Tori.fi - ei halua asiakkaita / ilmoituksia ?

TurhautunutTorittelija

Tori.fi on taas "kehittänyt" palvelujaan tänä keväänä: tallennus on hidastunut huomattavasti, viive ilmoitusten julkaisussa pidentynyt, kuvat pakko ottaa pikkuriikkisen pieninä (ei voi leikata ja optimoida kokoa enää), koska muutoin kuva leikkaantuu. Muutama ärsytys mainitakseni.

Nyt sitten kun tulee ilmoitus haluatko uudistaa aiemman ilmoituksesi niin joo, uudistaisin, mutta kuviahan ei tietenkään tässä nerokkaassa uudistuksessa ole enää mukana! Tuloksena jatkossa sitten lienee vähemmän ilmoituksia ja vähemmän kuvallisia ilmoituksia? Ainakin itselläni eniten kauppa käy noin 6 kk ikäisillä tavaroilla (arvo max 10 e) tai sitten ensimmäisen 2 tunnin aikana arvokkaammilla asioilla (no, ne laitan muutenkin kyllä huutoon...)

Tori siis haluaa, että ilmoitukset vähenevät kun niitä ei uudisteta ja kun ei ole ilmoituksia ei kohta ole asiakkaitakaan. Vielä vähemmän kun ilmoituksissa ei ole sitten kuviakaan. Vastaus Torista kysymykseeni asiasta oli ilmoitus, että kyseessä on Torin parantamisen uusi ominaisuus. Joopa joo. Pitänee varmaan tehdä oma nettisivu jatkossa tavaroille ja pitää Torissa vain ilmoitus katsoa omilta sivuilta!

5

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ummikko

      En kyllä tajua muutenkaan miten siellä kukaan saa mitään kaupaksi tai sen tavarapaljouden keskeltä omaa artikkeliaan näkösälle vaikka kuinka sompailisi/nostasi kampetta listan kärkeen. Sinne ne peittyy. Tai tietysti saa myytyä, jos myy jonkun taideaarteen, arvoesineen, keräilyesineen... yhdellä eurolla. Tai yli tuhannen euron arvoiseksi ammattilaisen toimesta arvioitu tavara pitäisi väkisin myydä satasella. Jos kamppeeseen laittaa sen oikean hinnan... siis ei mitään nylkyritaksaa, kuviteltua arvolisää, tai tunnearvolisää, vaan oikean todellisen hinnan ilman mitään lisiä, voi olla varma ettei Tori.fi-porukka osta. Persaukista mistään mitään käsittämätöntä junttisakkia taitavat suurimmaltaosaltaan olla. Sitten on tietysti huijarit, hullut ja humalaiset. On jälleenmyyjät ja ties ketä lie, mutta vakavasti otettavaa kansaa taitaa olla aika vähän.
      Jotenkin riepoo kun mulla olis tuossa muutama desing-esine myyntiin olemassa. Tori.fi myynnissä niistä ei maksettais mitään, mut samat kamppeet menee, taidehuutokaupoissa, antiikkiliikkeiden, osto- ja myyntiliikkeiden, vanhantavarankauppojen jne. kassan kautta järjettömillä hinnoilla. Tokihan kauppias joutuu hintaan lisäämään Alv:n ja oman voittonsa mutta silti.
      Torilta ostaminen ei kait ole trendikästä.
      Eikä siellä kyllä ole edes osastoa näille mun romppeilleni. Laitapa nyt sinne keittiön astioitten tai kodin sisustuksen joukkoon desing-astioita. Pakko on nyt turvautua ulkopuoliseen myyjään ja unohtaa koko Tori.fi. Bukowskis tai joku muu saa nyt hoitaa homman. Olishan tuo pitänyt heti arvata. Tottumaton olen tämmöiseen.

    • Eiköstävaan

      Yleensäkin nettissä myyminen ja hinnoittelu on vaikeaa. Monet suosittelee, että ostajalle täytyy laittaa tinkimisvaraa. No, silloinhan tuotteelle ei voi laittaa sen todellista oikeaa hintaa vaan pikkuinen ylihinta. Kun laittaa tinkimisvaraisen ylihinnan, voi taas käydä niin ettei kukaan hintatietoinenkaan ota yhteyttä :-/ Kaikista kurjin on se tilanne, kun kaupat jo tehdään ja kamppeen noutovaiheessa ostaja rupeaa tinkimään. Silloin pitäisi vaan olla pokkaa pitää jo sovitusta hinnasta kiinni.
      Jos ja kun laittaa hinnnasta ilmoitustekstiin, että "tai tarjousten mukaan, paras tarjous voittaa" se vaikuttaa yleensä hintaa laskevasti, koska kilpailua ei juuri näissä piireissä muulla tavoin koeta vaikka olisi mikä keräily aarre tarjolla. Vaikeeta on tuo hinnoittelu. Eikä kannatakaan kovin suurin haavein mitään oikeasti arvokasta noissa foorumeissa yrittää myydä.

      Mitä on aloittajalle "TurhautunutTorittelija" mahtanut tapahtua. Mun tietääkseni kuvat tulevat mukana ja niitä pystyy uusimaankin ihan milloin vaan. Kyllä taitoa ja osaamista pitää vähän olla koneen ja netin käytössäkin. Virhetilanteita tietysti voi tulla vaikka kuinka hallitsisi homman. Onhan Tori.fi sivuilla linkki asiakaspalveluun.

    • mika7899
    • sana.pitää.vai

      Tori varmasti toimii kun hinta on kohdallaan ja myyjään voi luottaa. Joidenkin myyjien toiminta on kokemukseni mukaan sieltä ja syvältä. Kahdesta eri myyntikohteesta sovittu päivä ja aika jolloin tulemme myynti kohdetta noutamaan. Yllättäen myyjä osapuoli ilmoittaa 2-5 tuntia ennen sovittua ajankohtaa tekstiviestillä että kohde onkin jo myyty. En voi kun ihmetellä ko. toimintaa. Kohteista toinen oli lähempänä toinen kauempana.
      Mitä heistä ajattelen, se ei ole mitään kaunista.
      Ymmärtäkää perusasia kun jotain on sovittu, se on sovittu. Huvikseen ei viitsisi ajella.

    • Maatalouskauppias

      Olen kyllä saanut kaupaksi tavaraa, parhaimmillaan samana päivänä ilmoituksen jättäessäni.

      Siinä Tori kyllä kusettaa että se näyttää jotain keksittyjä katsottu lukuja.
      Ne ovat joko randomilla tehtyjä tai intiaanien klikkauksia.
      Olen ilmoittanut sen verran eksoottista tavaraa ettei kiinnostuneta kertakaikkiaan voi olla niin paljon palstoilla jonne ei moni edes eksy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1650
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1333
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1070
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1069
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      188
      911
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe