Mikä öljyissä on niin kiehtovaa?

Näin naisena on vaikea ymmärtää miksi miehet kokevat öljynvaihdon niin sydämenasiana. Tuolla se ukko niitä öljyjä vaihtaa molempiin autoihin... mikä se juttu siinä on miehille, että se rasvainen homma on se oma juttua?
12553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Naisilla pukeutuminen sun muu tälläytyminen käy harrasteesta, miehillä se on auton/mp:n huolto ja puunaaminen.

Äänestä

Öljyjen sijaan puhuisin ennemmin auton huollosta yleisesti. Kun auto on hankittu, huolto on ainoa tapa vaikuttaa suorituskykyyn ja kestävyyten. Kun esim öljyt on kunnossa, voi rauhassa ajella tietäen että kone toimii optimaalisesti ja pitempää aikaväliä ajatellen kuluu mahdollisimman vähän. Autot on tarkkoja öljyistä ja niillä voi vaikuttaa suorituskykyyn ja kestävyyteen.

Itse huollan autoni hyvin ja sen takia esim 26 vuotias ja 350tkm ajettu vanha autoni meni just katsastuksesta läpi ilman huomautuksia ja katsastajan kehujen kera.

Auto on kuitenkin kallis investointi ja ne myös vikantuu herkästi väärin pidettynä. Jos tulee ongelmia, ihminen menettää sen suuren kyvyn liikkua vapaasti, sen takia auton huolto on monelle tärkeä.

Eli hyvin loogisia syitä on öljykiinnostuksen takana. Enemmän ihmettelen esim naisten intoa pukeutumiseen tai sisustamiseen, turhaa rahanmenoa minun mielestäni.

Äänestä

On PAOpoika, on halpispoika ja sitten laatupoika ja siinä käydään henkien taistoa.

Äänestä

PAOpoika on voitolla, mutta laatu maksaa.

Äänestä

Tosimiehillä on niin valtava kokemus rassaamisesta, myös liukkaista paikoista, joten se homma niinkuin menee veriin.

Äänestä

Ymmärrät sitten kun joudut huolehtimaan autosta itse.

Äänestä

Tuossa autossa vaihdetaan öljyt kolmeen eri paikkaan, eli moottoriin, vaihteistoon ja perään. Peräöljyn vaihto ja tarkastus on yleensä mieluisin ja miehekkäin homma. Peräöljyn tarkistuksessa etusormi työnnetään ropunreikään ja liikuttelemalla sormenpäätä tunnistetaan öljyn pinta. Takavetoisen auton perä (vetopyörästö) on samanmuotoinen kuin naisen peräpää, molemmissa myös tärkeä tuo liukas voiteluaine.

Äänestä
  • Meillä emäntä vaatii "peräöljyn" vaihtoa melkeinpä päivittäin. Mites muilla?

    Äänestä

Mies voi tuntea itsensä tärkeäksi ja tarpeelliseksi, suorastaan alkukantaiseksi käsityöläiseksi, kun saa noinkin vaativan homman itse tehtyä.

Äänestä

Näin naisautoilijana ymmärrän kyllä miksi öljyt ovat tärkeitä. Varsinkin alle 8000km vuosittain ajavana varsinkin.

Vaihtaisin mieluummin itse, jos pystyisi kuin viedä huoltamolle ja maksaa siitä.

-90 luvulla vielä onnistuikin, mutta ei enää uudemmistta viitsi ryhtyä yrittämään.

Kyllä ne öljyt on tärkeitä, ihan kuin bensakin.

Jos jompikumpi loppuu kesken matkaa niin sitten loppuu ajaminenkin :-)

Äänestä
  • Mielestäni olet erittäin valistunut naisautoilija, ymmärrät hyvin voiteluaineiden ja polttoaineen tarpeellisuuden autoilussa. Kerroit vaihtaneesi itse öljyt -90 luvulla autoon, onnistuitko vaihtamaan ja tarkistamaan määräajoin myös peräöljyt vai pyysitkö avuliasta kaveriasi tähän.

    Äänestä

Pistä vaan krakattua mineraaliöljy koneeseen. Autosi on niin halpa, että parempaa ei kannata laittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natta84 kirjoitti:

Näin naisena on vaikea ymmärtää miksi miehet kokevat öljynvaihdon niin sydämenasiana. Tuolla se ukko niitä öljyjä vaihtaa molempiin autoihin... mikä se juttu siinä on miehille, että se rasvainen homma on se oma juttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu