Millaista olisi asua pienesä kaupungissa jota rautatie risteys ilmeisesti työllistää.
Vuokra asunno halpoja ja saatavuus hyvä kaikki palvelut kävelymatkan päässä, autoa ei välttämättä tarvii. Säästöä kertyisi auton vakuutus, polttoaine ja korjauskuluissa jo useampi tonni vuodessa.
Julkisilla pääsee kauemmaksi helpolla ja halvemmalla kovan kilpailun tuoma etu jopa 9 eurolla Helsinkiin!
Työni on pienimuotoista etä työtä joten voisi vain käydä katsomassa millaista elämä tuolla seudulla olisi!
Voisi palata kokeilun jälkeen takaisin jos kävisi raskaaksi tai tuntisi oudosti ympäristöksi.
Ajatus muutosta Pieksämäelle
3
253
Vastaukset
- Pieksämäk
Siellä on kaikki kateellisia toisilleen kun työttömyys riivaa ja akatkin on kortilla, joten jos oot varakas aja silti vaikka rämällä lagunalla ja hommaa joku vanha tönö.
Tansseissa ulkopuoliset gentlemannit vedetään kölin ali ja kysytään vasta sitten, joten sinne sitten vasta myöhemmin.
Kaupassa ensimmäistä kertaa asioivilla, kuten turisteilla, hinnat on kolminkertaiset, kunnes vakiasiakkaalla siitä sitten hiljakseen laskevat.
Jos akkas tai ukkos on hyvän näköinen, niin morjenstelua tai kutsuja kyliin ei tipu, kun akat vahtii ukkojaan ja toisia päin.
Jos meet paikalliseen Alkoon, niin sut tuijotetaan puhki täydessä hiljaisuudessa ja jos ostat yli kolmenkympin pullon, olet kylän puheenaihe seuraavan viikon.
Kylän miesten pöytään Pieksämäen shellillä vaaditaan ulkopuolisilta eriasteiset riitit ja sinne ei päästä niin vain.
Sama koskee rouvia omissa piireissään ja heikot neulookin vaan pannulappuja kaupungintalolle, joka taas antaa ne lahjaksi virkamiehille.
Rautatien risteyksestä ei kuitenkaan ihmeempää tietoa.- chgfdz
Onko siellä tosiaan noin ANKEATA?
- tällaista_tälläkertaa
Pieksamäen tilalle voit muuttaa minkä tahansa Suomen paikkakunnan nimen. Kätevää eikö vaan. Asua ei kannata missään eikä varsinkaan muuttaa mihinkään. Turisti kysyi että miksi Suomessa grogilasiin laitetaan niin paljon jäitä. Vastaus on: On maamme köyhä, siks jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1878045Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1435532Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.44969Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1634400Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi122907Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y742894Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172657- 2892538
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1482418Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5852234