On tyrmistyttävää, ettei orjuus herätä ihmisiä suomalaisessa yhteiskunnassa. Ei vaikka orjuutta on edistämässä oikeusministerinä toimiva henkilö. Tuskin asiaa muuksi muuttaa, vaikka kyseinen ministeri olisi orjuutta edistäessään toiminut työministerinä. Luulisi tilanteen olevan peräti jakomielinen.
Orjuus on oikeusvaltiossa kielletty. Sen sijaan suomalainen työelämä näköjään suorastaan elää orjuudesta. Näin muiden muassa jopa muualtakin nähtynä. Hullin yliopiston professori kertoo Suomessa olevan yli 700 orjaa. Luku on vanha, joten todennäköisesti orjia on paljon enemmänkin. Ministeri Lindströmin aikaansaannosten jälkeen Suomi todennäköisesti nousee maailman johtavaksi orjavaltioksi.
(http://yle.fi/uutiset/asiantuntija_suomessa_on_yli_600_orjaa/6866794)
Puheena olevan professorin mukaan orja on henkilö, joka tekee työtä toisen vallan alla ilman palkkaa, vapautta ja omaan tahtoon perustuvaa valintaa. Ministeri Lindströmin työhönpatistamiset eivät eroa edellä sanotusta orjuuden määritelmästä. Lindströmin tempuilla ei ole taloutta elvyttäviä vaikutuksia, vaan vaikutukset kohdistuvat yksinomaan työttömään, työttömän asemaa heikentävästi. Erityisesti, kun työtön pakotetaan ottamaan työ vastaan omalla kustannuksellaan.
Myös koeaika ja jokin kummallinen työnäyte ovat vain orjuuden esiasteita, hivutusta kohti palkatonta, ylhäältä määrättyä työtä. Toimenpiteillä pyritään selkeästi hämärtämään orjuuden rajaa laillisuuden osalta niin, että ei toisaalta päästäisi syyttämään orjuudesta ja toisaalta työnantaja voisi hyödyntää tosiasiallista orjatyövoimaa.
Onkin merkillistä, että hallituksen ministerit toinen toisensa jälkeen suu apposellaan selkä korskeasti takakenossa julistavat tuomitsevansa kaiken vihan, vihapuheen ja ihmisten sortamisen, mutta sitten itse ovat harjoittamassa juuri kieltämäänsä toimintaa, vainoamista. Jotkut hurskaimmista vaativat jopa nollatoleranssia kaikille muille mutta eivät näköjään itselleen. Köyhä näyttää olevan hallituksen vihollinen numero yksi. Sen sijaan todelliset rikkaat (rosvot) näyttävät olevan valtiovallan erityisessä suojeluksessa panamineen kaikkineen.
Orjayhteiskunnan apostolit
6
83
Vastaukset 6
- ilma_seppo
Lauri Ihalaisen 9 euron työtoiminta kuuluu samaan tukevaan toiminta. Miksi vasemmisto ei raaku siitä?
Varmaan siksi, että normi-ihmiset ymmärtää orjuudesta meuhkaamisen vain vasemmiston höpö höpö jutuiksi.
Seppo_Ilmarisenkin kannattaa tutustua mitä orjuus todella tarkoittaa. Tuo vasemmiston orja käsitys hämärtää käsitystä siitä mitä orjuus nykypäivänäkin todellisuudessa on. Tutustumisen voi aloittaa vaikka ISIS toiminnasta
Hallituksen toimilla ja orjuudella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssaOrjuus on sivistyssidonnainen käsite. Umpitollolle vapaus on aivan toinen käsite kuin sivistyneelle.
Mutta laitapa nyt omat määritelmäsi vapaudelle ja orjuudelle, jotta saisimme vaihtoehtoisiakin määritelmiä, koska avauksessa esittämäni määritelmä ei näköjään kelpaa.Seppo_Ilmarinen kirjoitti:
Orjuus on sivistyssidonnainen käsite. Umpitollolle vapaus on aivan toinen käsite kuin sivistyneelle.
Mutta laitapa nyt omat määritelmäsi vapaudelle ja orjuudelle, jotta saisimme vaihtoehtoisiakin määritelmiä, koska avauksessa esittämäni määritelmä ei näköjään kelpaa.Orjuus on ihmisen pitämistä toisen (ihmisen tai valtion) vallan alla työssä ilman oikeutta palkkaan, vapautta ja omaan tahtoon perustuvaa valintaa. Orja ei pääse ulos asemastaan
Wikin määritelmä on ihan hyvä siihen voi vielä lisätä, että orja voidaan myydä.Ruotsalainen kansanpuolue on profiloitunut muiden muassa ihmiskaupan kriminalisointiin, mutta nyt, jostakin syystä, puolue ei pukahdakaan. Kallekin siirtyy ilmeisesti koti-isäksi.
Mutta kuten totesin, ministeri L:n rohdot kyllä täyttävät orjuuden kriteerit. Luovat tilanteen, jossa työnantajan mahdollisuudet orjatyön käyttämiseksi helpottuvat huomattavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627