Nunnat leipäjonossa

Helluntailainen

Eikö nunnien ja munkkien pitäisi AUTTAA vähäosaisia,eikä hyväksikäyttää muiden kirkkokuntien ilmaisruokajakelua?

Tullaan aina viime tingassa jonoon, ettei vain tarvitsisi kuulla harhaoppisten raamatunlukua tai hengailla maahanmuuttajien ja köyhien ja muiden Kristuksen vähäisten veljien kanssa?

Oudon kuvan saa kyllä näistä ortodokseista.

20

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtyö.mikäsesellanenon

      Minusta on parasta olla menemättä sen paremmin nunnaksi/munkiksi, kuin leipäjonoonkaan. Sanotaanhan Raamatussakin, että ken ei työtä tee, sen ei syömänkään pidä. Luostarissa oloa ei voi laskea palkkatyöksi. Tietysti eri asia on, jos työtä ei kovastakaan yrityksestä huolimatta ole löytänyt. Hassua sekin, että suurin osa ei suurin surminkaan menisi esim. siivoustyöhön, jota tarjolla. Mieluummin hengaillaan ympäriinsä ja tehdään "kaikkea kivaa", myös "hengellistä kivaa". Juuri tuosta syystä itse en anna kenellekään mitään enkä auta ihmisiä taloudellisessa mielessä. Menköön töihin, jos rahat ovat loppu. Itselleni kelpaa hanttihommatkin. Monelle ei.

      • pohdittavaa_olisi

        oi voi sinua. Siivoustyö kelpaisi jos sillä eläisi, mutta vaikka siihen hakisin niin ei siihenkään noin vain pääse ainakaan suomalainen.


      • saakuri

        Minäkin kävin siivousalan rekrytointitilaisuudessa etsimässä mm siivoustyötä, keittiötöitä ja sen sellaisia. Annoin tiedot ja olin haastattelussa. Parempaankin pystyisin MUTTA EIPÄ TULLUT VASTAUKSIA/TÖITÄ SIELTÄKÄÄN VAIKKA LISTOILLE OTETTIIN. Ei KUULUNNA MITÄÄN. Huono palkkahan noissa mutta onneksi on asumistuki kun työ ei enää elätäkään.


      • voi.onnetonta

        Toki toki monikin töihin menisi. Todellisuus vain estää työnhaun ja sinne menemisen. Työt alkavat yleensä klo. 6-8 ja monet nukkuvat kymmeneen tai puolillepäivin. Iltatyötä ei sitten voikaan ottaa, kun illat täytyy juoksennella seurakunnan pippaloissa.


    • silleenpä.niin

      Onhan se aina hienompaa patsastella munkkerona tai liihotella nunnukkana, kuin sanoa olevansa Pöntisen lika ja lokafirmassa töissä tai luuttuamassa sairaalassa oksennuksia ja ripulitahroja. Tai keksiä itselleen jokin hieno "hengellinen" työ. Tai mennä kirkon virkaan rahastamaan uskolla. Ainahan voi myös lähteä "lähetystyöhön". Lähettäjät kun harvoin pääsevät tarkistamaan, tekeekö asianomainen todella työtä (ja kuinkakohan moni kääntyy) vai vedetäänkö siellä palmun alla vain suuren osan ajasta lonkkaa. Jeesus opetuslapsineen kuitenkaan ei hengellisestä työstään palkkaa pyytänyt. Kyllä heillä oli ihan muut palkkatyöt.

    • nunnannännit

      Apua, kohta mie romahan! Leipäjonoon ei kukaan mene huvikseen. Eppäilen ketä nunnia olet muka nähnyt.

      • kaksivanhaa

        Olivat ns.diskonissoja kansankirkosta. Johonkin aikaan heillä nunnien pukua muistuttava sotisopa. Ei pitäisi puhua,kun ei tiedä mistä puhuu.


      • helluntailainen

        No Lammilla nähty. Eivät ole kansankirkon jäseniä, siitä on selko otettu.


      • hinajapurkki

        Niinhän noita oli taas 2 nunnaa ja 2 maallikkoa hakemassa ilmaista ruokaa samaan paikkaan. Ettäs ilkeävätkin. Luostariasukkaille ei tule mieleen mennä töihin elättääkseen itseään niinkuin monessa muussa vastaavassa paikassa.

        muiden rahoilla elävät


      • paavinpallitnunnanmunkit
        kaksivanhaa kirjoitti:

        Olivat ns.diskonissoja kansankirkosta. Johonkin aikaan heillä nunnien pukua muistuttava sotisopa. Ei pitäisi puhua,kun ei tiedä mistä puhuu.

        Miksi diakoniatyötä tekevien pitäisi hakearuoka-apua oman kirkkonsa ulkopuolelta?

        Heillähän on hyvä palkkakin ja ruoka-apua jos tarvitsee.

        ei taida olla nää nunnat diakonissoja niinku joku on jo maininnukki...


    • kjvsajfgapiwg

      En tiennytkään, että jossain on jokin pohjaton "runsaudensarvi", josta jo valmiiksi askeesissa elävien ihmisten pitäisi ammentaa muiden auttamiseen. Mistäköhän tuloista tämä auttaminen rahoitettaisiin, jos munkit ja nunnat eivät käy töissä? Ei luostareilla ole mitään suuria varoja ihmisten auttamiseen.

      • kysynvain

        Sano mulle missä puutteessa suomalaiset luostarielätit ovat???

        Ai tienaavatko itse ylellisyytensä kirjoittamalla hienoja filosofisia opuksia?

        Mikä köyhyys lupaus vaatteet on ruoka on kaikkea on.... onko suomalaisilla käyhillä... ei ole!!!


      • lastenleipä
        kysynvain kirjoitti:

        Sano mulle missä puutteessa suomalaiset luostarielätit ovat???

        Ai tienaavatko itse ylellisyytensä kirjoittamalla hienoja filosofisia opuksia?

        Mikä köyhyys lupaus vaatteet on ruoka on kaikkea on.... onko suomalaisilla käyhillä... ei ole!!!

        Luostarissa osataan organisoida toiminta luostarissa asuvien hyödyksi. Köyhyys johtyy paljolti organisoinnista ja yhteiskunnan laista sekä ihmisten itsekkyydestä. Mahdollisuuksia olisi vaikka mihin mutta poliittinen jengi ja etupiiriajattelu estää omaltaosaltaan paratiisin muodostumista, nyt paljastunut rikollinen panamakytkös nordeassa on omalta osaltaan syömässä ja riistämässä lasten leipää.


      • Oksettavia
        lastenleipä kirjoitti:

        Luostarissa osataan organisoida toiminta luostarissa asuvien hyödyksi. Köyhyys johtyy paljolti organisoinnista ja yhteiskunnan laista sekä ihmisten itsekkyydestä. Mahdollisuuksia olisi vaikka mihin mutta poliittinen jengi ja etupiiriajattelu estää omaltaosaltaan paratiisin muodostumista, nyt paljastunut rikollinen panamakytkös nordeassa on omalta osaltaan syömässä ja riistämässä lasten leipää.

        Vittu ihan samanlaisia parempiosaisija koijareita täynnä ne ortodoksisetkin yhteisöt ovat hyljeksivät köyhiä ja erityisesti käännynnäisiä ei evakkoja joilla ei ole yht.kunnallisia meriittejä.suomalaiset luostarit ovat ruumiillista työtä vieroksuvien helppoheikkien suojapaikkoja jossa voi loikoa ja leikkiä olevansa uskonnollisesti oppinut ja kuuluisa. Kyllä talkoolaiset työt tekevät ja luostari maksaa turvatun elämisen.


      • marcion

        Maiilmalla nähtyä, katolilaiset ja osin ortodoksisetkin luostarit tekevät paljon hyvää, on soppajakelua nälkäisille, rahallista avustamista pientä työpanosta vastaan, vaatteita, yösijaa ilmaiseksi kodittomille, mitä vain ihminen joka on ahdingossa voi tarvita. Myös sielunhoitoa.

        Lahjaksi saavat, lahjaksi antavat.

        Kreikassa aikoinaan kuulemma kutsuivat oikein anteliasta ihmistä karakallokseksi, Athoslaisen Karakalloun luostarin mukaan, he kun auttoivat aikoinaan niin paljon köyhiä.

        Nykyortodoksisuudessa diakonit on lähinnä alttarilla ei kansan parissa. ainakin Suomessa.


    • kakskolkytviisplusaaälv

      Käsittääkseni Ambrosiuskin on munkiksi vihitty. Onkohan tuo koskaan elämässään duunarin hommia tehnyt? Korkeintaan saattanut nuoruusaikoinaan olla Alkon kassalla myyjänä- arvelen.

      • No kopioida pitää koko linkkiteksti.. Joo-o aika äijä. Miehenmallia.


    • Ihanaa että Nunnan rukous "poiki" noita nunnajuttuja,
      Hyvää kevättä kaikille , muistakaa lähimmäisiänne.
      Sanon vaan että minua alkoi niin tympiä sätti-riidat ja toisten haukkumiset. <3 <3

    • oikeauskoinen

      Kyllä niin on että nunnat ja munkit eivät ole kristityitä, jolleivät tee kovasti työtä elantonsa eteen, mm. maanviljely, eläimet, käsityöt ja niin edelleen, ja vielä auta muita.

      Ronnin feikkimunkit- ja nunnat tosin eivät tee työtä, saavat tai saivat lahjoituksena satoja tuhansia euroja vuosittain, mutta mitään niistä rahoista ei mennyt uuden kirkon rakentamiseen, köyhien ja vähäosaisten ortodoksien auttamiseen tai muuhunkaan kristilliseen työhön. Pöyhösen taskuun kaikki, mikä laskujen jälkeen jäi.

      Oikeissa ort. luostareissa tehdään kovaa ja raskasta pitkää päivää palkatta, mutta sillä elätetään yhteisö jalähiympäristön köyhät.

      Ronnin lahkolaiset hakevat ruoka-apua jopa helluntalaisilta, joita selän takana haukkuvat harhaoppisikis, kuin myös muita kristityitä, juutalaisia, muslimeja ja homoseksuaaleja, kaikkiin edellä mainittuihin suhtautuvat tosi vihamielisesti.

      Kehtaavat vielä pummata rahaa yhteisölleen luterilaisilta piispoilta.

      Samaan aikaan ydin nelikko tekee vääryyttä ihmisille, oikeauskoisillekin.

      Ei ihme että paikka on konkurssin partaalla, olisivat tehneet paikasta alkuperäisen suunnitelman mukaan ortodoksisen yhteisön joka olisi avoin kaikille, mutta, ei, piti koettaa leikkiä luostaria.

      Luostaria kun ei nyt vaan maallikot perusta, ei vaikka kuinka olisi "vanhuksen" siunaus ja tekisi "kuuliaisuutta" hänelle.

      Skiitan vanhus on monesti kommentoinut Hannun touhuista negatiivisesti, mutta oppi ei mene ylpeälle mihelle perille.

      Jotain kertoo oman paikalliskirkkommekin suhtautuminen heihin, ei ole Ambron siunausta, ei liioin Leon.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      88
      7141
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3791
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3360
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2262
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2259
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1749
    Aihe