastuttamistaan.

    • ghpuoijpk

      Kyllä se poistuu, tulee muut maksut tilalle vain!

      • veio3

        Niin, mutta eikö ole oikein se että saastuttajat maksavat.? Siksi polttoaineen hintaan lisätty Ajoneuvovero on AINUT oikeudenmukainen ratkaisu.


    • tikapuulogiikkaa

      Joitain mieleeni tulleita vastapalloja:
      - yli 10 vuotta vanhojen autojen käyttövero pois: siitä seuraavan verokertymän poistuminen varmaan näkyy jossain, olettamani autojen lukumäärä huomioiden mutta ainahan suomi24:ssä voi itkeä yhteiskunnan resurssien heikkenemisestä samaan aikaan kun kaikenlainen muukin verotus pitää alentaa
      - Kellojen siirtelystä luopuminen - kesä/talviaika pois: toisin sanoen haluat polttaa valoja valoisallakin auringon nousu- ja laskuajasta piittaamatta. Varmaan et osallistu kunnallisveron maksamiseen (katuvalot) tai sähkölaskuun omalla rahallasi?
      - YLE-veron lakkauttaminen: kannatan! Olen kirjoittanut asiasta eduskunnan oikeusasiamiehelle, turhaan mutta kiinnostavalla vastineella.
      - sähkönsiirron kilpailuttaminen: tee itse omat sähkösi. Tekniikka on olemassa, saatavilla ja aikaansaa tietynlaisen kannanoton, eikä pelkästään vihreän. Aikaansaa myös konkreettista toimintaa omalta osalta. Yleisperiaate joka pätee tässäkin: itse kun tekee ja hoitaa asiansa (tai vaikka sähkönsä) on vähemmän ja vähemmän väliä mitä eduskunta ja sitä äänestänyt urpo kansa säätävät.
      - pakkoruotsihan kai auttaa (väkisinkin) Suomen monikielisyydessä?

    • että-mitähän-v____a

      Siis mitä helvettiä? Tuossa on varmaan tullut virhe ja tarkoitettiin ALLE 10v. vanhoilta ajoneuvoilta. Vai millä helvetin logiikalla yli 10v. vanhat saastepesäkerotiskot pitäisi vapauttaa veroista? Jos jotain autoja lähdetään ajoneuvo- ja/tai käyttövoimaveroista vapauttamaan, niin tottakai uusia vähäpäästöisiä, vai mitä hittoa tuon aloitteen tekijällä on oikein liikkunut päässään. Ilmeisesti se, että kun ei itsellä ole varaa uudempaan autoon, niin tottakai sellaiset mihin itsellä on varaa, pitää vapautta kaikista maksuista ja mielellään valtion kustantamat bensat päälle.

      • veio3

        Ehkä oli mielessä säästäminen uudenpaan autoon.
        Katso Trafin mielivaltaisuus- keskustelu (yksinpuhelu) niin voit kommentoida asiasta.


      • ei-logiikkaa
        veio3 kirjoitti:

        Ehkä oli mielessä säästäminen uudenpaan autoon.
        Katso Trafin mielivaltaisuus- keskustelu (yksinpuhelu) niin voit kommentoida asiasta.

        No ei. Kyllä se vain kannustaa olemaan vaihtamatta sitä koslaa uudempaan, jos vanhemman käyttäminen on edullisempaa, joten ei tuossa ole logiikan häivääkään, että YLI 10-vuotta vanhoilta autoilta poistettaisi vero. Kyllä se nimenomaan pitäisi olla toisin päin, että uudemmilta autoilta poistetaan vero. Se kannustaisi vaihtamaan uudempaan.

        Mutta tuo olikin yksittäisen vanhalla koslalla ajelevan hörhön ehdotus, joten ei mitään noin älytöntä tarvitse edes kuvitella tulevan tapahtumaan.


      • opelius
        ei-logiikkaa kirjoitti:

        No ei. Kyllä se vain kannustaa olemaan vaihtamatta sitä koslaa uudempaan, jos vanhemman käyttäminen on edullisempaa, joten ei tuossa ole logiikan häivääkään, että YLI 10-vuotta vanhoilta autoilta poistettaisi vero. Kyllä se nimenomaan pitäisi olla toisin päin, että uudemmilta autoilta poistetaan vero. Se kannustaisi vaihtamaan uudempaan.

        Mutta tuo olikin yksittäisen vanhalla koslalla ajelevan hörhön ehdotus, joten ei mitään noin älytöntä tarvitse edes kuvitella tulevan tapahtumaan.

        Tai miksi se uusi auto saastuttaa enemmän mitä on kerrottu? Ja kun ollaan kuulema huolissaan että se 10 vuotta "vanha" auto saastuttaa enemmän kuin 10 vuotta sitten? Eli?


      • opelius

        Tai miksi ollaan kusessa?
        Liçá


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      107
      2691
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      118
      2059
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1620
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1304
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1074
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1062
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1042
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      977
    Aihe