Mikä öljyissä on niin kiehtovaa?

Natta84

Näin naisena on vaikea ymmärtää miksi miehet kokevat öljynvaihdon niin sydämenasiana. Tuolla se ukko niitä öljyjä vaihtaa molempiin autoihin... mikä se juttu siinä on miehille, että se rasvainen homma on se oma juttua?

12

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgsf43543

      Naisilla pukeutuminen sun muu tälläytyminen käy harrasteesta, miehillä se on auton/mp:n huolto ja puunaaminen.

    • 235252

      Öljyjen sijaan puhuisin ennemmin auton huollosta yleisesti. Kun auto on hankittu, huolto on ainoa tapa vaikuttaa suorituskykyyn ja kestävyyten. Kun esim öljyt on kunnossa, voi rauhassa ajella tietäen että kone toimii optimaalisesti ja pitempää aikaväliä ajatellen kuluu mahdollisimman vähän. Autot on tarkkoja öljyistä ja niillä voi vaikuttaa suorituskykyyn ja kestävyyteen.

      Itse huollan autoni hyvin ja sen takia esim 26 vuotias ja 350tkm ajettu vanha autoni meni just katsastuksesta läpi ilman huomautuksia ja katsastajan kehujen kera.

      Auto on kuitenkin kallis investointi ja ne myös vikantuu herkästi väärin pidettynä. Jos tulee ongelmia, ihminen menettää sen suuren kyvyn liikkua vapaasti, sen takia auton huolto on monelle tärkeä.

      Eli hyvin loogisia syitä on öljykiinnostuksen takana. Enemmän ihmettelen esim naisten intoa pukeutumiseen tai sisustamiseen, turhaa rahanmenoa minun mielestäni.

    • poijjaatTietööVaiEi

      On PAOpoika, on halpispoika ja sitten laatupoika ja siinä käydään henkien taistoa.

    • pojatTietää

      PAOpoika on voitolla, mutta laatu maksaa.

    • Tosimeisseli

      Tosimiehillä on niin valtava kokemus rassaamisesta, myös liukkaista paikoista, joten se homma niinkuin menee veriin.

    • nainenjollaomaauto

      Ymmärrät sitten kun joudut huolehtimaan autosta itse.

    • Trasselimies

      Tuossa autossa vaihdetaan öljyt kolmeen eri paikkaan, eli moottoriin, vaihteistoon ja perään. Peräöljyn vaihto ja tarkastus on yleensä mieluisin ja miehekkäin homma. Peräöljyn tarkistuksessa etusormi työnnetään ropunreikään ja liikuttelemalla sormenpäätä tunnistetaan öljyn pinta. Takavetoisen auton perä (vetopyörästö) on samanmuotoinen kuin naisen peräpää, molemmissa myös tärkeä tuo liukas voiteluaine.

      • öljypoika

        Meillä emäntä vaatii "peräöljyn" vaihtoa melkeinpä päivittäin. Mites muilla?


    • kannattaakoehkäei

      Mies voi tuntea itsensä tärkeäksi ja tarpeelliseksi, suorastaan alkukantaiseksi käsityöläiseksi, kun saa noinkin vaativan homman itse tehtyä.

    • 1amk

      Näin naisautoilijana ymmärrän kyllä miksi öljyt ovat tärkeitä. Varsinkin alle 8000km vuosittain ajavana varsinkin.

      Vaihtaisin mieluummin itse, jos pystyisi kuin viedä huoltamolle ja maksaa siitä.

      -90 luvulla vielä onnistuikin, mutta ei enää uudemmistta viitsi ryhtyä yrittämään.

      Kyllä ne öljyt on tärkeitä, ihan kuin bensakin.

      Jos jompikumpi loppuu kesken matkaa niin sitten loppuu ajaminenkin :-)

      • Setti

        Mielestäni olet erittäin valistunut naisautoilija, ymmärrät hyvin voiteluaineiden ja polttoaineen tarpeellisuuden autoilussa. Kerroit vaihtaneesi itse öljyt -90 luvulla autoon, onnistuitko vaihtamaan ja tarkistamaan määräajoin myös peräöljyt vai pyysitkö avuliasta kaveriasi tähän.


    • peräöljyy

      Pistä vaan krakattua mineraaliöljy koneeseen. Autosi on niin halpa, että parempaa ei kannata laittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7415
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3947
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3500
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2723
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2642
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2443
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2369
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2259
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2178
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1942
    Aihe