Suurin syy ateismiin

Suurin syy ateismiin näyttäisi olevan synnintunnon puuttuminen.

Olen yrittänyt herättää sitä täällä ateisteissa, että he oppisivat olemaan ihmisiksi ja tekemättä väärin elämässään.
46421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Suurin syy ateismiin on se ettei teidän satujumalistanne ole olemassa mitään todisteita, ei niin pienintäkään todisteen murusta. Teidän itse keksimillänne asioilla kuten "synti" ei ole mitään tekemistä asian kanssa, teidän näkymättömistä mielikuvituskavereistanne ei silti ole mitään havaintoja, muualla kuin mielikuvituksessa.

Äänestä
  • Eihän synti käsitteenä ole "meidän" keksimämme, vaan mainitaan Raamatussakin. Jumalalle epämieluisat teot ovat syntiä.

    Äänestä

  • "Suurin syy ateismiin on se ettei teidän satujumalistanne ole olemassa mitään todisteita, ei niin pienintäkään todisteen murusta."

    Jumalasta on enemmän todisteita kuin mistään muusta asiasta koko maailmankaikkeudessa. Kaikki todistaa Jumalasta, sillä ilman Häntä ei olisi olemassa koko maailmankaikkeutta. Sinua lähin todiste Jumalasta, olet sinä itse. Sen kauemmaksi ei sinun tarvitse lähteä todisteita etsimään.

    Äänestä

  • Kun sinä et ymmärrä mitä tarkoittaa sana todiste, niin sillehän minä en mitään mahda. En kykene sinulle ymmärrystä antamaan, koska sinulla ei ole älyllisiä edellytyksiä minkään asian ymmärtämiseen.

    Nuo "todisteesi" sinä voit toki esittää kaikille maailman tiedotusvälineille ja katsoa mitä he noista sinun "todisteistasi" tuumaavat, julkaisevatko he "todisteesi". Mutta ethän sinä niitä esitä, koska kuitenkin itsekin tiedät ettei sinulla oikeasti ole mitään todisteita, vain perusteettomia uskonnollisia väittämiä, jotka eivät todista yhtään mitään ja joille vain naurettaisiin.

    Äänestä

  • Tarkoittaako Mark5 tässä tapauksessa Marduk/Assur Jumalaa, joka on ollut alkuperäisenä Pääjumalana Seemiläisessä Jumalperinteessä. Marduk/Assur on sama kuin El Elohim ja se sulautui myöhemmin JWHW Jumalaan, tuttavallisemmin Jahveen.

    Mardukilla oli muuten poika, joka kuoli ihmisten syntien tähden. Ja pyhän kolminaisuuden täydensi pyhähenki, joka tässä tapauksessa oli naispuolinen.

    Äänestä

"Suurin syy ateismiin näyttäisi olevan synnintunnon puuttuminen."

Itse uskon, että suurin syy on Jumalfobia. Ei haluta tunnustaa Jumalan olemassaoloa, jotta ei tarvitsisi olla Hänelle vastuussa elämästään ja teoistaan. Tietysti synnintunnon puuttuminen liittyy myös tähän. Jos ihminen tarpeeksi usein torjuu Pyhän Hengen äänen sisimmässään, niin sydän paatuu, eikä ihminen enää tiedosta, mikä on väärin ja mikä oikein.

Äänestä
  • Suurin syy ateismiin on ajattelu ja logiikka. Suurin syy uskomuksiin ja huuhaa-juttuihin on tyhmyys.

    Äänestä

  • Mark5: muista pallihiki, se on Jumalan Armolahja!

    Äänestä

Voisittehan te uskovat edes joskus kokeeksi kirjoittaa jotakin erittäin fiksua, tiukan asiallista ja erittäin hyvin perusteltua, sellaisia oikein päteviä argumentteja. Eikä ole minun vikani jos te ette ymmärrä mitä tarkoittavat sanat "pätevä argumentti".

Teillä ei taida olla mitään käsitystä siitä, että teidän uskonnolliset väittämänne ovat merkityksellisiä vain uskonne omassa viitekehyksessä. Mutta sen ulkopuolella ne eivät merkitsekään yhtään mitään, pelkkä typötyhjää ja täysin merkityksetöntä sanahelinää ja hölynpölyä. Jumalfobia ja synti ovat täysin merkityksetöntä hölynpölyä ja täydellisiä vastakohtia sanoille "pätevä argumentti".

Toisaalta se että te ette koskaan kykene esittämään uskostanne mitään asiallisia perusteita eikä päteviä argumentteja, todistaa kylläkin jo sinänsä erittäin paljon sellaisesta uskosta - ei tosin todista sitä mitä te kuvittelette todistavanne...

Äänestä
  • Ei ne raukkaparat osaa. Minä haastoin Markin sellaiseen kisaan, että piti perustella oma uskomus puuttumatta toisen uskomukseen ja haukkumatta sitä. Ei uskaltanut. Kyllähän Mark mantroja hokee ja toistelee kuvitelmiaan, mutta perustella ei osaa. Eipä tietenkään, kun ei o l e perusteita.

    Äänestä

Olen sanonut, kuten jo yli 50 muutakin kanssakristittyä nimimerkkiä täällä
- että pallihien nauttiminen tuo Jeesuksen Uskon, koska pallihiki on Jumalan
Armolahja.

Pallihien sipaisu ristinmerkiksi sieraimiin, aloittaa karkotuksen syntielämästä
Tie valmis on, kun Pallihikeä nuuskittu on

Äänestä
  • Hölpöti pölpöti. Pallihiestä ei kirjoita kukaan muut kuin sinä nikkivaras, eli tasan tarkkaan yksi henkilö eikä hän ole kristitty vaan ateisti.

    En tiedä, miksi haluat ateistina antaa ateismista noin typerän ja vastenmielisen kuvan.

    Äänestä

Aloituksesi tarkoitus oli itsesi mainostaminen?

Äänestä
  • Käsityksesi johtuu alemmille ja sivistymättömille kansanluokille tyypillisestä erittäin huonosta itsetunnosta ja kaiken muiden tekemän tai sanoman näkemisestä itseään ja omaa sosiaalista ja taloudellista asemaansa uhkaavana. Tyypillisesti taudinkuvaan kuuluu myös impulssikontrollin alenemaa, herkkäuskoista paranoidisuutta, laumakäyttäytymisilmentymää esim. tautointien, hiusvärjäysten tai logo-huppareiden muodossa sekä lähes pakollinen facebook-tili, jonka sisältö löytyy myös feissarimokista tallennettuna ikuisesti jälkipolville senkin jälkeen, kun henkilö itse poistaa varsinaisesti postauksensa. Yleensä näillä ihmisillä on myös facebookin ulkopuolella jatkuvia riitoja muiden kanssa, lyhyitä työ- ja opiskelusuhteita ja usein myös päihteidenkäyttöä.

    Tuohon ihmisryhmäänkö haluat itsesi samaistettavan? Jos et, niin miksi sitten kyselet tuollaisia?

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    Käsityksesi johtuu alemmille ja sivistymättömille kansanluokille tyypillisestä erittäin huonosta itsetunnosta ja kaiken muiden tekemän tai sanoman näkemisestä itseään ja omaa sosiaalista ja taloudellista asemaansa uhkaavana. Tyypillisesti taudinkuvaan kuuluu myös impulssikontrollin alenemaa, herkkäuskoista paranoidisuutta, laumakäyttäytymisilmentymää esim. tautointien, hiusvärjäysten tai logo-huppareiden muodossa sekä lähes pakollinen facebook-tili, jonka sisältö löytyy myös feissarimokista tallennettuna ikuisesti jälkipolville senkin jälkeen, kun henkilö itse poistaa varsinaisesti postauksensa. Yleensä näillä ihmisillä on myös facebookin ulkopuolella jatkuvia riitoja muiden kanssa, lyhyitä työ- ja opiskelusuhteita ja usein myös päihteidenkäyttöä.

    Tuohon ihmisryhmäänkö haluat itsesi samaistettavan? Jos et, niin miksi sitten kyselet tuollaisia?

    Sinun pakonomainen itsekorostamisesi puolestaan kielee narsistisesta persoonallisuushäiriöstä ja pakonomaisesta tarpeesta olla aina oikeassa. Näitä täydentävät selvät merkit halusta manipuloida muita omalle kannallesi, selvä kyvyttömyys kantaa vastuuta omista päätöksistäsi ja sanomisistasi, epäsosiaalinen ja luotaantyöntävä käytöksesi, epärehellisyytesi, vähäinen kykysi empatiaan ja ilmeinen yleinen tunneköyhyys. Nämä merkit ovat erittäin huolestuttavia.

    Äänestä

  • Korjataanpa nyt hieman vääriä käsityksiä, joita yrität minusta levittää! Julksesti vielä!

    Minulle oikeassa oleminen ei ole mikään pakonomainen tarve vaan väistämätön seuraus päättelykyvystäni, jonka Jumala on minulle suonut!

    Ymmärrän kyllä. että loogisuudellaan usein kehuskelevat ateistit ovat tästä minulle erittäin kateellisia. Ei se mitään. Vaikka kateus on kuolemansynti, Jumala antaa sen joissakin tapauksissa anteeksi. Ja lisäksi rukoilen Jumalaltani anteeksiantoa ateisteille. Monet heistä eivät ole luonteeltaan pahoja vaan ainoastaan saatanan eksyttämiä, viattomia uhreja.

    Että johan pomppas taas nuo sun juttus!

    Äänestä

  • "Korjataanpa nyt hieman vääriä käsityksiä, joita yrität minusta levittää! Julksesti vielä!"

    Saathan sinä yrittää...

    "Minulle oikeassa oleminen ei ole mikään pakonomainen tarve vaan väistämätön seuraus päättelykyvystäni, jonka Jumala on minulle suonut!"

    Jaa, että ihan jumala vai? Narsistista, niin kovin narsistista... Ja tuntuuhan tuo olevan pakonomaista tuo tarpeesi olla oikeassa.

    "Ymmärrän kyllä. että loogisuudellaan usein kehuskelevat ateistit ovat tästä minulle erittäin kateellisia. Ei se mitään. Vaikka kateus on kuolemansynti, Jumala antaa sen joissakin tapauksissa anteeksi."

    Taas niin kovin narsistista sinulta.

    " Ja lisäksi rukoilen Jumalaltani anteeksiantoa ateisteille. Monet heistä eivät ole luonteeltaan pahoja vaan ainoastaan saatanan eksyttämiä, viattomia uhreja."

    Onko sinulla useinkin tällaisia tunteita että tuntisit itsesi jumalalliseksi profeetaksi? Mielenkiintoista...

    "Että johan pomppas taas nuo sun juttus!"

    Olinhhan minulla aihetta huoleeni. Ja nyt on vielä enemmänkin...

    Äänestä

  • DRHouse kirjoitti:

    "Korjataanpa nyt hieman vääriä käsityksiä, joita yrität minusta levittää! Julksesti vielä!"

    Saathan sinä yrittää...

    "Minulle oikeassa oleminen ei ole mikään pakonomainen tarve vaan väistämätön seuraus päättelykyvystäni, jonka Jumala on minulle suonut!"

    Jaa, että ihan jumala vai? Narsistista, niin kovin narsistista... Ja tuntuuhan tuo olevan pakonomaista tuo tarpeesi olla oikeassa.

    "Ymmärrän kyllä. että loogisuudellaan usein kehuskelevat ateistit ovat tästä minulle erittäin kateellisia. Ei se mitään. Vaikka kateus on kuolemansynti, Jumala antaa sen joissakin tapauksissa anteeksi."

    Taas niin kovin narsistista sinulta.

    " Ja lisäksi rukoilen Jumalaltani anteeksiantoa ateisteille. Monet heistä eivät ole luonteeltaan pahoja vaan ainoastaan saatanan eksyttämiä, viattomia uhreja."

    Onko sinulla useinkin tällaisia tunteita että tuntisit itsesi jumalalliseksi profeetaksi? Mielenkiintoista...

    "Että johan pomppas taas nuo sun juttus!"

    Olinhhan minulla aihetta huoleeni. Ja nyt on vielä enemmänkin...

    "" Ja lisäksi rukoilen Jumalaltani anteeksiantoa ateisteille. Monet heistä eivät ole luonteeltaan pahoja vaan ainoastaan saatanan eksyttämiä, viattomia uhreja."

    Onko sinulla useinkin tällaisia tunteita että tuntisit itsesi jumalalliseksi profeetaksi? Mielenkiintoista..."

    En minä tunne itseäni miksikään profeetaksi enkä edes jumalalliseksi. Minä tunnen olevani vain tavallinen rivikristitty, joka rakastaa lähimmäistään kuten lutteri opissaan opetti.

    Kyllä sinulla on sitten oudot syytökset.

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    Korjataanpa nyt hieman vääriä käsityksiä, joita yrität minusta levittää! Julksesti vielä!

    Minulle oikeassa oleminen ei ole mikään pakonomainen tarve vaan väistämätön seuraus päättelykyvystäni, jonka Jumala on minulle suonut!

    Ymmärrän kyllä. että loogisuudellaan usein kehuskelevat ateistit ovat tästä minulle erittäin kateellisia. Ei se mitään. Vaikka kateus on kuolemansynti, Jumala antaa sen joissakin tapauksissa anteeksi. Ja lisäksi rukoilen Jumalaltani anteeksiantoa ateisteille. Monet heistä eivät ole luonteeltaan pahoja vaan ainoastaan saatanan eksyttämiä, viattomia uhreja.

    Että johan pomppas taas nuo sun juttus!

    Olen todella pahoillani mutta en ole sinulle vähääkään kateellinen, ja oikeastaan outoa että tosissas luulet että joku on sinulle kateellinen.

    Äänestä

  • kiinnnnostunuteikirj kirjoitti:

    Olen todella pahoillani mutta en ole sinulle vähääkään kateellinen, ja oikeastaan outoa että tosissas luulet että joku on sinulle kateellinen.

    Voi olla, että sinä vain et huomaa olevasi kateellinen. Saatana on niin taitava juonissaan!

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    "" Ja lisäksi rukoilen Jumalaltani anteeksiantoa ateisteille. Monet heistä eivät ole luonteeltaan pahoja vaan ainoastaan saatanan eksyttämiä, viattomia uhreja."

    Onko sinulla useinkin tällaisia tunteita että tuntisit itsesi jumalalliseksi profeetaksi? Mielenkiintoista..."

    En minä tunne itseäni miksikään profeetaksi enkä edes jumalalliseksi. Minä tunnen olevani vain tavallinen rivikristitty, joka rakastaa lähimmäistään kuten lutteri opissaan opetti.

    Kyllä sinulla on sitten oudot syytökset.

    "En minä tunne itseäni miksikään profeetaksi enkä edes jumalalliseksi. Minä tunnen olevani vain tavallinen rivikristitty, joka rakastaa lähimmäistään kuten lutteri opissaan opetti.

    Kyllä sinulla on sitten oudot syytökset."

    Teksteistäsi saa toisen käsityksen. Mutta tuo vastuunpakoiluhan on sinulle tyypillistä...

    Äänestä

Kuule, vaikka en tunnustakaan että sellaista asiaa kuin synti voisi olla olemassa, koska siihen tarvittaisiin jumalallinen entiteetti, se ei tarkoita ettenkö tunnustaisi että joidenkin asioiden tekeminen on väärin. Se ettet sinä kykene erottamaan oikeaa ja väärää toisistaan ilman apua, ei ole ateistien ongelma.

Äänestä

Jos ihminen ei millään kykene erottamaan oikeaa ja väärää tekoa ilman että lukee siitä muinaisten paimentolaisten kootuista kansantaruista, niin sellaista ihmisparkaa minun käy kyllä todella paljon sääliksi.

Kyseinen tarukokoelma ei muuten tunne ollenkaan sellaisia asioita kuin tasa-arvo, ihmisoikeudet, humanismi, uskonnonvapaus, sananvapaus tai demokratia.

Sen sijaan se kylläkin tuntee lukuisia ohjeita siitä, miten orjia saa hankkia ja miten näitä orjia tulee kohdella ja miten ne orjat voi testamentata perintönä lapsilleen, niin etteivät pääse vapaiksi orjuudestaan edes orjaisännän kuoltua.

Äänestä

"Olen yrittänyt herättää sitä täällä ateisteissa, että he oppisivat olemaan ihmisiksi ja tekemättä väärin elämässään."

Yritykseksi jäi tämäkin kerta. Heti tuli ketjuun taas tämä pallihiki-häirikkö, joka varasti nimimerkkini ja kirjoitti tavalliset jorinansa, jotka taas oli suunnattu vain ja ainoastaan kristilliseltä kannalta kirjoittavia nimimerkkejä vastaan.

Mutta mitäpä muuta voi odottaa Jumalankieltäjältä kuin täydellistä piittaamattomuutta mistään moraali- ja käyttäytymnissäännöistä. Kun ei ole Jumalaa, ei ole tietoa oikeasta eikä väärästä.

Nämä ateistit täällä todella tarvitsevat käännytystä ja tietoa oikeasta, väärentämättömästä Jumalan sanasta. Sellaista väkevää Sanaa, joka todella puhuttelee ja puhuttaa. Juuri sitä minä heille myös jatkossa aion tarjota.

Näin näyttää tekevän täällä muutama muukin, erittäin ansiokas heistä myöskin tämä Mark5, joka tässäkin ketjussa kirjoitti hyvin ja viisaasti, kertoen ateisteillekin totuudesta.

Äänestä
  • Koetko useinkin olevasi jumalallinen profeetta? Mielenkiintoista. Tekstistäsi paistavat taas kerran nämä asiat:

    -Narsismi

    -Pakonomainen oikeassaolon tarve

    -Pyrkimys manipulaatioon

    -Epäsosiaalinen ja luotaantyöntävä käytös

    -Vähäinen empatiakyky

    -Epärehellisyys

    -Vastuuttomuus omista teksteistäsi

    -Yleinen tunneköyhyys

    Kovin huolestuttavia signaaleja annat.

    Äänestä

  • Kyllä sitten väität todella outoja! Jos todella olisin epäempaattinen, niin en kai yrittäisi pelastaa ateistija joutumasta helvettiin?

    Ja mikä tunneköyhyys? En tosiaankaan jaksa enkä edes voi tuntea niin paljon vihan tunteita kuin ateistit tällä palstalla näkyvät kristittyjä kohtaan tuntevan. Mutta minulle SE ei ole köyhyyttä vaan suuri rikkaus, jonka Jumala on minulle lahjoittanut ja josta ominaisuudesta olen erittäin iloinen ja ylpeä.

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    Kyllä sitten väität todella outoja! Jos todella olisin epäempaattinen, niin en kai yrittäisi pelastaa ateistija joutumasta helvettiin?

    Ja mikä tunneköyhyys? En tosiaankaan jaksa enkä edes voi tuntea niin paljon vihan tunteita kuin ateistit tällä palstalla näkyvät kristittyjä kohtaan tuntevan. Mutta minulle SE ei ole köyhyyttä vaan suuri rikkaus, jonka Jumala on minulle lahjoittanut ja josta ominaisuudesta olen erittäin iloinen ja ylpeä.

    "Kyllä sitten väität todella outoja! Jos todella olisin epäempaattinen, niin en kai yrittäisi pelastaa ateistija joutumasta helvettiin?"

    Taas esimerkki epäempaattisuudestasi. Tuomitset viattomia ihmisiä ties mihin.

    "Ja mikä tunneköyhyys? En tosiaankaan jaksa enkä edes voi tuntea niin paljon vihan tunteita kuin ateistit tällä palstalla näkyvät kristittyjä kohtaan tuntevan. Mutta minulle SE ei ole köyhyyttä vaan suuri rikkaus, jonka Jumala on minulle lahjoittanut ja josta ominaisuudesta olen erittäin iloinen ja ylpeä."

    Olet toistaiseksi esittänyt pelkkää omahyväisyyttä, eli selvää tunneköyhyyttä on havaittavissa.

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    Kyllä sitten väität todella outoja! Jos todella olisin epäempaattinen, niin en kai yrittäisi pelastaa ateistija joutumasta helvettiin?

    Ja mikä tunneköyhyys? En tosiaankaan jaksa enkä edes voi tuntea niin paljon vihan tunteita kuin ateistit tällä palstalla näkyvät kristittyjä kohtaan tuntevan. Mutta minulle SE ei ole köyhyyttä vaan suuri rikkaus, jonka Jumala on minulle lahjoittanut ja josta ominaisuudesta olen erittäin iloinen ja ylpeä.

    Eihän täällä mitään uskiksia vihata, vähän vain nauretaan uskisten hassuille käsityksille. Ja sitten uskikset pitävät sitä kiusaamisena, vaikka ovat itse koko ajan lähettämässä ateisteja alimpaan h*elvettiin... :)

    Äänestä

Ateismi katoaisi heti, jos Jumala ryhtyisi oikeasti olemaan. Helppo homma hoitaa :D

Äänestä

Ok aloittaja nyt sait minut kiinni. Tykkään tehdä syntiä.
Nytkin minulla on vaatteita, jossa on kahta eri kangaslaatua neulottu vierekkäin.Synti.
Aamukahvi alkaa tehdä tehtävänsä ja pitää mennä tuonne sisävessaan hädälle. Synti.

Äänestä
  • Tie parannukseen alkaa siitä, että TUNNUSTAA syntinsä, eikä yritä peitellä niitä, kuten muut ateistit täällä edelleen tekevät. Tiesin, että tulen vielä onnistumaan.

    Äänestä

  • Muuta syntiä en ole tehnyt ikinä. Varsinkaan valehdellut.

    Äänestä

Tässä aloituksessa lähestytään edes vähän logiikkaa, joten kokeillaan osallistumista keskusteluun.

Miksi mun pitäisi tuntea synnintuntoa? Mikä on se peruste, millä mulle voi perustella miksi miettisin jumaluuksia, elämän tarkoitusta ja muita uskontojen keskeisiä asioita?

Äänestä
  • Sinun pitäisi tuntea syntisyytesi, että voisit estää synnin tuhoavan vaikutuksen elämässäsi. Perisynti on tässä juuri se kaikkein pahin. Sitä ei millään usein tunnisteta synniksi vaan jopa ylpeillään sillä ja sen "luonnollisuudella".

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    Sinun pitäisi tuntea syntisyytesi, että voisit estää synnin tuhoavan vaikutuksen elämässäsi. Perisynti on tässä juuri se kaikkein pahin. Sitä ei millään usein tunnisteta synniksi vaan jopa ylpeillään sillä ja sen "luonnollisuudella".

    Mitä se perisynti on ja miten se tunnistetaan?

    Äänestä

Synnin määritelmä muuttuu ajan hengen mukana.
Lapsuudessani pitkäperjantaina oli sopimatontaa kyläillä.
Nykyään vanhoillislestadiaolaisetkin kyläilevät ko. päivänä.
Toki synnin käsite muuttuu tarpeetettomaksi kun ei Jumalaa ole.
Oikea ja väärä edelleen ovat olemassa.
Ei omatunto minnekään häviä.

Äänestä

"Suurin syy ateismiin näyttäisi olevan synnintunnon puuttuminen."

Olet oikeassa. Ateistilta tosiaan puuttu synnintunto. Syntihän on väärä teko joka on väärä vain siitä syystä että joku jumala on joskus niin kuulemma sanonut.
Ateistilla taas on vähän hienostuneemmat väärin tekemisen määritelmät. Väärin on asia joka ihan tosiasiallisesti (eikä vain jonkun jumalan mielestä) aiheuttaa muille haittaa tai kärsimystä.
Synti voi siis olla täysn triviaali asia kuten työn tekeminen vääränä viikonpäivänä tai liikkuminen ulkona ilman jotain tiettyä vaatekappaletta vaikka se ei tosiasiallisesti mitään haittaa aiheuttaisikaan. Ateisti ei luonnollisestikaan perusta moraaliaan moisiin hassutuksiin.
Ateisti ei myöskään kadu syntejään siksi että olisi rikkonut jotain jumalallista olentoa vastaan vaan siksi että tajuaa että hänen väärä tekonsä on nimenomaan satuttanut jotain muuta ihmistä. Hän ei siis ulkoista katumusta pois siitä joka kärsimystä on oikeasti kokenut.

