lesettä painonhallintaan?

paksuhko poni

Onko kenelläkään kokemuksia leseen käyttämisestä apuna painon pudottamisessa / hallinnassa?
Leseenhän pitäisi jouduttaa ravinnon kulkeutumista suoliston läpi eli ihan kaikkien kaloreiden ei pitäisi ehtiä imeytyä matkalla. Nyt, kun kuivan heinän saatavuus / hinta ovat mitä ovat, pitää hevoille syöttää säilöä ja esikuvattua, joiden energiapitoisuus on aivan omaa luokkaansa. Tallissa asustaa eestinhevonen, jonka rehunkäyttökyky on huipussaan ja jo muutamassa kuukaudessa se on paisunut ihan "mukavasti". Liikuntaa on lisätty reilusti ja heinämäärää vastaavasti pienennetty. Enää vähempää heinää ei voi antaa ja etenkin päiväruokinnalla tuntuu kurjalta kun hepo on vartissa syönyt koko kasansa ja sen jälkeen se vaan katselee kun muut mutustaa tarhoissansa.
Kuinka paljon lese oikeasti vaikuttaa laihduttavasti? Pitääkö sitä antaa joka ruokinnana yhteydessä vai riittääkö kerran päivässä? Miten paljon kerrallaan on sopiva annos?

2

322

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • assi

      mä oon käyttäny mun hoitsulla tuota lesettä "painonhallintaan" mutta sitä syötetään meidän tallilla myös ihan niillekki hevosille jotka ei oo mitenkään lihavia. Oon laittanu iltaruokaan vaan sitä lesettä... ja aamulla on ollu vaan pelkkää kauraa. Esim. litraan kauroja riittää ½ litraa lesettä. 2 litraan voi laittaa ½ - 1l lesettä, ja kolmeen litraan kauroja n. 1l lesettä.

      • tärkeys

        muista että luonnollisesti ruokinnassa heinän määrä on tärkeää. Anna normaalisti heinää, mutta vähennä kaikki ylimääräinen väkirehu/lisukkeet pois joita ei välttämättä tarvitse. Tietysti heinän sekä vbäkirehun saantiin vaikuttaa hevosen liikunta. Tärkeää laihduttamisessa on myös liikunnan muoto, hikoileeko, onko lihas vai kuntoharjoitusta yms. näitä kaikkea pitäisi tasapainottaa.
        itselläni oman pollen kanssa myös liikalihavuus ongelmaa (suomenpolle) ja asiantuntijalta saatiin tarkat ruokintaohjeet. (liikkuu 6krt/vko, heinää 9kg/pvä, 2,08kg kauraa/pvä, vitamiinit ja porkkanoita)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe