Ei sähköverkon myynti ole pelästyttänyt kepun oikeistosiipeä. Nyt on myynnissä osa maanteistä ja rautateistä. Jos joku luulee että nämä teiden ostajat tekevät sen hyvähyvyyttään, niin taatusti tulette pettymään.
Kepun oikeistosiipi on valmis myymään vaikka "vanhan isoäitinsä", kun vain saadaa kaikki yksityistettyä. Seuraavina myynnissä on varmasti koulut.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/il-ministerio-kaavailee-vaylaverkon-yksityistamista-ilmarinen-kiinnostunut-sijoittamaan/5847290
Kepun oikeistosiipi on valmis myymään vaikka "vanhan isoäitinsä", kun vain saadaa kaikki yksityistettyä. Seuraavina myynnissä on varmasti koulut.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/il-ministerio-kaavailee-vaylaverkon-yksityistamista-ilmarinen-kiinnostunut-sijoittamaan/5847290
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kunpa Suomea johdettaisiin kuin yritystä
http://www.vihrealanka.fi/blogi-pääkirjoitus/kunpa-suomea-johdettaisiin-kuin-yritystä
”Parasta työssä ovat kehittymismahdollisuudet ja kannustavat esimiehet.”
Ihmiset yltävät parhaisiin saavutuksiin, kun heitä kehuu. Tämän tietää toivottavasti jokainen Suomen esimies. Jostain syystä käytäntöä eivät tunnu omaksuneet kaikki poliitikot: ministerit toistelevat kansalle madonlukuja, tasavallan presidentti nuhtelee kuulijoitaan ja pääministeri puristaa esiin hätäisiä päätöksiä hallituksen hajoittamisella uhkailemalla.
Tuskin olen ainoa, joka näinä epävakaina aikoina kaipaa poliitikoilta visioita ja kannustusta, jopa lohtua.
Lainaukset yllä ovat Suomen paras työpaikka -kilpailusta. Se on kaupallinen konsepti, mutta jotain itua siinä on. Palkitut yritykset kasvavat muita vauhdikkaammin ja liikevoittoprosentit ovat huomattavan korkeita. Tällaisista tunnusluvuista luulisi hallituksenkin innostuvan.
Lausunto voisi kuulua vihreiden toriteltalta, mutta sanoja on toimitusjohtaja Mikko Kuitunen. Hänen luotsaamansa Vincit valittiin helmikuussa Suomen parhaaksi työpaikaksi kolmatta kertaa peräkkäin.
Istuvaa hallitusta on arvosteltu siitä, että se johtaa Suomea kuin liikeyritystä. Taantuman vuoksi vedetään vyötä kireälle.
Ei välitetä siitä, että kun valtio leikkaa menojaan, se leikkaa myös tulojaan. Aina ei ole varma, muistaako hallitus, että tavoitteena ei ole tehdä voittoa, vaan hyvinvointia ihmisille.
Mutta kun vertaa kukoistavien yritysten lausuntoja hallitukseen, toivoo, että osaa yritysmaailman opeista noudatettaisiin nykyistä innokkaammin
Nyt viikonloppuna koolla ollut vihreiden puoluevaltuuskunta esittää, että ammatinharjoittamista estävää lainsäädäntöä kevennetään antamalla tuleville maakunnille mahdollisuus poistaa tarveharkinta taksi- ja apteekkiluvista. Vihreiden mukaan se voi madaltaa lääkkeiden ja taksimatkojen hintaa.
– Taksi- ja apteekkilupien enimmäismäärän sääntelystä luopuminen edistäisi uuden liiketoiminnan syntymistä, vihreiden kansanedustaja Antero Vartia sanoi tiedotteessa.
Kun päätösvalta on maakunnilla, voidaan erilaiset olosuhteet eri puolilla maata ottaa huomioon. Vartia korostaa, että yhdenvertaisuuden toteutuminen ja erityisryhmät pitää ottaa huomioon.
Taksi- ja apteekkilupiin liittyvä esitys on osa vihreiden Uusi yrittäjyys -linjapaperia. Vihreiden yrittäjyyspolitiikassa korostetaan työllisyyden rinnalla kestävää kasvua.
Hallituskin keskittyi viime viikolla julkistamassaan yrittäjyyspaketissa pienyrittäjiin, vihreät samoin. Esimerkiksi yksinyrittäjien yrityksiä on jo 65 prosenttia kaikista yrityksistä.<<
Minä ihmettelen miten taksiyrittämisen vapauttamisella saataisiin enemmän yrittäjiä ja halvempia hintoja? Missään ei ole näin käynyt kun ollaan vapautettu.
Minä ihmettelen kuin keskusta ja perussuomalaiset voivat edes tällaisesta keskustella. Maaseudultahan aivan varmasti tässä hommassa taksit häipyvät. Kenen kannattaa enää mummoja kuskata, kun on mahdollisuus siirtyä ajamaan asutuskeskuksiin ja varsinkin ruuhka-aikoina. Pienet paikkakunnat tulevat jäämään ilman takseja, se on varmaa.
KP24
Su 13:22 STT | Päivitetty: Su 19:50
Iltalehti: Ministeriö kaavailee maanteiden, ratojen ja meriväylien yhtiöittämistä
Liikenne- ja viestintäministeriössä kaavaillaan Iltalehden mukaan valtion väyläverkoston eli maanteiden, ratojen ja meriväylien yhtiöittämistä. Iltalehti kertoo, että suunnitelmiin kuuluisi myös laajojen liikennejärjestelmien yksityistäminen.
STT:n tietojen mukaan liikenne- ja viestintäministeriössä on tehty erilaisia selvityksiä yhtiöittämisestä ja teemasta on keskusteltu myös hallituksessa. Mitään linjauksia ei hallitus kuitenkaan ole asiassa tehnyt.
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) ei tänään kommentoinut STT:lle Iltalehden tietoja. Hän kertoo liikennepalvelujen uudistamista koskevista ehdotuksistaan huomenna.
Vihreät ehdottaa maakunnille päätösvaltaa taksiluvista
Vihreät ehdottaa, että maakunnat voisivat halutessaan poistaa tarveharkinnan taksi- ja apteekkiluvista. Lupien enimmäismäärien sääntelystä luopuminen edistäisi uuden liiketoiminnan syntymistä. Olosuhteet ovat kuitenkin erilaiset eri puolella Suomea, ja siksi päätösvalta voisi olla maakunnilla, vihreät linjaa.
- Viranomaisilla olisi jatkossakin valvontatehtävä. Uudistuksessa olisi myös huomioitava erityisryhmät ja yhdenvertaisuuden toteutuminen, sanoo vihreiden kansanedustaja Antero Vartia puolueen kannanotossa.
Ammatinharjoittamista estävän lainsäädännön keventäminen voisi puolueen mielestä madaltaa taksimatkojen ja lääkkeiden hintaa.
Vihreät linjasi kantojaan yrittäjyydestä puoluevaltuuskunnan kokouksessa Kajaanissa sunnuntaina.
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) kertoo maanantaina ehdotuksistaan liikennepalvelujen lainsäädännön uudistamiseksi. Yhtenä osana uudistusta esitettäneen taksiliikenteen avaamista kilpailulle.
Kepu ajaa itsensä saarroksiin. Anne Berner myy kaiken liikkumismahdollisuuden maaseudulla. Junalla ei kohta pääse ja maanteillä kytätään kulkemista ja jokaisesta kilometristä pitää maksaa.
Berner myy metsät ja vedet. Seuraavana lienee ilma, jota hengität.
Suomi myydään sijoittajille, jotka asuvat ulkomailla suomalaisten selkänahasta riistetyillä rahoilla.
Ainut mihin ei puututa on ruotsinkieliset palvelut.
Se on EU joka asiaa on suunnitellut ja vienyt eteenpäin jo vuosia.
"EU kannustaa jäsenvaltioita ”käyttäjä maksaa” -periaatteen toteuttamiseen liikenteessä ja on antanut sähköisistä tiemaksujärjestelmistä direktiivin, joka tähtää järjestelmien yhteentoimivuuteen Euroopassa.
Yhdellä ajoneuvolaitteella maksut eri maissa kirjautuisivat samalle laskulle – matkapuhelinverkon kielellä puhutaan "tiemaksujen roamingista”, joka avaisi eurooppalaiset tiemaksumarkkinat."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10925537/eu-hyodyt#comment-57337318
"Eli siitä vapaasta liikkuvuudesta aletaan tekemään bisnestä, samalla saadaan kattava valvonta EU-kansalaisille..."
"Kun katselee hallituksemme yksityistämisvimmaa, jossa myynnissä ovat kaivosmineraalit, metsät, vedet, tieverkot jne. ja maamme myymistä vieraille, niin voi vain siteerata muinaista intiaaniapäällikköä.
Intiaaneilla oli karvaita kokemuksia, kuinka kaikki kauniit lupaukset rikottiin, joita heille oli annettu - yhtä lukuunottamatta.
”He antoivat meille monia lupauksia, enemmän kuin voin muistaa. Mutta he pitivät vain yhden – he lupasivat ottaa maamme, ja sen he myös tekivät!” - intiaanipäällikkö Punainen Pilvi"
http://ilkkawiio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/215542-intiaanipaallikon-testamentti
Suomalaisille käy kuin intiaaneille.
Kansanedustaja: ”Se tarkoittaa tietulleja Suomeen – Mutta Berner ei halua sanoa sitä ääneen”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/193243-kansanedustaja-se-tarkoittaa-tietulleja-suomeen-mutta-berner-ei-halua-sanoa-sita
Tämä on väärää ja tuhoisaa politiikkaa, jolla on vaikutus julkisen talouden ainoaan ylijäämäiseen alueeseen. Työeläkejärjestelmähän lasketaan kansainvälisissä vertailussa osaksi julkista taloutta ja Suomessa se on ollut ylijäämäinen. Eli eläkevaroja kertyy hieman nopeammin kuin eläkevastuut kasvavat.
Meidän eläkejärjestelmämme hienous on siinä, että:
1. Sen rahoitus on erillinen maksu eikä osuus verotuloista
2. Osa eläkemaksuista on rahastoitu
3. Rahastot ovat suojattu poliitikkojen päätöksiltä
Jos Ilmarinen (=eläkejärjestelmä) "investoi" Suomen teihin, niin mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
Sijoituksen tuotto on käytännössä valtion verotuloja eli menetetään etu 1.
"Investointi" on käytännössä rahastojen purkamista omaisuuteen, joka on ollut perinteisesti valtion omaisuutta. Eli heikennetään käytännössä etua 2.
Jos kyseessä on aito sijoitus johon liittyy riski, niin eläkerahastoja sidotaan valtion kykyyn ja haluun kerätä veroja, joten menetetään käytännössä etua 3.
Aika hyvin laskettu. Eläkerahastothan on tosin valtion taseessa mukana, ne liitettiin sinne, kun muuten ei oltaisi täytetty euron ehtoja.