Uskonnollinen etsintäni on alkanut jo vähintään 15-vuotiaasta.
Erityisesti minua kiehtoi asketismi. Kristillisyys tuntui hyvältä vaihtoehdolta, ja varsinkin kun pääsi opiskelemaan eli pois valvovien silmien alta, aloin etsiä askeettisinta elämänmenoa etsivää seurakuntaa.
Opiskelijakämpässäni ei ollut huonekaluja ja ruokamenoihin meni 20 markkaa viikossa, joten ajattelin että lähtökohtani olisi melko hyvä tällaiseen elämään. Kielsin itseltäni myös päihteet, parturit, ajoneuvot, lihan syömisen, romaanikirjallisuuden, radion, television, sanomalehdet, lämpimän pukeutumisen ja seksin, tietysti, koska ne kaikki tuntuivat ihan joutavilta ja toisarvoisilta asioilta. Opiskeluun, kuten matematiikkaan en suhtautunut samoin, vaan päinvastoin koin että sen harrastaminen on askeetikolle mitä suurimmaksi eduksi.
Sanon ihan suorana tänäkin päivänä, että en tippaakaan kadu asketismiani: sen vaikutukset ruumiin ja mielen terveydelle ovat erinomaiset, samoin rahan säästö on uskomatonta.
Valitettavasti kahvin suhteen koin lankeemuksen, kun en sitä pysty itseltäni kieltämään ja sen käyttämisen pystyy helposti selittämään itselleen. Ja pari muuta asiaa. Ei kukaan ole täydellinen.
Valitettavasti en löytänyt kaipaamaani asketismia yhdestäkään seurakunnasta: mitä tiukkapipoisempi yhteisö, sitä enemmän esiintyi idioottimaisia listoja tyyliin "hevi on syntiä, kuvioidut mekot on syntiä". Silti ns. tiukkapipotkin syövät hyvin, ajavat autolla ja hemmottelevat itseään ulkomaanmatkoilla. Samaa settiä kaikki,
hellarit, radikaalit luterilaiset, jopa jehovantodistajat ja mormonit.
Melko nopeasti kävi siis ilmi että tämä paljon puhuttu kristittyjen asketismi olikin usein vain idioottimainen sääntölista jolla ei ollut mitään tekemistä todellisen asketismin kanssa. Ihmiset lammasmaisena noudattavat jotain listaa kirjaimellisesti ja kuvittelevat sen tekevän heistä paremman ihmisen, mutta jättävät välttämättä joitakin pahempia asioita ihan vain sen takia, että niitä ei ole listalla.
Otetaan esimerkki: kristityille alkoholin käyttö on mörkö, joka vähänkin radikaalimmassa yhteisössä kielletään ehdottomasti. Siksi monesti kristitty ihminen "kieltäytyy" alkoholista ja muuttuu perinpohjin katkeraksi ihmiseksi, joka katselee opiskelutovereidensa mukavia illanviettoja katkerana ainoana lohdutuksena se taivaan riemu, jonka saa kokea sitten palkinnoksi maanpäällisistä kärsimyksistään. Tämä tietysti pitää kieltää, ja kertoa itselleen onttoja totuuksia tyyliin "heillä näyttää olevan hauskaa, mutta sydämessään hekin tietävät ettei heillä ole hauskaa", vrt. Neuvostoliiton totuudet: "kapitalisteilla näyttää olevan ruokaa kaupassa, mutta tosiasiassa siellä kärsitään enemmän nälkää kuin täällä". Kukaan ei kysy, miksi alkoholista on hyvä kieltäytyä, siis muun syyn takia kuin että vihainen pakanajumalista mallia ottava pilven reunalla istuva ärtyisä ukko heittää salamalla jos kieltäydytään tottelemasta ja tarjoaa viiniä ja neitsyitä kilvoitteleville palvojilleen kuoleman jälkeen. Lukeehan se tosin aika selvästi mm. Raamatussa mitä nähtävästi ei paikoin kovin ahkerasti lueta. (Vihje: Ei se mikä suusta menee sisään jne...)
Päivittäkää sitä kristinuskoa jo vähitellen Zeuksen ja Ukon jälkeiseen aikaan, pliis.
Tietysti virallinen totuus on että kaikki ovat samanarvoisia ja niin edespäin, mutta käytännössä seurakunnan ja ulkomaailman, sekä seurakunnan sisäisen hierarkian tasojen väli oli suuri.
No, tässä on siis mielestäni suurin kohtaamani ongelma: ei se, että kristinusko kieltää asioita, vaan se, että se kieltää ne väärällä tavalla.
Asketismin arvoni ovat lieventyneet, nykyään elän kuten kuka tahansa keski-ikäinen ukko, pidän huonekaluja talossa, kuljen ehjissä vaatteissa ja vältän nälkiinnyttämästä itseäni (ainakaan kovin usein). Etsintä silti jatkuu.
Kokemukseni "radikaaleista" seurakunnista.
3
137
Vastaukset
- jari-pekka--65
Ei alkoholi ole mikään mörkö. Ei ainakaan minulle. Itse en tosin käytä ollenkaan, mutta ei mua vaivaa se, jos joku käyttää. Vaikka uskovakin.
Raamattu sanoo, ettei pitäisi juopua. Juopuminen on sitä, kun alkoholi alkaa hallita käyttäytymistä. Siksi Raamattu varoittaa juopumasta, kun se voi johtaa jopa syntiin, kun et hallitse enää itseäsi.- rakkauden.ruuvimeisseli
Valitettavasti tätä yksinkertaista totuutta asiasta monet eivät saavuta. Mutta on se hyvä että jotkut edes. :)
- ikoninurkkaus
Tämähän kuulosti hienolta. Elin ja elän nyt askeetisti. Ennen tosin en ollut tutustunut ort.teologiaan millään lailla.
Teologian opiskelu rauhoittaa sielun tässä maallisessa maailmassa. Tosin (luultavasti ev.lut) kirkon julkaisussa kehoitettiin kuluttamaan.
Tämä on yksi syy lisää miksi ev.lut kirkko vieraannuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431869
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir281987- 35848
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78807Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31739Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44681Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43650
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58644