Äänestäneet, älkää purnatko

Siellä on nyt sellainen valta ja hallitus kuin mitä te olette äänestäneet. Sitä saa mitä pyytää.
Minä en onneksi kuulu suurta typeryyttä edustavaan sakkiinne. En äänestä jos ei ole ketään sellaista jolle uskallan ääneni luottaa, aivan samoin kuin en osta romuautoa vain siksi että kunnollista kulkupeliä ei ole tarjolla tai osta homeista leipää vain siksi että tuoretta ei ole saatavilla.
Alhainen äänestysprosentti kertoo tyytymättömyydestä, ei mikään muu.
9105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kepu pettää aina. Tällä kertaa tavallista törkeämmin.

Mitä sanoivat ennen vaaleja koulutuksen leikkauksista ja kaiken mahdollisen yksityistämisestä? Entä mikä olikaan se sote-malli, jonka sipilä oppositioaikanaan sankarillisesti sopi silloisen hallituksen kanssa?

Yksi pahimmista huijauksista on Bernerin ujuttaminen kepulaisena hallitukseen. Akkahan on kokoomuksen oikeaa äärilaitaa ja omia epäisänmaallisia etujaan ajava agentti, joka luikkii hallituskauden loputtua kataisen perustamaan käpykaartiin rahastamaan suomalaisia yksityistettyjen palveluiden ja tieverkon käytöstä.

Äänestä

Kaikki puolueet ovat rikkaiden-asiaa-ajavia-kokoomuksia, retoriikka vain on erilainen. Se on se, jolla eri tavalla tyhmät saadaan äänestämään jotakuta ja sitten aletaan ajamaan rikkaiden asioita. Ja tyhmät luulevat että eduskunnassa ajetaan heidän asioitaan.

Äänestä
  • Minun vikani tuo ei ole, äänestin IPUa koska haluan itsenäisyytemme takaisin,
    eduskuntapuolueita äänestäneet haluaa jatkaa tätä kyykyttämistä.

    Jos ei äänestä niin ääni menee voittajan hyväksi, siis kepun.

    Äänestä

vaalivalehtelijat pitävät siitä huolen ettei todellakaan toimita niinkuin äänestäjät haluaa ?

Äänestä

Juuri näin. Aina sanotaan, että jos ei ole äänestänyt, niin ei saa valittaa hallinnosta, kun ei ole muka osallistunut. SILLOINHAN SITÄ JUURI S A A JA V O I VALITTAA KUN EI OLE NOIDEN SYÖTTILÄIDEN VALINTAAN OSALLISTUNUT MILLÄÄN LAILLA, EI OLE SYYLLINEN ETTÄ MOISIA VEROKEKKULIHIHHULEITA KUMARRETAAN MUKA JOHTAJINAMME!!!

Äänestä

Juu, loppu multakin äänestys.. Jos ei nyt joku pienpuolue tulevaisuudessa keksi jotain. On se nyt jo nähty, oli siellä hallituksessa kuka vaan, niin politiikka on samaa paskaa!!

Äänestä
  • No mitä luulette sen olevan kun jätätte äänestämättä?
    Porvarit kiittää koska toimitte juuri niinkuin he haluavat, porvarit äänestää aina ja työväestö äänillään voisi olla vastavoima jos he toimisivat toisin.
    Nyt ainoa toivo on pienpuolueissa, nuo eduskuntapuolueet ei mitään muuta,
    piiri pieni pyörii yhä

    Äänestä

Älä kuule väitä että oltais äänestetty tällasta politiikkaa. Persut peru ihan täysin KAIKKI vaalilupauksensa, joten kaikki jotka heitä on äänestäny on ihan syystä pettyneitä lopputulokseen. Ja sit on joku kokoomuksen töyhtöhyyppä siellä joka ei osaa laskee ja huippufirman pomo joka ei tajuu et "valtio"-yrityksessä kaikki leikkaukset leikkaa myös sen yrityksen tuloja.

Äänestä

Kyllä tästä vielä hyvä tulee, siitä pitävät Sipilä ja Stuppi huolen, että ollaan ihan rauhassa vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahakas.ja.huoleton kirjoitti:

Siellä on nyt sellainen valta ja hallitus kuin mitä te olette äänestäneet. Sitä saa mitä pyytää.
Minä en onneksi kuulu suurta typeryyttä edustavaan sakkiinne. En äänestä jos ei ole ketään sellaista jolle uskallan ääneni luottaa, aivan samoin kuin en osta romuautoa vain siksi että kunnollista kulkupeliä ei ole tarjolla tai osta homeista leipää vain siksi että tuoretta ei ole saatavilla.
Alhainen äänestysprosentti kertoo tyytymättömyydestä, ei mikään muu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu