Masennustestit

MasennusTestit

On tässä tullut tehtyä netissä olevia masennus testejä ja mikä siinä nyt on, kun jokainen testin tulos näyttää keskivaikeaa masennusta.
En minä mihinkään kallonkutistajalle ole aikonut lähteä, enkä terveyskeskukseen.
Ajattelin ihan vaan olla ja odotella, kun ei mikään kiinnosta, eikä millään ole oikein merkitystä ja neitssä päivät tulee roikuttua, kun aloituskykykin on kadonnut jonnekin Huitsin Nevadaan.
Just ja just saa käytyä kaupassa ruokaa hakemassa. En ole leiponut pizzaa yli vuoteen, vaikka sitä aikaisemmin tuli leivottua joka kuukausi lähes joka viikko, mutta nyt vaan on saamaton olo kaikeen.
Tällaistako se masennus on????

4

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • egwrh

      Joo ja sitten kun masennus muuttuu vaikeaksi on hyvät mahdollisuudet päästä aikanaan työkyvyttömyyseläkkeelle.

    • tavisihminen

      Kyllä testit suuntaa antavat. Hyvä että ole kiinnostut jo ottamaan selvää, miksi elämästä puuttuu potku.
      Kun on keskivaikea masennus, niin olisi kyllä aiheellista ottaa yhteyttä ihan ammattiauttajalle, siis terveyskeskukseen.
      Osaatko vastata itsellesi, miksi et halua terveyskeskukseen ja psykologille. Pelkäätkö leimautumista tai että määräävät lääkkeet. Onko se liian vaikea ja työläs askel? Jospa ensi alkuun lähdet joka päivä happihypylle, virkistät päivääsi jollakin muilla tavoin kuin istumalla netin äärellä.
      Luuletko että masennuksen taustalla on jokin tietty syy: työttömyys, parisuhteen kariutuminen, jne.? Vaikuttaako erityisesti kevät mielialaasi. Kirjoittele. Ei täällä kukaan sinua paljasta.

      • Anonyymi

        Ei ole edes uskottavaa, että arvauskeskuksessa olisi asiantuntijoita.
        Heillä on vakiolause: buranaa ja menkää kotiin lepäämään.
        Kyllä se vaiva siitä paranee.


    • Anonyymi

      Keskivaikea masennus on diagnoosi, mikä edellyttää lomaa ja lepoa sekä
      mahdollista ympäristön vaihdosta. Muutaman viikon jälkeen on sitten
      aika kokeilla sitä onko tullut uutta virtaa esim. työelämässä suoriutumiseen.
      Voin omasta kokemuksesta kertoa, että sellainen 6 viikon loma auttaa .
      Pitää sitä lomallakin jotakin harrastaa ja tehdä jotakin tavanomaisesta
      poikkeavaa erilaista tekemistä niin mieli virkistyy siitäkin puuhastelusta.
      Apaattinen makaaminen ei paranna tai elvytä ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5410
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1412
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      105
      931
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      831
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      812
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      803
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      789
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      774
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      773
    Aihe