Halla-Aho ja MV toistensa kurkussa

Halla-Aho ja Mitä Vittua ilmisodassa. Halla-Ahon tuki Saudi-Arabialle liikaa MV:lle. MV:n tuki Putinille liikaa Jussille.

Muutakin kränää on.
Kuohuu kuohuu:

http://steffers.puheenvuoro.uusisuomi.fi/215036-mista-halla-ahon-ja-mv-lehden-valirikko-juontaa
591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaikka tuo aloitus ei sinänsä kuulu ehkä tälle palstalle, ajattelin kuitenkin muutamaan kohtaan kommentoida. Vain siksi että äärioikeistosta on ollut täällä muutenkin tarinaa.

”Äärioikeisto ja laitaoikeisto ovat kautta Euroopan jakaantuneet mm. sen perusteella, näkevätkö ne itsensä osana läntistä järjestelmää vai läntisen järjestelmän haastajina.”
”…jakolinja joka on ollut jollain tavalla olemassa jo toisen maailmansodan jälkeen, kun osa sen ajan äärioikeistosta totesi, että länsivallat ovat Neuvostoliittoa suurempi vihollinen…”

Tuo selittää sen, miksi mm. uusnatsit ja mm. Ahvion oikeistolaisuus poikkeavat toisistaan.

”…länsivallat tykkäävät tehdä yhteistyötä sunni-islamististen liikkeiden ja poliittiseen sunni-islamiin nojautuvien hallitusten kanssa.”
”…islamismi tarjosi vastaideologian Lähi-Idän kommunistisille ja nationalistisille liikkeille…”.

Asetelma on todella mielenkiintoinen. ”Sota” kommunismia vastaan on siis luonut yhteistyön Islamisimin kanssa…

”…länsileiriin identifioituvien persujen on vähän niinkuin pakko heittää johdonmukainen islam-vastaisuus mäkeen ja äänestellä muun jengin mukana, samoin kuin hyväksyä TTIP, Yhdysvaltojen tärkeä tavoite, ja se, että veronkiertoon ei puututa tehokkaasti…”.

Ja miksi näin? Koska ”…persujen AECR-europuolueeseen kuuluu myös Turkkia johtava, islamismista juureutuva autoritäärinen AKP-puolue. Vastikään AECR:n Turkissa järjestemässä seminaarissa AKP kehuttiin maasta taivaisiin ja sille vannottiin solidaarisuutta ja todettiin myös että islam ja kapitalismi sopivat oikein hyvin yhteen koska Muhammedhan oli kauppias.”

”Nähdäkseni Soinista koko länsisuuntaus lähtee. Mieshän on hypännyt republikaanien ja toryjen kekkereissä ja kehuskellut näillä suhteilla jo pitkään.”

Ja tuo on myös Patmoksen kytkös tähän asiaan. Mutta ilmeisesti äärioikeisto tulee jakaantumaan kahtia. Silloin myös PS:ssa tulee eteen jakaantuminen.

”Soini hyväksyi sen että puolueeseen tuli kaikenlaista politiikkaa - ja ilmeisesti yksi juttu mikä vaikeuttaa sitä että Soini siivoaisi puoluetta on jonkinlainen isällinen suhde jäsenystöön ja kannattajiin sekä jo SMP-ajoilta peräisin oleva atavistinen pelko puolueen hajoamisesta.”
http://steffers.puheenvuoro.uusisuomi.fi/215036-mista-halla-ahon-ja-mv-lehden-valirikko-juontaa

Oma lukunsa on että Halla-aho on äänestänyt aseiden viennin puolesta Saudi-Arabiaan:

”Raportin mukaan Suomen tärkein asekauppakumppani oli viime vuonna Ruotsi, mutta sen jälkeen suurimmat asekaupat tehtiin Saudi-Arabian, Arabiemiirikuntien ja Turkin kanssa.”

”SaferGlobe pitää Pohjoismaiden asevalvontajärjestelmien ongelmana sitä, ettei vietyjen aseiden loppukäyttöä valvota eikä vientilupaa myönnettäessä aina vaadita ostajilta tuotteiden uudelleenviennin rajoittamista. Tämä mahdollistaa pohjoismaisten aseiden pääsyn esimerkiksi konfliktialueille…”
http://www.maailma.net/artikkelit/saudiarabia_suomen_tarkeimpien_asekauppakumppanien_joukkoon

Onneksi EU teki kielteisen päätöksen.

Toinen on tuo vapaakauppasopimus TTIP, joka antaisi monikansallisille yrityksille jopa valtaa yli laillisten hallitusten. Tämänkin puolesta Halla-aho ännesti.

Siitä on syntynytkin kirvoittavia kommentteja

”Siihen on siis syynsä, että läntiseen sivistykseen itsensä identifioivien PS:n edustajien on välttämätöntä heittää systemaattinen Eurabian pelkonsa romukoppaan ja äänestellen Euroopassa hyväksyä TTIP, aseita Saudeille ja tietenkin vielä se, että veronkiertoa ei lopetettaisi Euroopasta, sillä ’niin tekevät muutkin’ (ja USA tykkää).”
http://www.jorieskolin.com/news/mv-halla-aho-ja-myrsky-syvan-joen-maisemissa-popcornia/

Eli tämä puoli äärioikeistosta haluaa miellyttää USA:ta.

Äänestä
  • Heissä tapahtuu samanlainen jakautuminen samassa itä-länsi -asiassa kuin aikoinaan Suomen vasemmistolla. Suurin osa sosiaalidemokraateista orientoitui länteen kun taas kommunistit enemmän tai vähemmän itään.

    Äänestä

  • KTS-- kirjoitti:

    Heissä tapahtuu samanlainen jakautuminen samassa itä-länsi -asiassa kuin aikoinaan Suomen vasemmistolla. Suurin osa sosiaalidemokraateista orientoitui länteen kun taas kommunistit enemmän tai vähemmän itään.

    Tavallaan. Samaa ovat viha islamia ja suvaitsevia kohtaan sekä ja erona asenne juutalaisuuteen. Molempien taustalla vaikuttaa samat salaliittoteoriat em. asioilla panotettuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KTS-- kirjoitti:

Halla-Aho ja Mitä Vittua ilmisodassa. Halla-Ahon tuki Saudi-Arabialle liikaa MV:lle. MV:n tuki Putinille liikaa Jussille.

Muutakin kränää on.
Kuohuu kuohuu:

http://steffers.puheenvuoro.uusisuomi.fi/215036-mista-halla-ahon-ja-mv-lehden-valirikko-juontaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu