Homous-Evoluution tapa karsia geneettistä perimää?

Uskovainen1111

Onko ateistien näkemys homoudesta, pedo- ja zoofiliasta se, että luonto karsii näin epäkelvot yksilöt?
Mikään näistä ei johda lajin kehittymiseen tai lisääntymiseen.
Miksi teidän mielestänne nämä pitäisi sallia? Tai miksi ei?

12

168

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskovainen1111

      Lisään vielä nekrofiilian ja esineiden kanssa touhuamisen/avioitumisen.

    • eivätoleepäkelpoja

      Eihän homot ole karsiutuneet mihinkään, aina on ollut ja tulee olemaan homoja.

    • fda

      Onko teistien näkemys homoudesta se, että jumala on tehnyt virheitä luonnossa?

    • Onhan se siinä mielessä totta, että lähinnä tuo heteroseksi tuottaa jälkeläisiä. Mutta eipä tämä tosiasia ole kadottanut homoutta maailmasta.

      Löysin tämmösen artikkelin, joka ehdottaa että homoseksuaalisuus kyllä perityisi, mutta ei geneettisesti.
      "Sen sijaan kyseessä on ns. epigeneettinen periytyminen. Se tarkoittaa perinnöllisen tiedon siirtymistä jälkeläiselle ilman, että tieto on koodattuna varsinaiseen DNA:han.
      Epigeneettisessä periytymisessä on kyse ns. markkereista, jotka toimivat kuin kytkimet aktivoimalla ja passivoimalla geenejä"

      Itse en tunne alaa niin että osaisin arvioida tämän ajatuksen pätevyyttä.

      "Tutkijaryhmältä "toistaiseksi uskottavin" selitys homoseksuaalisuudelle" http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-2000000567112.html

    • Ei ainakaan minun mielestäni. Evoluutio ei ole mikään tietoinen toimija tai entiteetti, se on mekanismi.
      Aloittajan esimerkit kertovat maailmastamme ja sen luonnollisissa prosesseissa syntyneistä käyttäytymismalleista. Hyviä esimerkkejä kumoamaan vaikka kristittyjen Luoja-Jumalan.
      Yhteiskunnan pitäisi toisaalta hyväksyä ihmiset yksilöinä, mutta samalla myöskin suojella yksilöitä toisiltaan. Siksi esimerkiksi pedofilia on tuomittavaa, koska pedofiilin häiriintyneen mielen kohde on heikompi ihminen. Samasta syystä hihhuli, joka puukottaa vastaantulevaa, on laitoskamaa. Tai ateisti, joka rakentaa pommin, joka räjähtää ihmisten keskellä. Siksi mistään tietämättömien Raamatun fanaattiset lait eivät toimi oikeassa terveessä yhteiskunnassa: raiskaus on rikos, huusi raiskauksen uhri tai ei. Raiskaus on rikos, maksoi raiskaaja raiskatun isälle tai ei. Ja raiskaus on rikos, meni raiskaaja uhrinsa kanssa naimisiin tai ei. Yksilön kunnioittaminen on terveen yhteiskunnan perusta, senhän näkee tämän päivän pakolaiskeskustelussa, miten ahdasmielisten rasistien kommentit meinaavat sairastuttaa koko yhteiskunnan.

    • uskonkauneus

      Se mitä kaksi aikuista täysi-ikäistä ihmistä vapaaehtoisesti ja omasta halustaan puuhaavat keskenään makuuhuoneessa ei kuulu kenelläkään muulle millään tavalla.

      Ja koska aloittaja ei tyypillisen uskovan tavoin kykene mihinkään loogiseen päättelyyn, niin korostettakoon nyt vielä erikseen sitä, että edellä mainittu juuri nimenomaan rajaa pedofilian, nekrofilian ja zoofilian selkeästi pois. Koska edellä mainitut ehdot eivät niissä voi täyttyä - kaksi aikuista ihmistä keskenään omasta tahdostaan.

      Eikä homous ole mihinkään karsiutunut, sitä on esiintynyt kautta koko ihmiskunnan historian. Pedofiliaa taas esiintyy etupäässä uskovaisten piireissä ja pappien joukossa, koska heillähän on se kristittyjen ylevä ja paras mahdollinen moraali.

      Etenkin vanhoillispedofiilien keskuudessa sukulaistyttöjen raiskaaminen oli erittän suosittu jatkuva perinne. Katolinen kirkko on vuosikymmeniä pyörittänyt maailman suurinta pedofiilirinkiä, jossa kiinni jääneiden teot systemaattisesti salattiin ja nämä siirrettiin vain toisiin seurakuntiin, jossa pystyivät taas kaikessa rauhassa aloittamaan lasten raiskaamiset uudestaan.

    • EiAteisitiTutkija

      Kyse ei ole luonnon valinnasta vaan aivovauriosta.

      Pitkään avioliitossa olevat voivat todistaa, että jos ns. normaalisti ennen käyttäytynyt alkaa yht'äkkiä puhumaan rivoja ja käyttäytymään pervosti on kyseessä aivosairaus. Tämä tiedetään yleisesti lääketieteen piirissä.

      Joten omituisesti käyttäytyvillä, seksuaalisesti kieroutuneilla kuten homoilla ja portoilla, rikollisilla, valehtelijoilla on aina aivovaurio. Vaurion vakavuus vaikuttaa siihen, onko tila pysyvä vai parantuva. Näinä päivinä yleisimmät aivovauriot saadaan päihteiden käytöstä. Muita yleisiä syitä on vakavat iskut pään alueelle ja taudit kuten sukupuolitaudit.

      Valehtelu kuuluu lapsen kehitykseen, jolloin lapsi valehtelee testatessaan vaikutustaan toisiin. Siinä ei ole kyse aivovauriosta vaan kehittymättömistä aivoista.

      Yleensä aivovaurion saanut ei itse tunnista ongelmaa vaan kiistää sen olemassaolon. Näin ollen kiistely homoudesta on turhaa. Sekaantujat ja homoseksuaalit eivät ymmärrä käyttäytyvänsä epänormaalisti, mutta voivat oppia käyttäytymään normaalisti.

    • Kyllä pedofiilit ovat voineet hankkia lapsia. Lehdistä saa aina välillä lukea, miten isä tai äiti (pahimmassa tapauksessa molemmat) ovat hyväksikäyttäneet lapsiaan.

      Uusimpien tutkimusten mukaan homoseksuaalisuudesta on ollut metsästäjä-keräilijäyhteisöissä etua niille perheille, joissa sitä on esiintynyt. Aikuisia käsiä on ollut enemmän huolehtimassa jälkikasvusta ja ruoan hankkimisessa.

    • Taikauskonnoton

      Tämä saattaa tulla suurena yllätyksenä joillekin, mutta kyllä homot voivat aivan hyvin hankkia lapsia, jopa aivan luonnollisin menetelmin.
      Kautta historian homot ovat myös avioituneet jopa ihan heterosuhteisiin. Eikös olekin hassua.

    • Uskovainen1111

      Miksi Jumala loi nämä omaksi Kuvakseen, kuten kaiken
      JA
      Miksi kanssakristityt kuten alias "PIeni-Vinkki" kyselee karitsan häiden perään?

      • hmmmmmmm

        Jumala on kaksineuvoinen ja lisäksi äärettömän rakastunut itseensä. Hän haluaa myös että kaikki rakastavat Häntä.
        Tällaiselle on jokin sairausluokituskin. Mikäköhän se on?


    • Olen joskus kuullut jossain että homous lisääntyisi yhteisöissä, joiden elintila on liian pieni, näin kanta vähenee. Minulla ei ole biologista tietämystä, jota asian kommentoimiseen vaadittaisiin.
      Minulle honous vain ei ole moraalikysymys. Joku haluaa rakastaa miehiä, toinen naisia. Rakastaminen on ihan yhtä hieno asia molemmissa tapauksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1000
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe