Kuten olette varmaan huomanneet kuten viimeksikin eduskunnan kyselytunnilla huomattiin, Ville Niinistön vertaus ja Annika Lapintien Aivopieruvertaus. SDP edustaja keskittyy vain muiden haukkumiseen?
Oppositiolla ei ole mitään
Käytöstapoja
2104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Odotellaan taas huutokuoroa asemiin, naurettavaa touhua.Rinnekin yrittää haukkua hallitusta, vaikka ise ei saanut mitään aikaan,muuta kuin lisää velkaa.
Aivan ja kas mitäs se kepu teki oppositiossa? Aivan.
Oppositiopuolueet esittelivät perjantaina välikysymyksensä, joka koskee hallituksen tekemiä leikkauksia koulutukseen.
Välikysymyksessä vaaditaan vastausta muun muassa siihen, miten hallitus aikoo turvata toisen asteen koulutuksen riittävän rahoituksen ja aikooko hallitus perua toisen asteen koulutuksen järjestämislupien pakkohaun.
Opposition mukaan hallitus on toiminut oman hallitusohjelmansa vastaisesti ja vienyt pohjaa Suomen menestykseltä leikkaamalla koulutuksesta historiallisen paljon, kun koulutukseen vaalikauden aikana on kohdistettu kumulatiivisesti 1,7 miljardin euron leikkaukset.
Keskustan alulle panemaan välikysymykseen osallistuvat kaikki oppositiopuolueet eli myös perussuomalaiset, vasemmistoliitto ja vihreät.
Eli mistä sanonta kepu pettää aina tulee?