http://areena.yle.fi/1-3340065
Olihan muorilla sellaiset puheet, jotta kirkosta eroamiset lisääntyvät! Ne ovat nuo Askola ja Mäkinen kirkolle kalliita "profeettoja"!
Late Lapista. SSSS Ry!
Olihan muorilla sellaiset puheet, jotta kirkosta eroamiset lisääntyvät! Ne ovat nuo Askola ja Mäkinen kirkolle kalliita "profeettoja"!
Late Lapista. SSSS Ry!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Erottu on. Harmi kun ei voi erota useampaa kertaa.
No mitä se muori käkätti, en minä tuota reality-toosaa jaksa katsoa.
On ilmeisesti jokin hullu lesbo ja hinttihyysäri haloskan oppilaita.
"Nainen vaietkoon seurakunnassa" käsky (ohje) on jäänyt unholaan tältä ja muitakin tärkeimmän kirjansa, jota muka seuraa, opetuksia.
Eli hänhän pilkkaa Jumalaansa käyttäytymisellään ja puheillaan.
"Raha sokaisee" sananlasku pitää 100% paikkansa tämän(kin) kuvatuksen kohdalla.
Aiheesta lisää.
"MTV: Liki 80 sutta kuoli talven aikana
Politiikka ja Talous
15.4.2016, 08:00
Tekstin koko: A A A
Susia kuoli talvella ennätysmäärä. Tämä eläin on kuvattu Ähtärin eläinpuistossa.
Markku Vuorikari
Susia kuoli talvella ennätysmäärä. Tämä eläin on kuvattu Ähtärin eläinpuistossa.
Eniten eläimiä kaatoi kannanhoidollinen metsästys.
Suomessa kuoli tänä talvena ainakin 77 sutta, mikä on suurin määrä vuosikymmeniin. Asiasta kertoo MTV3.
Elokuun jälkeen kannanhoidollisessa metsästyksessä on ammuttu 43 sutta, tapettu 25 poliisin poikkeusluvilla ja loput ovat kuolleet liikenteessä tai tauteihin.
Uutena menetelmänä susikannan sääntelyyn on tullut ajavien koirien käyttö sekä metsästyksessä että pihalta karkotuksissa. Yksi tällainen on ilomantsilaisen Ari Turusen kaksivuotias amerikankettukoira Raipe, joka on ajanut sutta metsästystilanteessa. Turusen mukaan ajo vaatii koiralta lujaa luonnetta.
Poliisi kertoi torstaina Joensuun susiseminaarissa, että Itä-Suomen poliisilaitos määräsi talven aikana 13 sutta lopetettavaksi ja antoi 30 karkotusmääräystä.
Luonnonvarakeskus arvioi koko maan susikannaksi nyt 200–235 sutta.
MTV:n koko uutinen tässä."
Eija Mansikkamäki