Asioista voi selviytyä

Jonezzz

Jotain 8 vuotta sitten olin lopussa. Pitkällinen uskonetsintäni oli johtanut loppuunsa helluntailaisten kynsissä. Monta vuotta sitten tännekin kirjoitin hädissäni tekstin orastavasta alkoholisoitumisestani ja masennuksestani.

Tiedän etteivät kaikki helluntailaiset samanlaisia ole, mutta nämä yksittäistapaukset olivat minulle aivan tarpeeksi.

On säälittävää että ihmiset, joiden lapset ovat huostaanotettuja tai jotka oireilevat koulussa ja joiden hengellinen ura on täynnä rikkinäisiä ihmisiä ja joilla on kolme avioeroa takanaan ovat edelleenkin omasta mielestään ainoita oikeita uloskutsuttuja paikkakunnallaan, joilla on auktoriteetti neuvoa ja nuhdella muita, alempiarvoisia uskovaisia. Ne entiset vaimot, lapset ja muut uskovaiset vain ovat olleet täynnä demoneita ja petturuuden henkeä.

Eikä siinä mitään, rikkinäisiä me kaikki ollaan, mutta oltaisiin edes rehellisesti sitä eikä teeskenneltäisi kaiken jälkeen olevamme niin hyviä ja hienoja ihmisiä.

Yrittivät minutkin rikkoa, onnistuen siinä tietysti määräaikaisesti. Kun ihminen rikkoutuu hengellisesti, ja mukaan tulevat vielä kaikki klassiset jutut kuten kaikki on omaa vikaa ja harhaoppia ja se että kun yrittää omaa hätäänsä tuoda esiin
hengellisessä piirissä, hengellisellä piirillä on kova kiire puhdistaa oma pesänsä mutta kun se on tehty, ei yhden ihmisen hätä enää kiinnosta. Ei ole meidän syytä, häh hää.

Yritin oksentaa vihaani netissä jonkin aikaa, vuoden tai kaksi. Tietysti se on typerin paikka, koska siellä kohtaa kaikkein sekopäisimmät kaappijuoppo-helluntailaiset ja muut hihhulit, joilla ei ole elämää, ei edes seurakuntaelämää, vaan fantasioissaan kuvittelevat keskustelufoorumeilla pauhaamisen olevan kovinkin hurskasta toimintaa. On varma että täyslaidallinen tulee takaisin.

Kun tuska oli kaikkein suurin, päätin luopua kristinuskosta ja tulla satanistiksi. kuuntelin päivät pitkät Black metalia ja päätin, että minusta ei tule mitään uhria. Kuntoilin ja opiskelin ja tein töitä, en viillellyt itseäni ja päätin tehdä hyvää lähimmäisilleni, hoitaa talouttani kunnolla, elää suht päihteetöntä elämää, hoitaa lapsiani kunnolla. Eli tein kaiken ymmärtääkseni päinvastoin kuin useat tuntemani uskovaiset.

Yllätyksekseni minusta ei tullutkaan satanistia, päinvastoin aloin taas uskomaan Jumalaan ainakin tietyllä tavalla. Jotenkin vaikka Black Metallista saa paljon voimaa, aina koen saatanan siinä jotenkin ylimääräisenä, keinotekoisena tuontiuskontona
jolla houkutellaan epävarmoja nuoria ja uskonnollisia traumoja saaneita vanhempia ihmisiä ostoaikeisiin.

Nyt kahdeksan vuotta myöhemmin voin uskomattoman paljon paremmin kuin silloin, kun olin vielä tiettyjen uskovaisten raadeltavina. Ja joka kerta kun kuulen uutisia näistä hienoista uskovaisista, miten kaapissa tehdyt teot paljastuvat ja mihin suuntaan elämä menee, olen erittäin tyytyväinen omiin valintoihini. Raadelkoon he vain itseään, sika pysyköön karsinassaan. haluaisin toki heidätkin saattaa pelastukseen omalta itseltään mutta varsin hyvin tiedän etten pysty siihen, itse vain rikkoisin oman jo nytkin hataran harmonian elämässäni.

6

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älyhoihoi

      Trolli ja täyttä soopaa!

      • Jonezzz

        Perustelisitko, mikä osa kirjoituksestani on trollausta? Jos se on helluntaivastaisuuteni, niin anteeksi vain, mutta tulenko minä teidän helluntaipalstalle arvostelemaan teidän hihhulointia? En, jokainen saa omassa porukassaan puuhastella mitä huvittaa. Tietysti nyt muut ihmiset huomioon ottaen.


      • Jonezzz

        Ja tietysti nyt muutenkin saa kommentoida... Koetko että kokemukseni ovat täysin päinvastaisia omiin kokemuksiisi nähden, jopa niin päinvastaisia että niitä on vaikea uskoa todeksi? Ja oletko nyt ihan varma että kuulut juuri kritisoimaani lahkoon? Ymmärtääkseni "helluntai" on vain kattotermi käytännössä hyvin moninaisille seurakunnille. Esimerkiksi paikkakunnalla, josta suurimmat traumani ovat syntyneet, on peräti kolme riidoissa keskenään olevaa helluntaikeskittymää.

        Yhdestä niistä tiedän että on mätämuna, niistä kahdesta muusta en. Ehkä ne edustavat tervehenkistä ja oikeaa helluntailaisuutta. Vähän jotenkin epäilen, mutta toisaalta tunnen minä joitakin järkeviä ja hyvää aikaan saavia helluntailaisia. Mitään järjen jättiläisiä nekään eivät ole mutta ei nyt lempeän, lähimmäisensä huomioon ottavan ihmisen tarvitsekaan sellainen olla.


    • hulluntailaisetHuijaa

      hulluntailaiset ovat kyllä pahimpia ihmisten repijöitä. mitä Suomesta löytyy, vetävät täysin vertoja jehovan todistajille.

    • exuskova

      Upeaa että olet köytänyt avun. Minä olen vasta tuossa netti-vaiheessa :) pääsen yli,kunhan löydän samoja kokeneita ihmisiä,varmaankin. Jumala ei kuitenkaan minusta välitä. Sadistinen helvetin katkuinen humalahakuinen narsisti,sellainen on helluntai jumala.

    • siunattu

      Kiitos Jonezzz,tervettä kirjoitusta.Juuri niin ei enää raadeltavana!Saman valinnan olen tehnyt minäkin,kaukana hellareista.Minun uskoni on vain kasvanut ja saan olla oma itseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      4008
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      35
      2220
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1380
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1258
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      74
      996
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      834
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      834
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      71
      794
    Aihe