Ja tässä SYY!
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/arkkipiispa-tvssä-”meillä-täällä-on-enemmän-kuin-meille-kuuluu”/ar-BBrxNGg?li=BBr5Fal&ocid=mailsignoutmd
PS. Hullut meitä hallitsee .... toistaiseksi
http://eroakirkosta.fi/
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/arkkipiispa-tvssä-”meillä-täällä-on-enemmän-kuin-meille-kuuluu”/ar-BBrxNGg?li=BBr5Fal&ocid=mailsignoutmd
PS. Hullut meitä hallitsee .... toistaiseksi
http://eroakirkosta.fi/
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi myös erota kirkosta paljon nopeammin ja turvallisemmin osoitteessa maistraatti.fi
Siellä eroaminen kirkosta onnistuu nopeammin kuin ateistien ylläpitämässä palvelussa, jossa kyllä on hienot tilastoinnit eroamismääristä ja tarinaa erojen syistä.
Kirkosta erota voi myös kirjoittamalla paperille eroanomuksen ja postittamalla sen lähimpää Maistraattiin tai Kirkkoherranvirastoon.
Sekä voi myös käydä itse henkilökohtaisesti paikan päällä kirjoittamassa ja jättämässä eroamis lomakkeen käsittelyyn Maistraatin aukiolo aikoina tai Kirkkoherranviraston aukiolopäivinä.
Rohkeimmat voivat jättää suullisesti palautetta miksi eroaa kirkosta suoraan sinne kirkon virastoon.
Niin tulisi heille kirkossa ja seurakunnissa selväksi se, että ei kirkosta enää erota kevyin perustein niinkuin ne päivi räsäsen suututtamat eroajat vuonna 2010.
Nyt erotaan mm. siitä syystä kirkko ei ole enää kirkko.
Tai että kirkko ei tunne Raamattua, eikä pidä siitä kiinni.
Tai että kirkko hyväksyy syntisen elämän ja kieltää Jumalan Sanan julistamisen papeilta ja sen uskovilta jäseniltä.
Mitä virkaa on esim. paloautolla jolla ei voi enää sammuttaa tulipaloja.
Sama tilanne kuin kirkolla jolla ei ole uskoa Jumalan Sanaan, kirkko on yhtä hyödytön kuin tuo toimimaton paloauto soitettaessa tulipalosta.
Ketä varten se kirkko on?
Joten ei mikään ihme että Helsingin tuomiokirkossa paukahti kuiva sprinkleri ja vedet pitkin Kryptaa ja lattioita ja sitten Ylivieskan kuiva sprinklerit ei toiminut kovan kuumuuden takia ja kirkko paloi komiasti kuin soihtu.
Ensin vesi tuhosi Helsingin luopio kirkon rakennuksen ja sitten tulipalo tuhosi islamilaisia hyysänneen? Oulun hiippakunnan Ylivieskan seurakunnan kirkon.
Jumalan rangaistuksia Suomen porttokirkolle!
Että mitähän seuraavaksi tapahtuu...
Onhan tuossa Mäkisen puheesa osa tottakin.
Sitä vain ihmettelen miksi Mäkiselle pakoilainen = muslimi
Jokin pakkomielle tässäkin ja tietämättömyys miehellä.
Iso osa pakenijoista on muita kuin muslimeja jotka pakenevat muslimeja. Nyt sitten arkkiukkomme halua nimenomaan suojella näitä muslimeja jotka sitten alkavat vainota täälläkin niitä jotka heitä pakenivat