Äänestä
  • "Väärin on asia joka ihan tosiasiallisesti (eikä vain jonkun jumalan mielestä) aiheuttaa muille haittaa tai kärsimystä."

    Esimerkiksi homoavioliitot aiheuttavat toisille haittaa ja henkistä kärsimystä, joten ne ovat ateistien mielestä väärin?

    Määritelmäsi vaikuttaa jotenkin epäloogiselta edelleen, kun katsoo mitä positioita ateistit yleensä esimeriksi homoavioliittoja koskevassa keskustelussa valitsevat.

    Äänestä

  • olen.havainnut kirjoitti:

    "Väärin on asia joka ihan tosiasiallisesti (eikä vain jonkun jumalan mielestä) aiheuttaa muille haittaa tai kärsimystä."

    Esimerkiksi homoavioliitot aiheuttavat toisille haittaa ja henkistä kärsimystä, joten ne ovat ateistien mielestä väärin?

    Määritelmäsi vaikuttaa jotenkin epäloogiselta edelleen, kun katsoo mitä positioita ateistit yleensä esimeriksi homoavioliittoja koskevassa keskustelussa valitsevat.

    Millä tavoin homoavioliitot aiheuttavat toisille haittaa ja henkistä kärsimystä?

    Äänestä

  • Minäkin olen monesti huomannut, että väärin tekeminen ja synnin tekeminen eivät ole useinkaan sama asia. Jumalan puolesta valehtelu ei ole syntiä eikä aborttiklinikalle pommin heittäminenkään.
    Ja tosiaan, oikein tekeminen on moraalista, Jumalan käskyt joskus ihan sattumanvaraisia...

    Äänestä

Voidaan tietysti taas todeta että 'synti' on kirkollinen käsite, jolla ei ole merkitystä uskonnollisen ajattelukehyksen ulkopuolla.
Jos taas väität että ateistit eivät ole moraalisia, niin korotat itsesi aikas korkealle jalustalle haukkuessasi muita.

Äänestä

Sekulaarinen moraali on parempaa kuin pronssikautinen kristillinen moraali.
Tutkimustuloksetkin osoittavat ateistiperheiden lapsien omaavan yhteisölle ja yhteiskunnalle paremman moraalikäyttäytymisen. Ja löytyy Googlesta jos et usko.

Äänestä
  • Ja tämä parempi moraali ilmenee pyrkimyksessä toisinajattelijoiden kiusaamiseen? Näin ainakin tällä palstalla..

    Äänestä

Jos tarkoitat "synnintunnon puuttumisella" moraalittomuutta olet väärässä sillä väität, että moraalimme tulevat Raamatusta väität, että on oikein kivittää mies, joka poimii polttopuita sapattina. Väität että jos mies raiskaa neitsyen, sopiva rangaistus on naimisiin meno uhrin kanssa ja 50 kolikon maksu uhrin isälle. Väität että tottelemattomat lapset täytyy kivittää hengiltä. Väität että vääräuskoiset täytyy tappaa. Olen ateisti ja se perustuu todisteisiin evoluutiosta ja Jumala-hypoteesin heikkoudesta. Jumala nimittäin on huono vastaus kysymykseen olemassaolostamme sillä se herättää kysymyksen jumalan olemassaolosta.

Äänestä

Suurin syy ateismiin on se mikä uskovilta niin kokonaan ja täydellisesti puuttuu, eli normaali terve järki ja kyky tehdä loogisia päätelmiä.

Äänestä

Maalliset asiat tärkeitä.

Vaatimaton elämä on hyvä, se on oikea tie.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olen.havainnut kirjoitti:

Suurin syy ateismiin näyttäisi olevan synnintunnon puuttuminen.

Olen yrittänyt herättää sitä täällä ateisteissa, että he oppisivat olemaan ihmisiksi ja tekemättä väärin elämässään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu