suunnittelijanne suunnitteli sairaudet

sairasjumala

On todella törkeää pistää ihmiset kärsimään sairauksista.

6

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "On todella törkeää pistää ihmiset kärsimään sairauksista."

      Jumala ei aiheuta sairauksia, vaan Hän on meidän parantajamme. Sairauksien perimmäinen syy on ensimmäisten ihmisten syntiinlankeemus. Ihminen aiheuttaa itse myös sairauksia itselleen, kuten Raamatusta selviää.
      "Älkää eksykö, Jumala ei salli itseänsä pilkata; sillä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää. Joka lihaansa kylvää, se lihasta turmeluksen niittää, mutta joka Henkeen kylvää, se Hengestä iankaikkisen elämän niittää." (Gal.6:7-8)

      • et.tunne.raamattuasi

        "Jumala ei aiheuta sairauksia, vaan Hän on meidän parantajamme."

        Valehtelet. Raamatussa on esimerkkejä jossa Jumala aiheuttaa sairauksia, esim:

        2.Kun 15:5 "Herra löi kuningasta spitaalilla, niin että hänen oli kuolinpäiväänsä saakka asuttava erillisessä talossa."


      • Kuka se loikaan ensimmäisen ihmisen ja sen etäisen esi-isäni, jonka manipuloi manipuloimaan syyntakeettoman ihmisen lankeamaan syntiin? (Etäinen esi-isäni ei nimittäin omasta halustaan manipuloinut Eevaa vaan uskoi Jumalan valheisiin yhdeksästä hyvästä ja kahdeksasta kauniista.)


      • gfxbhcgfbcvb

        Eli jos saa syövän on jotenkin ansainnut sen Jumalan silmissä?


    • ei_kiusata_ei

      Ateisti, nihilisti ja evoluutiouskova kärsiessään luulee, että kärsimysten takana on aina Jumala.
      Tämähän on suorastaan paranoidista sairasta ajattelua.

      Vanha sanonta on "sitä saa mitä tilaa". Näin se menee, ihminen joka juo liikaa alkoholia saa krapulan ja muut terveyshaitat. Kyllä tuo krapula ja viinan aiheuttamat terveyshaitat on ihan oma valinta. Tosin kohdussa oleva tuleva vauva ei tätä valitse jos äiti juo viinaa raskauden aikana. FAS-lapsi ei valitse osaansa.

      Aivan yksinkertaisesti, Raamatun luomiskertomus paljastaa asioiden ytimen. Ihminen karkoitettiin paratiisin ulkopuolelle elämään. Raamatun mukaan Jumala istutti paratiisin ja asetti sinne ihmisen mutta ihminen teki oman valinnan mukaan sitä mitä ei olisi pitänyt tehdä.
      Näin osaksi tuli elämä paratiisin ulkopuolella.
      Kärsimysten syy on selvä: ihminen ei halunnut elää paratiisissa vaan valitsi elämän sen ulkopuolella. Ihmistä houkutti elämän paratiisin ulkopuolella.

      Eikä tämä paratiisin ulkopuolella eläminen ole kärsimyksistä vapaata. Ihminen sai mitä halusi alistuessaan omalle houkutukselleen. Jumalanhan oli sanonut ennakkoon mitä siitä seuraa kun rikkoo ilmoitettua lausetta: älä syö "hyvän ja pahan tiedon puusta". Te kriitikot ETTE huomaa lainkaan sitä, että Jumala ei kieltänyt syömästä siitä "elämän puusta". Väärän valinnan jälkeen karkoitus paratiisista esti paluun paratiisiin jossa olisi voinut jäljestäpäin syödä elämän puusta. (!)

      Näin ihminen sai sen mitä oli itse valinnut: paratiisin ulkopuolisen elämän erilaisine kärsimyksineen. Tämä paluun esto merkitsi sitä, että ihmisen ei tarvitse kärsiä loputtomiin koska ei voinut syödä elämän puusta. Näin kärsimyksille tuli ehdoton aikaraja eli ihmisen elämän pituus.
      Kuoleman todellisuus rajaa sen, että Jumala ei kiusaa ketään. Tämän vuoksihan Jumala lähetti Poikansa Jeesuksen Kristuksen jotta ihmisillä OLISI mahdollisuus elää. Te kriitikot ette vaan tajua asioiden ydintä vaan syytätte Jumalaa paranoidisella ajattelullanne.

    • syytön_Jumala

      Miksi ihminen alkoi haluta ja suunnitella elämää paratiisin ulkopuolella? Kun ihmiset tätä halusivat oli aivan oikein sallia ihmiselle valintansa mukainen elämä. Tämän vuoksi ihminen karkoitettiin paratiisin ulkopuolelle.

      Ei tässä ole mitään ongelmaa. Jumalan luomistyön suunnittelun tarkoitus oli se, että ihmiset eläisivät paratiisissa. Tämä ei vaan kelvannut ihmiselle joita kiinnosti houkutukset ja omat halut enemmän.

      Älkää olko typeriä omissa väittämissänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      230
      1743
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1581
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1192
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      47
      893
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      750
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      731
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      701
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      682
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe