RKP yksiselitteisesti pakkoruotsin aloitteentekijä

RKPyksiselitteisesti

Täällä on kovasti yritetty tehdä RKP:stä puhdasta pulmusta, kun syyllistä pakkoruotsiin etsitään. "Ei RKP ole tätä ajanut, vaan kaikki yhdessä"
Katsotaanpa historiaa.
1809 ruotsinkielinen eliitti oli rähmällään uuden herrakansan edessä ja saikin ylläpidettyä ruotsin kielen Suomen ainoana virallisena kielenä.
Maan valtaväestöä eli suomenkielisiä ei asiassa kuultu.
Kun muutama ruotsinkielisestä eliitistä lähtöisin oleva fennomaani tajusi, että suomenkieliselläkin väestöllä tulee olla oikeuksia, näitä oikeuksia ei suinkaan vastustanut Venäjän tsaari, vaan svekomaaninen ruotsinkielisen eliitin enemmistö.
Kun kielireskripti vihdoin 1863 antoi suomen kielelle edes jotain oikeuksia, svekomaaninen ruotsinkielinen eliitti (tulevan RKP:n oppi-isät) viivytti kaikin tavoin suomen kielen aseman kohentumista. Vasta 40 vuoden kuluttua eli 1903 suomen kieli oli edes samalla viivalla kuin ruotsi, vaikka kansan enemmistö oli suomenkielistä.
Kun Suomeen ajettiin yleistä äänioikeutta 1906, viimeiseen asti sitä oli vastustamassa ruotsalainen kansanpuolue.
Kun Suomen hallitusmuotoa säädettiin 1910-luvulla, aluksi vain suomen kieli oli ehdotuksissa kansalliskieli. Svekomaanisen painostuksen tuloksena ruotsista tuli toinen kansalliskieli, koska svekomaanit eivät suostuneet kuulumaan suomalaiseen kansaan.
Kaksi kansalliskieltä siis meillä on, koska suomenruotsalaiset kokivat olevansa oma kansansa, jolle kuuluu oma kansalliskieli. Tuossakin projektissa pääpeluri -RKP!

Sotien jälkeen RKP oli ensimmäisten joukossa vaatimassa sotasyyllisiä oikeuteen eli taas oltiin nuolemassa valloittajakansaa venäläisiä!
Oma pyhä ruotsalainen maa sen sijaan suojeltiin suomenkielisiltä ja tästä "kiitokseksi" RKP viekasteli pakkoruotsin peruskouluun 20 vuotta myöhemmin.
Sittemmin 1978 korkeakouluihin viekasteltiin virkamiesruotsi. Asialla RKP!

Perustuslain uudistuksessa 1999 RKP sai seuraavan voiton, kun alueperiaatteesta siirryttiin yksilöperiaatteeseen: Se tarkoitti sitä, että yksikin ruotsinkielinen aiheuttaa koko suomenkieliselle väestölle ruotsivelvollisuuden kaikkialla Suomessa, ei ainoastaan ruotsinkielisenemmistöisillä alueilla.

Lipposen hallituksissa RKP:llä oli oikea kultakausi: Lipponen antoi vapaat kädet RKP:lle kielilain laadinnassa, mutta yksi asia unohtui jopa RKP:ltä:
Mitään sanktioita ei kielilain rikkomisesta säädetty.

Viimeisimmät RKP:n onnistuneet manööverit ovat ruotsin kielen ylisuojelustrategia (virallisesti kansalliskielistrategia) ja pakkoruotsin saaminen ala-asteelle.

RKP on siis koko ajan tiukentanut pakkoruotsitusta ja estänyt kaikki muutokset, jotka olisivat lieventäneet pakkoruotsivelvoitteita!

Siis viimeiset 200 vuotta pelkkää viivytystä sekä jarrutusta, se on suomenruotsalaisuuden edunvalvonnan ja RKP:n suurin saavutus.

Jos meillä ei olisi RKP:tä, kielipolitiikka olisi ajat sitten saatu vastaamaan länsimaisia arvoja. Nyt meillä on kielipoliittinen kastilaitos, jossa ruotsin kieli on pyhä lehmä! Toki pieniä askelia oikeaan suuntaan on tehty viimeisen vuoden aikana, mutta kovin vaatimattomia, kovin vaatimattomia!

39

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TässäTotuus

      On aivan selvää, että ilman rusutahojen ja jopa Ruotsin painostusta ja rahakorruptiota ei meillä olisi pakoruotsituista ja muitakaan kielikohtuuttomuuksia!

      Miksi ihmeessä muuten susupäättäjät vastustaisivat vapaaehtoisesti oman kansansa ja äänestäjiensä tahtoa ja etua????

    • asdgsdfgsdfs

      Erittäin hyvä koonti aloituksessa. RKP on rakentanut alakoulusta yliopistoon jatkuvan ehdottoman sitovan pakkoruotsin jokaiselle suomalaiselle ja puolustaa sitä nyt kärkihankkeenaan.

    • RKPyksiselitteisesti

      RKP tosiaan on paikallisesti jatkamassa pakottamispolitiikkaansa, nyt myös Sipoossa.
      Mielenkiintoista olisi saada vastaus kysymykseen, miksi ainoa keino herättää "kiinnostus" ruotsiin, on pakottaminen! Sekä valtakunnallisesti että paikallisesti.

      Mikä ruotsin kielessä on sellaista, että vain pakko toimii ?

      En suinkaan käyttäisi sanaa "ruotsalaisuuden likainen historia", koska se leimaa
      100 %:sti kaikki ruotsinkieliset. Mutta RKP on oikeasti likainen puolue, jolla on likainen historia. Sille tosiasialle ei yksinkertaisesti voi mitään.

      • oudot_rusut

        Kuitenkin jo 40% rusuista kannattaa kielivapautta ja vastusta siten myös pakkoruotsia!

        Eli luvut limittyvät oudon mielenkiintoisesti. Miten muka voi kannattaa kielivapautta ja äänestää RKP:tä, joka ehdottomasti sitä vastustaa??


      • RKPyksiselitteisesti

    • Kiitos aloittajalle, selvensi paljon. Mutta vika on myös suomenkielisissä nynnypoliitikoissa, jotka alistuvat.

      • asdgfdgsdfg

        Näyttää siltä, ettei politiikassa ole sijaa rehellisyydelle. RKP on kuintenkin se, joka ostaa, mustamaalaa ja kiristää - muut ovat uhreja.


      • RKPyksiselitteisesti
        asdgfdgsdfg kirjoitti:

        Näyttää siltä, ettei politiikassa ole sijaa rehellisyydelle. RKP on kuintenkin se, joka ostaa, mustamaalaa ja kiristää - muut ovat uhreja.

        Tästä aiheesta ei ole tehty vielä väitöskirjoja, mutta ehkä hyvä otsikko olisi:

        Ruotsinkielisten kielellisten oikeuksien ylikorostaminen muiden perusoikeuksien kustannuksella suomalaisessa perustuslaintulkinnassa vuosina 1920-2020!


      • RKPyksiselitteisesti kirjoitti:

        Tästä aiheesta ei ole tehty vielä väitöskirjoja, mutta ehkä hyvä otsikko olisi:

        Ruotsinkielisten kielellisten oikeuksien ylikorostaminen muiden perusoikeuksien kustannuksella suomalaisessa perustuslaintulkinnassa vuosina 1920-2020!

        Olisipa hyvä aihe, mutta valitettava sensuuri-tabu tässä maassa edelleen. Ehkä tulevaisuudessa niita voi nähdä enemmänkin!


    • Fennojen on otettava huomioon, että RKP on puhdistanut koko puoluejohdon kiihkeimmistä pakkoruotsittajista.
      Calle hiillostettiin ulos ja Päivi roskiin heitettynä erosi koko puolueesta.
      Mikelaa ei päästetty mukaan puheenjohtaja kilpaan.
      Liberaalimpi kielipolitiikkaa valtaa alaa RKP:ssä.

      On totta, että on turha lukea pakolla ruotsia Lappeenrannassa, kun sitä voisi opiskella vapaaehtoisesti Nikkilässä.
      Sipoossa on yhdistetty suomen-ja ruotsinkielinen koulu ja toivoa sopii, että Espoo palauttaisi päätöksensä yhteisestä koulusta.

      Kaksikielisillä paikkakunnilla ruotsinkieliset koulut ja päiväkodit pitää avata mamuille ja suomenkielisille.

      Pakkoruotsin suorittaneille ylioppilaille järjestettävä kielikylpyjä, jotta voivat pyrkiä ruotsinkieliseen jatko-opiskeluun.
      Preppauskursseja suomenkielisille. Työministeriö voisi järjestää, koska ruotsinkieliset työllistyvät.

      Työvoimatoimistojen pitäisi järjestää töitä Ruotsissa ylioppilaille, jotka aikovat pitää välivuoden. Kesäleirit Ahvenanmaalla olisivat myös suositeltavia. Alustavaa kielitaitoa ei pidä päästää rappeutumaan käytön puutteeseen. Ruotsin käyttö on Suomessa vaikeaa, jopa mahdotonta.

      • "Liberaalimpi kielipolitiikkaa valtaa alaa RKP:ssä."

        Saapa nähdä, miten se käytännössä ilmenee. Loppuuko RKPn kaakatus pakkoruotsin puolesta?

        Svekomielisten fennojen ja svekomielisten neffejen kaakatus pakkoruotsin puolesta ei lopu. Nämä eivät kaakattaessaan mitenkään suostu tajuamaan sitä, että svekomielisiltä fennoilta ei kielletä rakkaan ruotsinsa opiskelua, onpa se pakollinen tai ei. Muille he itse eivät suostu valinnanvapautta myöntämään, vai suostuvatko, kun svekoilta ei enää tukea tule, vaikka näitä kuinka nuoleskelisi.


      • Brasserie.de.Tahiti

        Rkp:n kielikiivain siipi ei tule antamaan nanometriäkään periksi, vaikka pakkoruotsista on kirjoitettu tekstiä satojen kilometrien verran. Rkp saa mieluummin vaikka haljeta kahtia kuin pakkoruotsi poistua. Sen verran hyvin tunnen tätä Rkp:n kielikiimaporukkaa, jotta voin näin sanoa.

        Pakkoruotsia ei kannata vastustaa enkelten kielellä, koska vastapuoli käyttää laittomia keinoja oman agendansa ylläpitämiseen. Rkp:n tavaramerkkeinä ovat lahjonta, kiristäminen, sananvapauden rajoittaminen ja muu manipulointi sekä mahdollisesti myös uhkailu. Rkp:n toiminta on rumaa, ja sen käyttämät keinot ovat likaisia ja jopa laittomia.

        RKP:läisten kanssa neuvotellessa pitää lyödä nyrkkiä pöytään ja kajauttaa tarvittaessa kunnon kirosanoja ilmaan. Suomalaisissa kirosanoissa on sellaista latausta, että moni RKP:läinen jopa pelkää niitä. Mistä saisimme uudet vanhaset ja uosukaiset pitämään meidän suomensuomalaisten puolta tässä kieliasiassa?


    • Ruotsissa on SD väkevässä nousussa. Puolue tukee voimakkaasti Suomen yksikielisyyttä. Persut on voimakas uhka hallituksessa.
      Kansa on yksiselitteisesti pakkoruotsia vastaan.
      RKP:n nuoret eivät pidä ruotsia sydämen asiana. Englanti on POP.

      Tukholman varjohallituksen pääministerin asema Nordeassa horjuu.
      RKP:n on huomioitava tosiasiat ja löydettävä politiikkaansa uutta ilmettä.
      Ruotsinkielisiä ei hyödytä, että Lappeenrannassa luetaan pakolla ruotsia, kun palvelut tarvitaan Raaseporissa tai Vaasassa.

      Kaksikielisillä paikkakunnilla ruotsinkielinen koulutus pitää vihdoin avata kaikille. Kielikylvyt pitää suunnata ylioppilaille, jotka ovat jääneet jatko-opinnoista ulos. He voivat sitten pyrkiä ruotsinkieliselle puolella, minne pääsee huomattavasti alhaisemmilla pisteillä. Nykyisin jää paljon opiskelupaikkoja kuitenkin täyttämättä.

    • asdgfdfgsdf

      "Rkp:n kielikiivain siipi ei tule antamaan nanometriäkään periksi, vaikka pakkoruotsista on kirjoitettu tekstiä satojen kilometrien verran. Rkp saa mieluummin vaikka haljeta kahtia kuin pakkoruotsi poistua."

      Niinpä. Ja kenties RKP halkeaakin - mitä yhteistä on etelän koulutetulla suru-eliitillä ja Pohjanmaan yksikielisillä ruotsinkielisillä, jotka uskovat elävänsä Itä-Ruotsissa? Niin paitsi se pakkoruotsin vaatimus.

    • Kaksikielisyys turvataan parhaiten avaamalla ruotsinkieliset koulut suomenkielisille. Ylioppilaille pitää järjestää kielikylpyjä, jotta voivat hakea jatko-opintoihin ruotsiksi. Tyhjät paikat käyttöön.

      • gfdsfgfdhgdhh

        Suomenkielisillä on kyllä oikeus opiskella omalla kielellään.

        Ruotsinkielisiin koulutuksiin mennään vain, koska ei päästä omankielisiin tai englanninkielisiin koulutuksiin.

        Ja kun virkaruotsi poistuu, poistuu viimeinenkin syy käyttää ruotsinkielisiä reittejä.


      • niintottatotta
        gfdsfgfdhgdhh kirjoitti:

        Suomenkielisillä on kyllä oikeus opiskella omalla kielellään.

        Ruotsinkielisiin koulutuksiin mennään vain, koska ei päästä omankielisiin tai englanninkielisiin koulutuksiin.

        Ja kun virkaruotsi poistuu, poistuu viimeinenkin syy käyttää ruotsinkielisiä reittejä.

        Totta.


    • Suomenkielisten pitää käyttää ruotsinkielistä reittiä, niinkauan kuin yhteiskunta palvelun tarjoaa. Miksi tyytyä pakkoruotsiin?

      Lukiolaislikka joutuu ihmettelemään, miksei julkiseen keskusteluun nouse koulutus ruotsiksi. Kiistellään pakkoruotsista ja sen aloitusiästä. Tuhlataan veroeuroja kielikylpyihin. Naapurissa on fyysisesti ruotsinkielinen koulu. Taluttakaa sinne lapsenne, joiden haluatte puhuvan ruotsia!

      • asfdgsdfsdf

        Suomalaisvanhemmat haluaisivat lapsilleen muita kieliä kuin ruotsia. Englanninkielinen lastentarha olisi kaikkein suosituin - miksei niitä tarjota?


    • asdgdfgsdf

      RKP on valinnut pakkoruotsin keihäänkärkihankkeekseen, koska sillä he uskovat parhaiten sementoivansa ruotsinkielisten etuudet - ei mitään muuta.

      • afgdsgfdhg

        Lukekaa yllä oleva ajatuksella!


    • Brasserie.de.Tahiti

      Rkp tekee valtapolitiikkaa pakkoruotsin avulla. Haglundin mukaan pakkoruotsin poistuminen olisi "aluemenetys". Pakkoruotsissa on siis kyse "aluevaltauksesta". Pakkoruotsin piilofunktio on siis valta-asemien säilyttäminen. Rkp:n valtapelissä suomensuomalaiset oppilaat ovat pelkkiä pelinappuloita.

      Kun jo 12-vuotias tajua olevansa pelkkä pelinappula Rkp:n valtapoliittisessa pelissä, ei ole mikään ihme, että pakkoruotsia inhotaan ja jopa vihataan.

      • sdfhfghdfg

        Kyllä!


      • "Rkp tekee valtapolitiikkaa pakkoruotsin avulla. Haglundin mukaan pakkoruotsin poistuminen olisi "aluemenetys".

        Antakaa neffet jo vihdoin tarkka määritys sille mitä kaikkea te tuolla "pakkoruotsilla" milloinkin tarkoitatte. Vai väitättekö todella että RKP tekee valtapolitiikkaa peruskoulun pakollisella ruotsin opetuksella?


      • AntiAnkka1
        Ankdam kirjoitti:

        "Rkp tekee valtapolitiikkaa pakkoruotsin avulla. Haglundin mukaan pakkoruotsin poistuminen olisi "aluemenetys".

        Antakaa neffet jo vihdoin tarkka määritys sille mitä kaikkea te tuolla "pakkoruotsilla" milloinkin tarkoitatte. Vai väitättekö todella että RKP tekee valtapolitiikkaa peruskoulun pakollisella ruotsin opetuksella?

        RKP tekee valtapolitiikka vaatiessaan pakkoruotsia peruskouluissa ja kaikilla muilla kouluasteilla yliopistotutkintoja myöten.
        RKP on noiden vaatimusten takana, se on ajanut ne läpi istuessaan hallituksessa vuosikymmenien ajan, ainoana agendanaan ruotsin aseman vahvistaminen. Hölmöt suomenkieliset päättäjät ovat RKPn vaatimuksiin suostuneet, kun ovat himoinneet säätiöiltä vaalitukea.
        RKP on hallituksessa onnistunut viemään pakkoruotsia kaikkiin mahdollisiin lakeihin ja asetuksiin, joilla ruotsia vaaditaan Kainuun korpeen viimeiseenkin savuun asti.
        Suomen kielipolitiikka on sairasta.


      • AntiAnkka1 kirjoitti:

        RKP tekee valtapolitiikka vaatiessaan pakkoruotsia peruskouluissa ja kaikilla muilla kouluasteilla yliopistotutkintoja myöten.
        RKP on noiden vaatimusten takana, se on ajanut ne läpi istuessaan hallituksessa vuosikymmenien ajan, ainoana agendanaan ruotsin aseman vahvistaminen. Hölmöt suomenkieliset päättäjät ovat RKPn vaatimuksiin suostuneet, kun ovat himoinneet säätiöiltä vaalitukea.
        RKP on hallituksessa onnistunut viemään pakkoruotsia kaikkiin mahdollisiin lakeihin ja asetuksiin, joilla ruotsia vaaditaan Kainuun korpeen viimeiseenkin savuun asti.
        Suomen kielipolitiikka on sairasta.

        "RKP on hallituksessa onnistunut viemään pakkoruotsia kaikkiin mahdollisiin lakeihin ja asetuksiin, joilla ruotsia vaaditaan Kainuun korpeen viimeiseenkin savuun asti."

        Aivan. Jos ruotsinkieliselle ei pakkosuomi nappaa
        - hän voi hakea vapautusta (esim. lääkärintodistuksella) ja tämä ei aiheuta vaaraa, koska pakkoruotsijärjestelmää ei tarvitse pitää pakolla pystyssä ruotsinkielisellä puolella (suomenkielisellä puolella läpi menneet vapautukset aiheuttaisivat tulvan vastaavia anomuksia, useilla kouluilla olisi vähintään viidennes vapautuksiin oikeutettuja),
        - hän voi siirtyä esim. lukioon Ahvenanmaalle, jolloin pakkosuomea ei ole,
        - hän voi ainakin jatkaa opintojaa lukion jälkeen Ruotsissa omalla äidinkielellään ja valmistua ilman minkäänlaista pakkosuomea.

        Suomenkielisellä ei ole paikkaa minne paeta, ei yhtä ainoaa kuntaa, missä olisi mahdollista saada todistus miltään koulutuksen tasolta ilman pakkoruotsia.


    • dfshfdghgfjhhgfd

      Täällä on kirjoitettu:

      "Fennojen on otettava huomioon, että RKP on puhdistanut koko puoluejohdon kiihkeimmistä pakkoruotsittajista. Calle hiillostettiin ulos ja Päivi roskiin heitettynä erosi koko puolueesta. Mikelaa ei päästetty mukaan puheenjohtaja kilpaan. Liberaalimpi kielipolitiikkaa valtaa alaa RKP:ssä."

      "Ruotsissa on SD väkevässä nousussa. Puolue tukee voimakkaasti Suomen yksikielisyyttä. Persut on voimakas uhka hallituksessa. Kansa on yksiselitteisesti pakkoruotsia vastaan. RKP:n nuoret eivät pidä ruotsia sydämen asiana. Englanti on POP. Tukholman varjohallituksen pääministerin asema Nordeassa horjuu. RKP:n on huomioitava tosiasiat ja löydettävä politiikkaansa uutta ilmettä."

      Noissa kommenteissa voi olla perää mutta ne ohittavat pakkoruotsin todellisen syyn: pakkoruotsi antaa oikeutuksen ohituskaistoille koulutuksessa, paljon suuremmat ruotsinkielisten osuudet suosikkialoilla, median ja hallinnon ruotsinkielisten suuremman osuuden ja etuoikeudet virkarakenteessa. Ruotsinkieliset nuoret joutuisivat taistelemaan fennojen kovinta kärkeä vastaan jatkokoulutuksessa, mikäli kaikkialle mentäisiin samoin perustein ja kaikkialle olisi mentävä samoin perustein, jollei ruotsi enää olisi ns. kaikkien hankittavissa osana pakollista perusopetusta.

      Pakkoruotsi joutaisi jo mennä, siitä on niin paljon riesaa - mutta että ruotsinkieliset voisivat siitä luopua, heille pitäisi tarjota jokin vielä voimakkaampi ohitustie ja sellaista on vaikea keksiä.

      • asdgfdfgsdf

        Lukisivatpa pakkoruotsittajat nämä kommentit ajatuksella!


      • aamuaaamua
        asdgfdfgsdf kirjoitti:

        Lukisivatpa pakkoruotsittajat nämä kommentit ajatuksella!

        Niinpä


    • Isänmaanveli

      Hjallis on Sanni Grahn-Laasosen kanssa Stubbin suostumuksella lähtenyt ajamaan kielikokeilun kieltämistä. Tämä kolmikko on RKP:n asialla.

      Kokoomuksen pitää päästää nuoret valtaan. Nuoret olivat virallisesti pakkoruotsia vastaan, mutta RKP osti Jyrki Kataisen fickaan ja hän jyräsi nuoret. Pakkoruotsi haittaa lätkän pelaajia. Hjallis on Suomen MM-lätkä menestykselle haitta ja uhka. Lätkä kansan pitää ulkoistaa Hjallis.
      Hjallis sai eduskuntaryhmässä 1 äänen. Susanna Koski on ulkoistanut.

      Veronkiertäjien ja pakkoruotsin suosijoiden sijaan Kokoomuksen puoluekokouksen on palattava Isänmaan asialle. Nuoret voittoon!!!

      • olkaammeihmisiksi

        "Hjallis on Sanni Grahn-Laasosen kanssa Stubbin suostumuksella lähtenyt ajamaan kielikokeilun kieltämistä. Tämä kolmikko on RKP:n asialla."

        Ei tarvitse. Perustuslakiasiantuntijoiden reunaehdot koeiliuille (siis kaikille kokeiluille) taitavat kaataa tämän kielikokeilun. Suurin ongelma on se ettei hallitus ole kyennyt kertomaan miksi kokeilu tehdään ja mikä on se selkeä yhteiskunnallinen hyöty jota valinnaisuudella tavoitellaan.

        No ei siihen ole kyenneet nettifennotkaan vaikka ovat vuosikymmeniä ahkeroineet.


    • "Kun Suomeen ajettiin yleistä äänioikeutta 1906, viimeiseen asti sitä oli vastustamassa ruotsalainen kansanpuolue."

      RKP perustettiin vuonna 1906, onpa ollut mahtava puolue heti syntyessään!

      Nettifennojen yksinkertainen ruotsinkieliset vs suomenkieliset on asioiden yksinkertaistamista. Ennen itsenäisyyttä elettiin vielä sääty-yhteiskunnassa.

      Wiki:
      "1880-luvulta alkaen fennomaanit alkoivat vaatia porvarissäädyn vaaliin yleistä 10 äänen äänikattoa, kun taas ruotsinkieliset liberaalit olivat äänioikeusreformien suhteen varsin pidättyväisiä ja konservatiivisimmat svekomaanit kannattivat pääsääntöisesti rajattomia ääniasteikkoja. Fennomaanien päätavoite oli vallata enemmistö porvarissäädyssä, koska hallitsemalla tämän jälkeen kolmea säätyä he olisivat saaneet suvereenin vallan valtiopäivillä. Vastaavasti yleinen 25 äänen äänikatto vastasi liberaalien keskivertokannattajien tulotasoa, joten heillä ei ollut syytä vaatia radikaaleja muutoksia.[16] Vuoden 1885 valtiopäivillä nuorten fennomaanien johtajat nostivat jo esiin ajatuksen yhtäläisestä äänioikeudesta, mutta vielä seuraavan kahden vuosikymmenen ajan kamppailu käytiin lähinnä porvarissäädyn ääniasteikosta.[17] Useat suomenkieliset kaupungit siirtyivät yksitellen alempiin äänikattoihin 1800-luvun loppuvuosina. Aivan viimeisissä säätyvaltiopäivien vaaleissa vuonna 1905 muutama kaupunki käytti peräti kahden äänen äänikattoa.[18] Valtiopäivillä esitykset äänioikeuden laajentamisesta eivät kuitenkaan menestyneet säätyjen jarrutuksen ja osaksi myös Venäjän vanhoillisuuden vuoksi.


      Mielenosoitus yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden puolesta.
      Nuorsuomalaisten tavoitteeksi tuli 1890-luvulla ääniasteikkojen korvaaminen yhtäläisellä äänioikeudella porvaris- ja talonpoikaissäädyssä, joskaan ei vielä yleinen äänioikeus. Naisten äänioikeus nousi valtiopäiväkeskusteluun vasta 1890-luvun jälkipuoliskolla ja ensimmäinen aloite siitä tehtiin vuonna 1897.[20] Vuonna 1884 perustettu Suomen Naisyhdistys oli jo aiemmin vaatinut naisille kunnallista vaalikelpoisuutta ja valtiollista äänioikeutta.[21] Yleistä, yhtäläistä ja välitöntä ääni- ja vaalioikeutta sekä miehille että naisille asettui ensimmäisenä vaatimaan Suomen Työväenpuolue perustavassa kokouksessaan Turussa 1899. Forssan kokouksessa 1903 listalle lisättiin vielä parlamentin yksikamarisuus.[22] Porvarillisista puolueista yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden sisällytti ohjelmaansa ensimmäisenä Suomalainen puolue lokakuussa 1904.[23]

      Vuosien 1904–1905 valtiopäiville annettiin lakiesitys ääniasteikkojen poistamisesta, mikä olisi tuonut yhtäläisen äänioikeuden aatelittomiin säätyihin. Säätyjen perustuslakivaliokunnan mietinnössä olisi lisäksi annettu myös palkollisille äänioikeus ja naisillekin vaalioikeus, joskaan ei vaalikelpoisuutta eli oikeutta asettua ehdolle. Mietintö hyväksyttiin eräin muutoksin talonpoikais- ja pappissäädyssä, mutta aatelis- ja porvarissäädyt eivät ottaneet sitä käsiteltäväkseen, sillä varsinkin ruotsinkieliset perustuslailliset halusivat "valtiopäivälakkoa" kunnes lailliset olot olisi palautettu. Tämän seurauksena työväenliike otti vuoden 1905 aikana äänioikeustaistelun johdon käsiinsä ja sai mobilisoitua kansanjoukot suuriin mielenosoituksiin vaatimaan yleistä ja yhtäläistä äänioikeutta."
      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomen_äänioikeuden_historia

    • olkaammeihmisiksi

      Aloitteita tehdään eduskunnassa. Jopa persut tehtailee aloitteita, ehdotuksia ja kysymyksiä.

      Mutta aloitteet eivät siis ratkaise mitään. Äänestykset ratkaisevat. Ja niissä nykymalli on jo monta kertaa voittanut aivan murskaavasti.

      Mitä Virolainen sanoisi fennoille? Pulinat pois!

      • Juuri niin , meinaamista ei lasketa! Suomi on mikä on koska demokratia.


    • svenskaylemikrofon

      "RKP perustettiin vuonna 1906, onpa ollut mahtava puolue heti syntyessään! "

      Ei RKP tyhjästä syntynyt, vaan oli jatke Freudenthalille ja muille rasisteille ja heidän ideologialleen. Eihän sääty-yhteiskunnassa edes ollut nykymuotoisia puolueita.
      Totta kai ruotsinkieliset vastustivat alunperinkin ja katkeraan loppuun asti yleistä äänioikeutta!
      1905 lähinnä vain Hufvudstadsbladet-lehti eli "Huusis" vastusti yleistä äänioikeutta!

      Kun ruotsinkielisten poliittinen vaikutusvalta väheni ratkaisevasti yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden tultua voimaan Suomessa vuonna 1906, suomenruotsalaiset katsoivat olevansa parempaa rotua kuin suomalaiset, ja väitteet rotueroista ja rotuylemmyydestä olivat keino oikeuttaa ja yrittää niin paljon kuin mahdollista säilyttää vanhoja asemia, etuoikeuksia ja valtaa..

      Et kai tätä yleisesti tunnettua asiaa kiistä ? Sama politiikkahan jatkuu edelleen!

      RKP-kaikkien jarrupuolueiden äiti! Jo 200 vuotta jarrupolkimella seisten!

      • jklhjklhjhkj

        Näin. Tosin aivan uusi puheenjohtaja voisi hiukan reivata kurssia.


    • RKP on ollut pakkoruotsin kantava voima. Tämä on syytä tunnustaa RKP:n aktiivien ja äänestäjien taholta.

    • VapausRuotsinKielestä
    • "Maan valtaväestöä eli suomenkielisiä ei asiassa kuultu."

      Pre-RKPläisessä maailmassa äänioikeuskin oli van muutamalla linnaherralla, på sfenska.
      Loppuosa maata oli veronmaksajia ja sotilasreserviä.

      Kaikki joutuivat sotimaan ja moni kuolemaan Ruotsin ahneuden takia.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6434
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3843
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3230
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1746
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      999
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe