Eli, onko teistä joku ostanut yrityksen osamaksulla? Tuli vaan sellainenkin vaihtoehto mieleen. Kokemuksia kaipaillaan, onnistuukohan sellainen ?
Yrityksen osto osamaksulla
Osamaksulla
51185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo, vanhaan malliin, maksat käsirahan ja realisoit varaston ja lähdet rahoilla lomamatkalle. Näin homma menee.
Kukaan ei todellakaan myy piikkiin yritystään..
Kannattaa suosiolla erottaa omistuksen siirtyminen ja kaupan rahoittaminen toisistaan.
Toki osakeyhtiössä omistuksen siirtyminen vaiheittain on helppoa, kun osakkeilla pystyy käymään kauppaa vaikka yksi kerrallaan. Mutta firman päätäntävallan suhteen tämäkin idea on aika kehno, ellet sitten ole erittäin hyvissä väleissä ja samalla aaltopituudella myyjän kanssa. Alkuvaiheessa sinulla ei olisi firmassa minkäänlaista päätäntävaltaa (enemmistöomistaja jyrää) ja siinä vaiheessa kun sinulla on yli puolet osakkeista, myyjä halunnee mahdollisimman pian lopuista eroon. Lisäksi tuossa välillä pitää pystyä sopimaan yrityksen tuottojen jakamisperusteista (palkka ja/tai osinko).
Ihan onnistuu; kun teet sopimuksen osakkeiden ostamisesta ja pysyt maksuaikataulussa. Osamaksukauppa. Ja vastuu siirtyy heti. Ei kummostakaan.
Jos otat koko vastuun yrityksestä, pyydät vain vähän yli puolet osakkeista ensin, että saat hallituspaikan itsellesi ja loput voit sitten ostaa myöhemmin! Hyvä sopimus vaan ja kyllä se onnistuu. Etenkin jos firma on toiminut jo vuosia ja verot yms. vastuut hoidettu. Se Luotettava Kumppani -palvelu kannattaa silti tsekata. Jos kaikki on kunnossa, niin siitä vaan ostamaan!
Myyjän kannalta surkea diili jäädä omistajaksi vähemmistöosuudella. Mutta jos homma toimii, henkilökemiat pelaa ja sopimus on hyvä ja tarkka, niin ei kai siinä mitään.
Aloittaja taisi kuitenkin tarkoittaa jotain "maksan satasen kuussa"-osamaksusopparia...