Jotainhan tämän maan jähmettyneille rakenteille pitää tehdä. Pian loputkin junat kulkevat pysähtyen jokaisella maitolaiturilta, vaikka reitiltä ei ole enää aikoihin ketään tullut kyytiin tai kukaan jäänyt junasta. Pitääkö tällaisesta hyväntekeväisyydestä ja ammattiliikkeen harjoittamasta näpertelystä kärsiä koko kansan? VR on iät ja ajat ollut ay-demarien bunkkeri ja sen tietää miten siinä käy, tulee hunningolla. Hyvä Berner, laita tsunamia rakenteisiin.
Berner panee tuulemaan
Junailijatar
39366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Käy välillä ulkona, työttömälle sossupummille ei tee hyvää notkua heti aamusta alkaen netissä. Käy keräämäs vaikka pulloja, saat vähän vaihtelua elämääs.
Älä nyt hyvä ihminen, jos nimimerkki giia sellainen on, loukkaannu, jos joku sanoo vähän toisenlaisen mielipiteen.
Berner tuli "puskista" vain hoitaakseen nämä ikävät ja vihaa aiheuttavat uudistukset, ihan kuten Paula Lehtomäki aikanaan, jätevesi asetusten kanssa.
Valtion on pakko myydä, kun kassa on tyhjä.
Berner häviää uudistusten jälkeen kuin pieru Saharaan.
Naisen on helppo joutua syntipukiksi, naista kun ei vihata yhteiskunnassamme yhtä paljoa kuin miestä, vai kuinka moni vihaa Halosta enää? Jos koskaan.
Kaikki rahat virtaa sitten ulkomaille, Suomeen jää jatkuvasti yhä vähemmän euroja, perälauta vuotaa pahasti.
Voisin jo lyödä vetoa että Berner on lahjottu tekemään tiettyjä asioita ja sanottakoon nyt vielä lopuksi, että kyseinen Nainen on oikeasti Kokoomuslainen.
Berner tekee asiat siten, että rahavirrat ohjautuu paremmin yksityisiin taskuihin, pois valtion kirstusta. Se tarkoittaa sitä, että tulevaisuudessa valtiolla on yhä vähemmän rahaa käytössään. Toisaalta yksityisillä verkostoilla sitä rahaa tulee olemaan entistäkin enemmän, harvojen taskussa. Berner yms kokoomuslaiset ja osa keskustaväestäkin, kuuluvat tähän harvojen eliittiin, joka pelaa tällä hetkellä asioita omaan pussiin. Berner ja Sipilä ovat yrittäjiä, jotka palaavat tämän kauden jälkeen takaisin yritysmaailmaan. Sinne on kiva palata, varsinkin kun on itse saanut tehdä pelisäännöt uusiksi, ja rahan jemmaaminen on entistä helpompaa. Toki tavallisille pienyrittäjille elämä ei muutu yhtään helpommaksi. Säännöt on luotu siten, että ne palvelee vain suuryrityksiä, jotka ovat kytköksissä pörsseihin ja veroparatiiseihin. Sipilällä ja Bernerillä on rahaa enemmän, mitä pystyvät tuhlaamaan, ja lisää tulee koko ajan. Tätä voisi joku kutsua ahneudeksi.
Tässä tuli selväksi koko baletin koreografia. Tanssikaa sen mukaan, jos huvittaa. Minä oksennan.
Uudistusten jälkeen Anne perheineen muuttaa Sweitsiin, onhan Anne sen maan kansalainen.
ihan hyvä että taxi ja raideliikenne avataan kilpailulle...laskee hinnat ja todenäköisesti palvelujen saatavuus paranee puolella kun kilpailu kiristyy,,,
Palvelujen saatavuus paranee kaupunkiseuduilla, ja heikentyy maaseudulla. Raideliikenteen osalta käytännössä parannus koskee Tampere-Helsinki väliä, muut välit kokee heikennystä. Eli kermankuorinnaksi menee, näin kansanomaisesti sanottuna. Maalaisille sitten myydään eioota.
Kukaan ei kiellä suuria haaveilemasta. Itse uskon että käy juuri päinvastoin. Sen on vastaavat "uudistukset" lähihistoriassa osoittaneet.
Kerro mitä nuo lähihistorian uudistukset ova olleet?
No yksi hyvä esimerkki on yhteisöveron lasku.
http://yle.fi/uutiset/hallitus_uskoi_yhteisoveron_alennuksen_dynaamisiin_vaikutuksiin__haaveeksi_jai/7773569
Oli muuten mahtava tulonsiirto köyhiltä rikkaille, ilman että perusteluna ollut työllisyyden paraneminen näkyisi missään, valtiontalouden kohenemisesta puhumattakaan. Ja samaa linjaa jatkavat nyt Stub ja Berner. Ja Sipilä konttaa jaloissa kuin mikäkin hyväksyntää hakeva sopuli.
Väli Helsinki-Oulu on Suomen tärkein rata. Kun se on sujuva ja tuottoisa, hyötyy siitä myös katvealueet. Joka ratapätkällä ei tarvita kallista ja kankeliikkeistä junayhteyttä, siihen riittää bussi - ja taxiliikenne. VR:n on toimittava niillä samoilla periaatteilla joilla järkevä liiketoiminta operoi.
Eiku kaikki paskaks vaa!
Berner on berceestä.
Senlisäksi sillä on järkyttävä silmämeikki ja liian isot hampaat.
Mistä saa ostaa tulevia tieyhtiön osakkeita.Brenkku yksityistää valtion tie,alkaa samanlainen rahastus tienkäyttäjiltä kuin sähköverkon kanssa.Onnea Suomi!
Jotain uudistuksia tämä P-reikä vaatiikin. AY-liike on voinut päsmäröidä mielin määrin ja vahtia jäsentensä etuajaan unohtaen että tässä ollaan isänmaan asialla.
Ja se B-reikäkö on muka isänmaan asialla? Aika hyvä vitsi. Heräähän todellisuuteen. Tai samapa tuo.
Berner ja Stubb ainoat kunnon ministerit.
Nim politiikkojakojako mitähän sullakin on korvien välissä?????
Onko vaikku täyttänyt pään vai onko pissi mennyt sinne??????
Ainakin Berner on saanut keskustelua aikaiseksi. Se on tässä pysähtyneisyydessä hyvä merkki, jotain voi vielä kehittyä. Hallitukselta on pian vuosi odotettu avauksia, ideoita ja uudistuksia, ja kun niitä tulee, leimataan ne huonoiksi.
No mistähän se johtuu että ne "leimataan huonoiksi"? Johtuisiko se siitä että ne ovat huonoja? Tähän saakka on hyvin vähän tullut sellaisia aloitteita joilla jotakin positiivista kehitystä saadaan aikaiseksi. Tai no, onhan tuollainen kehitys toki joidenkin kansanosien kannalta aina positiivista. Valtiontaloutta ja työllisyyttä ei vaan tuollaisilla Bernerin keinoilla kohenneta kun hetkellisesti.
"Valtiontaloutta ja työllisyyttä ei vaan tuollaisilla Bernerin keinoilla kohenneta kun hetkellisesti."
Liikenne on yhteiskunnan verenkiertoa. Jos sitä tulpataan, seuraa huonoa. Liikenteeltä on jo pitkään kerätty veroja periaatteessa liikaa.
Yleensäkin pitäisi kerätä verot silloin kun toiminta on jo jalostunut tulokseksi. Veron lisäys liikenteeltä on vähän sama kuin että ajettaisiin käsijarru vähän päällä koko ajan. Ja vielä vähän enemmän päällä. Ei sillä tulos lisäänny.
En usko, että Bernerin ehdotukset lähtevät mistään valtiontalouden tarpeesta. Rahaa ei niillä kerry enempää. Ei toimi hölmöläisten peitonpaikkuu tässäkään. Uskon, että Bernerin ehdotuksia saisi parhaiten selitettyä sillä, että koko yhtiöittäminen ja rahankeräys on joillekin hyvä bisnes. Mutta ei valtion...
Aina on muutosvastarintaa, ja sitä kovempaa se on, mitä avoimemmin asioista kerrotaan. Olisi monta uudistusta jäänyt toteutumatta, jos ei joku jääräpää olisi painanut kohti päämäärää.
Jos 80-luvun loppupuolella olisi ollut edes vähän sitä muutosvastarintaa vakaan markan politiikkaa kohtaan, niin emme ehkä edelleenkin makselisi niitä 90-luvun pankkikriisin kustannuksia.
Rahalla saa ja pian hevosella pääsee...
Soini nätä nyt mikä olet miehiään !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Berner on Suomen hallituksen ainoa. Äijä. Tsemppiä.
Margaret Thatcherkin oli "aika äijä". Nykyään kantaa arvonimeä "Englannin kaikkien aikojen vihatuin nainen". Seköhän mahtaa olla Bernerilläkin tavoitteena?
Mitä tähän nyt joku Thatcher kuuluu, ja eikö rouva ollut britti.
Ai, et sitten ymmärtänyt yhteyttä?
Olihan Israelin pääministerinä kotka Golda, Golgatan Olga, Meir ja Intiassa Indira Gandhi, Norjassa Brundtland. Ei tämä ihan niin yksioikoista ole. Ja se vasta hullua olisi jo Hillarysta tuli jenkkien pressa.
Joskus hamassa menneisyydessä vastaava rooli oli opetusministeri Marjatta Väänäsellä eli hallituksen ainoa mies!
Berner on paska ämmä ei mitään muuta!!! Ollut veroparatiisiyhtiössä asoita junailemassa monimiljonääri joka ei tajua tavallisen kansalaisen elämästä yhtään mitään eiikä välitäkään piirun vertaa. kaiken natu on saanut lahjaksi ei tienannut.
Tämää sss natsihallitus on suomen historian huonoin . Toivon hallituksen pikaista kaatumista se on maan pelastus. UJDET VAALIT!!!
Pitäisi osata kysyä, että mikä bisnestaho tällä kertaa hyötyy tieliikenteen putsaamisesta rahoista.
Kohta ei enää ole "tämän maan rakenteita" jäljellä, sitäkään vähää, että niille jotain voitaisiin tehdä. No, totutelkaa siihen että yhä enemmän tulee pakollisia maksuja sekä veroja, koska näiden "jähmeiden" rahat virtaa panamaan, ei suomeen. Jostain se puuttuva raha tullaan ottamaan, älkää sitä edes epäilkö. No, suomi on kohta myity, mitäpä sitä enää jälkikäteen itkeä. Sipilä ja berner tekevät tilaustyötä, koko eduskunta on läpimätä, ja sylttytehdas on brysselissä.
Bernerin tiemaksutempun jälkeen en taida enää odottaa tältä hallitukselta yhtään mitään.
Kenenkähän asialla siellä oikein ollaan!??!!
Ai että kenen asialla on porvarihallitus. Miettikääpä sitä kun seuraavan kerran menette äänestämään. Kannattaako sahata omaa oksaa, kannattaako?
Tuo se vasta pöyry avaus on, että posti alkaa leikata kiinteistöjen nurmikkoja. Ei sekään homma tuosta noin vain hoidu, jotakin taitoa sekin vaatii. Ja kun postilaisille on niitä kertyneitä ja pitämättömiä sairaslomia, niin nurmikko saa kasvaa. Juu, ei sitä puolikuntoisena sovi leikata.
Mun mielestä postilaiset voitais laittaa kuukaudeksi tuuraamaan eduskuntaa, koska se homma ei vaadi erikoistaitoja. Voisi tulla jopa viisaampia päätöksiä. Sen jälkeen postilaiset voisi tuurata valtionyhtiöiden kaikenmaailman businescontrollereita ja managereita, koska sekään homma ei vaadi erikoistaitoa, lähinnä pelkkää sähköpostin lähettelyä ja näpyttelyä.