Kristityt pro Palestiina!

KTS--

Espoolaispastori Arto Vallivirta osallistui Palestiinan maratonille, jossa juostiin liikkumisvapauden puolesta.

”Matkalla vahvistui voimakkaasti se, että kyllä me länsimaalaiset olemme etuoikeutettuja. Länsimaalaisen turistin on helppo liikkua missä vain, kun joka paikkaan pääsee. Minulle Israelin rajatarkastuspisteissä puhuttiin kohteliaasti, palestiinalaisia kutsuttiin koiriksi"

http://www.valomerkki.fi/uutiset/Vapauden-aate-kirittaa-kirkon-miesta

HYVÄ!

17

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TekopyhäJeesus

      "Minulle Israelin rajatarkastuspisteissä puhuttiin kohteliaasti, palestiinalaisia kutsuttiin koiriksi"

      Ei taida pastori olla raamattua kovinkaan tarkasti lukenut.

      Tässä on Matteuksen Jeesus, joka sanoo: "Minua ei ole lähetetty muitten kuin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö."
      15:25 Mutta vaimo tuli ja kumarsi häntä ja sanoi: "Herra, auta minua."
      15:26 Mutta hän vastasi ja sanoi: "Ei ole soveliasta ottaa lasten leipää ja heittää penikoille."

      Tuomitseeko sama pastori Jeesuksen tekemän rasismin vai onko Jeesuksen syntisyys liian kova pala kristityille? Pasifisti Jeesus, joka tuomitsi väkivallan erittäin kiivaasti itse kävi piiskaamassa temppelikauppiaita ja kertoi, että ei ole tullut tuomaan rauhaa vaan miekan.

      http://see_the_truth.webs.com/sinning_nazarene.html
      http://dawn666blacksun.angelfire.com/Main.html

      • KTS--

        Et tainnut lukea loppuun kyseistä tarinaa. Naisen uskon suuruus oli loppujen lopuksi se pointti eikä mikään syntyperä. Jeesus koetteli häntä ja hän kesti koetuksen.


      • Liikkumisvapaus saadaan kun lopetetaan terrorismi. Jos eivät puukottaisi Juutalaisia eivätkä räjäyttelisi pommeja silloin voitaisiin muurit särkeä


      • " TekopyhäJeesus "

        Olipa hyvä linkki siellä.


      • Maratonari
        KTS-- kirjoitti:

        Et tainnut lukea loppuun kyseistä tarinaa. Naisen uskon suuruus oli loppujen lopuksi se pointti eikä mikään syntyperä. Jeesus koetteli häntä ja hän kesti koetuksen.

        Voiko kts itse juosta maratonin?


    • MielikuviaVastaan

      Vallivirran kirjoitus (12.4.) osoittaa miten kaukana Palestiina-mandaatin päätöksistä ja historiasta pappiskoulutuksesta huolimatta voidaan olla.
      Mielikuvien mukaisesti unohdetaan PLO:n, joka perustettiin virallisesti 1964, ja sen kansallissopimuksen, tarkoitusperät ja eo. seikat.
      Juutalaisten kansallisen kodin uudelleen peruspäätös v. 1920 ei aiheuttanut kenenkään oikeuksien loukkausta, koska alueella ei ollut valtiota eikä kansaa. Jos juutalaisasutuksen lisääntyminen olisi loukannut paikallisten oikeuksia ja ajanut heitä pois, ei alueelle olisi vv. 1882-1947 tulvinut jatkuvasti lisää arabeja Palestiinan ulkopuolelta sitä asuttamaan.
      Palestiinan mandaatti annettiin briteille juutalaisten kansallisen kodin perustamiseksi Kansainliiton (YK:n edeltäjän) toimesta. Brittien Lähi-idän politiikka muuttui voimakkaasti ja britit alkoivat lähes välittömästi mandaatin saatuaan estää juutalaisten maahanmuuttoa.
      Tämän lisäksi he erottivat Trans-Jordanian Palestiina-mandaatista arabeille (80%) alueen mandaattiehtojen vastaisesti. Tämä erotettu alue on tarkoitettu mandaatin arabien valtioksi.
      Vuoden 1947 YK:n aluejakoehdotukseen (PL 181) liittyen arabimaat julistivat tuhoamissodan Israelille. Tulos on tiedossa. Sodanjulistus johti satojen tuhansien arabien pakoon naapurimaihin. Monet todistivat että heidän johtajansa pakottivat heidät lähtemään. Joitakin karkotettiin taistelujen riehuessa. Noin 600 000 ihmisestä tuli pakolaisia.
      Lain ja historian perusteella Palestiina kuuluu juutalaisille. Arabit unohtavat, että he olivat niitä jotka päättivät tukea natsien ”pahan akselia”, hylkäsivät aluejakoesityksen, aloittivat tuhoamissodan, että juutalaisia vainottiin ja karkotettiin arabimaista enemmän menettäen kaiken omaisuutensa.
      "Palestiinan kansa"- nimellä vääristynyt identiteetti palvelee vain taktisia tarkoitusperiä arabien poliittisessa päämäärässä korvata Israel islamilaisella valtiolla, juuri siksi arabivaltiot eivät suostu integroimaan omia pakolaisiaan.

    • Kuka vapahtaa kristityt juutalaisten solvaamisesta.

    • ".... palestiinalaisia kutsuttiin koiriksi.. "

      Olen tavannut paljon kristittyjä, jotka vierailevat Israelissa ja takanapäin puhuvat paskaa kuin juoruämmät . Minä en usko mitään mitä kristityt sanovat, en tuotakaan.
      Miksi sitten ?
      No siksi, että kristityt ovat valehtelijoita. Luulevat voivansa tehdä mitä vain koska uskovat piirrettyjä kuvia.

      Palestiina ongelmaa ei olisi, jos kristityt eivät olisi lietsoneet vihanliekkiä heidän keskuuteensa. Kuinka innolla he odottavatkaan, että se syttyisi tuleen uudelleen ja uudelleen.

      • KTS--

        Eiköhän kristityt ole olleet parhaita erotuomareita alueella kautta aikain. Ensimmäisen erotuomarin, kreivi Bernadotten ampuivat juutalaisterroristit.


      • Erityisesti
        KTS-- kirjoitti:

        Eiköhän kristityt ole olleet parhaita erotuomareita alueella kautta aikain. Ensimmäisen erotuomarin, kreivi Bernadotten ampuivat juutalaisterroristit.

        ristiretkien aikaan kristityt kunnostautuivat. Kristityt lahtasivat tehokkaasti sekä juutalaiset että muslimit.

        Pitäisi olla raja miten vanhoja asioita muistellaan. Käytännössä siellä kuitenkin ihmisillä on pitempi muisti kuin meillä ja niinkin vanhat asiat vaikuttavat ihmisten ajatteluun edelleen. Kristityt ei siis todellakaan kelpaa sovittelijoiksi.


      • inti
        Erityisesti kirjoitti:

        ristiretkien aikaan kristityt kunnostautuivat. Kristityt lahtasivat tehokkaasti sekä juutalaiset että muslimit.

        Pitäisi olla raja miten vanhoja asioita muistellaan. Käytännössä siellä kuitenkin ihmisillä on pitempi muisti kuin meillä ja niinkin vanhat asiat vaikuttavat ihmisten ajatteluun edelleen. Kristityt ei siis todellakaan kelpaa sovittelijoiksi.

        Muista kuitenkin, että ennen Muhammedia alueella eri runsaasti kristittyjä.


    • KTS

      Niemomaan ERO- tuomareita, mutta kun pitäisi yhdistää.

    • Kuka teidät sitäpaitsi on asettanut Israelin tuomariksi missään asiassa?

    • valmiinavalmiina

      "Länsimaalaisen turistin on helppo liikkua missä vain"

      Onko niillä länsimaisilla turisteilla pommivyöt vireessä ja puukot iskuvalmiina?

      • muslimitomiinmaihin

        Länsimaalaisten turistien ei ole helppo liikkua muslimien alueilla ei muslimivaltioissa eikä edes omissa maissaan sharia-alueilla.


    • Länsimaalaisten liikkuminen Länsimaissa onkin vaikeutumassa.

    • isisSuomeenjeh

      Koirat haukkuu ja puree, palestiinalaiset koirat ovat jo kasvatettuja puremaan ja vihaan. He kutsuvat muita vääräuskoisiksi koiriksi ja juutalaisia apinoiksi.
      Juutalaisten töykeys muita kohtaan on muslimiterroristien aikaansaannosta, ei kasvatuksen tulosta.
      Luuleekohan kyseinen pastori , että häntä arvostetaan muslimien puolella?
      Hän on heille epäjumalanpalvoja ja hyödyllinen hölmö.
      Luuleeko pastori , että vapaa liikkuvuus olisi tässä terrorin aikakaudella oikea ratkaisu?
      hahaha
      Kaikkia pastoreita sitä verorahoilla ylläpidetäänkin,hölmöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      3111
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      148
      2223
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1707
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1230
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      67
      1215
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      103
      1208
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      59
      1120
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      77
      1085
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      62
      1079
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      851
    Aihe