Ootko sairaus, asiakas vai ihminen?

aineiss4

Yleinen kyssäri. Ja ne vanhemmat, pakkoholhoustoimet ja huostaanottajat, jotka vastustavat huippuälykkyysosamäärän omistavien tyyppien vapaata ilmapiiriä ja elintilaa, ei suositella vastaamaan kyselyyn. (;

Jos halutaan avartaa mietteitä, kertokaa ihmeessä, kuinka koette arvottomuuden tai arvokkuuden tunteen eri paikoissa. Kuinka teihin suhtaudutaan, vai näkyykö teissä se ominaisuus selvästi?

Itsehän tässä, olen älyllisesti ajatteleva filosofinen ihminen. Kerron muille vasta myöhään, jos ees silloinkaan omasta diagnoosista (epätyypillinen autismi, sekoitus hivenen aspergeria ja todella paljon adhd'ta). Olen myöhäisteini-iästä lähtien ollut melko suosittu ihmisten keskellä, mikä vaikuttaa omasta mielestäni oudolta (kiusattiin koulussa kun olin ala-asteella, ja paineita oli myös kotona, sairastuin maniaan 9-vuotiaana). Nykyään olen 23-vuotias nainen, etenen omalla jaksamistahdissani. Haaveeni on päästä opiskelemaan kahvilatyöntekijäksi, mutta pätevyys alasta on saatava jotta opettajatkin vakuuttuvat että en oo mikään vajaakuntoinen skitsopaatti työnhakijana. Joidenkin ihmisten kanssa on ongelmaa, etenkin varttuneempien aikaihmisten seurassa. En kuitenkaan jää oman onneni nojaan itkemään yhden koulun takia, vaan opiskelen sitten toisella tapaa omaan tahtiin.

Oletteko työntekijöinä, vai alipalkattuina työpisteissä? Saatteko asiallista suhtautumista pomoilta, opettajilta tai asiakaspalvelijoilta? Vai ajatteleeko jokin tietty ryhmittymä teistä hitlerinaikaisesti? Jos vastasit keskitysleirikohteluun 'juu', mitä haluaisit tehdä asialle?

1

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aspergerinfo

      Minä olen, tässä järjestyksessä

      1) Ihminen
      2)Asiakas (en siis potilas)
      3) HumanWolf/Shamanisti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2298
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1851
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1446
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      27
      1312
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1140
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1038
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      871
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe