Nettitilaaminen ja tullauksen kesto

Tilasin Yhdysvalloista paketin ja sain tulliselvitettävän lähetyksen saapumisilmoituksen. Tein tulliselvityksen melkein heti ja siitä on tähän päivään noin kaksi viikkoa.

Selvitys pitää tehdä 20 päivän sisään ja maksukin vissiin? En ole vielä saanut mitään laskua tai maksua. Kuinka kauan tullilla yleensä kestää nettitilausten kanssa?

19

12476

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_kiireitä

      Voi mennä kuusi vuotta, tullissa on vähän ruuhkaa.

      • idk ite tilaan aasiasta ja pyydän niitä kirjoittaa pakettiin että sen sisältö on halvempi kuin kullitullin raja


      • ewrew4r4
        SISCONHENTAI kirjoitti:

        idk ite tilaan aasiasta ja pyydän niitä kirjoittaa pakettiin että sen sisältö on halvempi kuin kullitullin raja

        Mun ei ole tarvinnut edes pyytää, kun tekevät sen automaattisesti. Syytönhän minä silloin olen...


      • ewrew4r4 kirjoitti:

        Mun ei ole tarvinnut edes pyytää, kun tekevät sen automaattisesti. Syytönhän minä silloin olen...

        Kaikilla yrityksillä ne ei tee


      • SISCONHENTAI kirjoitti:

        Kaikilla yrityksillä ne ei tee

        Mää tilaan ruuatkin aasiasta. Ja mää ennemmin hyökkäisin tulliin kuin oottaisin vuosia lisää


    • Tullaajamani

      Kerääkö tulli tilauksia yhteen ja perii alvin ja tullimaksut sitten?
      eli onko tuo kuitenkin mahdollista tullin osalta?

      • Tullaajamani

        Eikö kukaan tosiaan osaa vastata?


      • mallaajaTuni

        Jospa kysyt tullin nettisivulta...


      • Tullaajamani
        mallaajaTuni kirjoitti:

        Jospa kysyt tullin nettisivulta...

        Ei siellä mitään sellaista lue ja kaikki on muutenkin epäselvästi ilmoitettu.
        Kylläkait luulis jonku tietävän että jos tilaa eri tuotteita eri maksulla mutta samasa liikkeestä niin eikai niitä edes ole sallittua koota yhdeksi paketiksi, vai onko?


      • haIoooooo

        No ei vitussa kerää, raja on aina per tilaus.


      • Tullaajamani
        haIoooooo kirjoitti:

        No ei vitussa kerää, raja on aina per tilaus.

        Tämä n hyvä jos näin on, ihmettelinkin että eikai tuollainen ole edes sallittua, mutta netissä nyt lukee vähän mitä sattuu joten en ollut varma.


    • tumblari

      Tilailen itse tullattavaa tavaraa suhteellisen usein (n. 5-12 krt / vuosi) ja tullaan lähetyksen tullin nettipalvelussa. Tullauksen tehtyäni saan yleensä muutaman minuutin sisällä tiedon maksettavasta summasta ja linkki nettitullista vie minut suoraan omaan verkkopankkiini maksamaan sen.

      Maksun jälkeen on tavara yleensä ollut lähipostissa seuraavana tai sitä seuraavana päivänä.

      Ja kuten aiemminkin kerrottiin, ei tulli kerää erillisiä tilauksia yhteen vaan kaikki on tullattavana erillisinä lähetyksinä.

      Suosittelen hyvin lämpimästi ottamaan yhteyttä tullin asiakaspalveluun, koska odottamasi aika on epätavallisen pitkä. Jos tulli on laittanut paketin eteenpäin, sitten yhteys postiin. Ovat meinaan hävittäneet minunkin lähetyksiä (ja reklamaation laittaessa paketti löytää kyllä nopeasti perille).

      • Anonyymi

        Itse maksoin puolessa tunnissa tullausilmoituksesta.. Paketista joka tuli briteistä, mut kai se siirtymä meni jo. Maksusta useampi päivä ja edelleenkin seurannassa näkyy viimeisimpänä merkintänä maksettu tullaus.. Tiiä sit.. Ehkä se tänävuonna tulee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse maksoin puolessa tunnissa tullausilmoituksesta.. Paketista joka tuli briteistä, mut kai se siirtymä meni jo. Maksusta useampi päivä ja edelleenkin seurannassa näkyy viimeisimpänä merkintänä maksettu tullaus.. Tiiä sit.. Ehkä se tänävuonna tulee?

        Ei tartte vielä tullata brittien paketteja:
        "Britanniasta toimitettavat tilaukset tullataan ja verotetaan 1.1.2021 alkaen, kuten verkkokauppaostokset EU:n ulkopuolelta.
        Jos lähetyksen tavaroiden arvo ylittää 22 euroa, lähetys on verollinen ja se pitää tullata."


    • Paljontullannut

      Tulli ei lähetä laskua asiakkaalle. Ohjelma laskee veron määrän ja veron pääsee maksamaan samantien nettituonnin linkin kautta. Maksun jälkeen lähetys vapautuu kuljetukseen. Lähetyksiä säilytetään tullipostissa 20 päivää siitä päivästä lukien kun se on saapunut maahan. Ellei veroa ole tuossa ajassa maksettu, lähetys palautuu lähettäjälle. Postin lähettämässä saapumisilmoituksessa on tarkat ohjeet, ja nettituontiohjelmassa on myöskin ohjeita.
      Tullilla on myös nettituonnille oma palvelunumeronsa jonne voi soittaa ja pyytää neuvoja, numeroa en nyt muista mutta löytyy nettituontiohjelmasta.

    • Paskat_ite_myyvät

      Kun ne on aikansa nuuskineet sun kokkelipakettias, niin voi olla että et saakkaan tuomiota kun siellä ei ole enää mitään laitonta jäljellä.

    • jumalansuoni

      itse tilaan tullattavaa tavaraa kuukausittain eikä koskaan tarvi mitään ihme lippuja ja lappuja täytellä sen vuoksi, ehkä kannattaa miettiä ensikerralla mistä tilaa? nyt ei auta kun odottelu.

    • Petueli

      Kun netissä on tehnyt tulliselvityksen, niin ihan jo muutamassa minuutissa tulee tieto, paljonko tulee maksaa (Usein vain alv, riippuen mitä ostaa) alv:oa tai mahd myös tullia.
      Ohjautuu kätevästi pankin sivuille, jossa maksetaan. Yhtä automaattisesti tulee tullin ilmoitus, että postipaketille on annettu lupa toimittaa paketti vastaanottajalle. Posti tarvitsee vaihtelevasti aikaa, mutta tavallisesti 3 pv:n tai ainakin viikon sisällä paketti tulee perille. Jos kestää 20 pv, kestää liian kauan.
      Tavallisesti muuten postilta tulee kirje, missä tarjoavat palveluna tullausta tai teetkö tullauksen netissä itse. Jos tuota ilmoitusta ei ole tullut, on Posti tyrinyt. Tai jos pyydät kirjeet elektronisesti on siinä jotain häikkää.
      Katso myyjän (nettisivuilla) toimitusseurannasta, missä vaiheessa pakettisi kulkee. Jos on tullut Suomeen, etkä ole kuullut Postilta mitään rupea kyselemään saamasi toimitus/seurantanumeron mukaista lähetystä.

    • Anonyymi

      kyllä tulliin voi jäädä , jos siemeniä tilaa esim hollannista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1541
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1174
    3. 84
      1034
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      847
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      816
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      784
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      14
      737
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      715
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      715
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      676
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      612
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      610
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      591
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      546
    17. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      73
      537
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      43
      536
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      477
    Aihe