Onko tuulivoima vaarallisempaa kuin ydinvoima ?

Ydinvoiman käytöstä on pitkäaikaiset kokemukset haittoineen ja hyötyineen Tuulivoiman osalta kokemukset ovat vaatimattomat suurten laitosten osalta. Asiaa olisi syytä tutkia tarkemmin. Miksi näin se selviää täältä https://sairastuulivoima.com/.

Onko täällä ketään jolla on jotain kerrottavaa asiaan liittyen.....
12133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä valitettavasti löytyy kokemuksia,asiat on joutunut juuri niin kokemaan omissa nahoissaan mitä sairastuulivoima sivuilla kerrotaan.

Äänestä

Tuulivoiman tuotannosta on ainakin aiheutunut enemmän ihmisten kuolemia per tuotettu kWh kuin ydinvoiman tuotannossa. Eikös tuulivoima ole siten vaarallisempi.

Äänestä

No, heh, tämä infraääni taitaa mennä tuonne chemtrail-osastolle ja korvien väliin. Netstux, joka on palstan psykosomaattisten epidemioiden spesialisti, voi kertoa siitä enemmän. Ydinvoiman kannattajat ilmeisesti altistuvat herkimmin?

Kaikesta infrastuktuurista lähtee ääntä, mutta tuulimyllyn ääni yleensä peittyy jo lähimmän tien ääniin, tai jopa lähimpien puiden huminaan tuulella. Tanskassa ja Saksassa on rakennettu osuuskuntamyllyjä aivan takapihoille ja osakkaat ovat tyytyväisiä.

Mutta laittakaa nyt ihmeessä edes yksi varteenotettava linkki johonkin tutkimukseen - sellainen pitäisi väkisinkin nyt 40 vuoden boomin jälkeen löytyä.

1Äänestä
  • Tuosta voi vähän fiilistellä, miten lähimpien puiden humina peittää äänen ja varjovälkkeen:
    https://www.youtube.com/watch?v=JNPhCBwgRhM

    Kummallista, että valmistajatkin ilmoittavat turbiiniensa lähtömelutasoiksi luokkaa 110dB(A) olevia arvoja.

    Äänestä

Tuulivoiman vaarallisuus perustuu sen kansantaloudellisiin vaikutuksiin. Valtion tuki tuki vääristänyt energia-alan täysin. Uusinvestointeja ei kannata tehdä ellei ole tukieuroja takana tai tulossa edessä tukituotannosta.
On huomioita, että jokaista tuuliwattia kohden tarvitaan korvauswatti tuulettomuuden kohdatessa tuotantoalan.
Tuulitukia nauttiessa voidaan todeta sen olevan lupa painaa rahaa.
Mikäli tuulivoimaloita rakennetaan tulee niiden sijainti olla sellainen, ettei yhteiskunnan turvallisuus vaarannu millään tavoin (ihmiset, eläimet, tutkat jne..). Tuulivoiman tuottajilta tulee vaatia toimitustakuu, jotta muut energiatuottajat eivät joudu maksumiehiksi ja naisiksi kun pitävät korvaavaa varavoimaa yllä halvan tuetun tuulisähkön vuoksi.

Äänestä

Ydinvoima ei taida enää ketään kiinnostaa tällä palstalla. Silloin kiinnosti kun Vastaajakin oli mukana

Äänestä
  • Stuxnet = Vastaaja ja suurin syypää palstan rappioon.

    Äänestä

  • "Ydinvoima ei taida enää ketään kiinnostaa tällä palstalla. Silloin kiinnosti kun Vastaajakin oli mukana"

    1Äänestä

  • Netstux kirjoitti:

    Stuxnet = Vastaaja ja suurin syypää palstan rappioon.

    Sääntömafia olisi olemassa ydinvoimapalstalla ilman minuakin, ja paljon kamalanpana kuin se nyt on. Sinun luonteenlaadullesi olisi kyllä paljon tilaa silloin :)

    Tämä on syytä jokaisen sisäistää:

    " stuxnet
    16.4.2016 15:14

    "ohimennen kirjoitti:
    "Tuon Stuxnetin, entisen Vastaajan viestejä poistatellaan aivan asiattomasti, ei ihme, että häntä ottaa päähän, se varmaan poistattajan tarkoitus onkin, kyseessä on häiriköivä poistattajatrolli ja kuten tiedetään tälläisistä trolleista, heistä on tutkimusta:
    "Tutkimus: Nettitrolli on usein narsisti, psykopaatti tai sadisti
    Tutkimus paljastaa trollauksen ja sadistisen käytöksen yhteyden erittäin vahvaksi. Trollin takana näyttää lymyävän myös poikkeuksellisen paljon psykopaatteja ja narsisteja.
    Tutkimuksen mukaan nettitrollin takaa paljastuu lähes ihmishirviö."
    http://www.iltalehti.fi/digi/2014091918676898_du.shtml

    Nimimerkki Vastaaja keskusteli täällä jo paljon ennen tuon poistattajahäirikön tuloa, palstalla oli silloin erittäin asiallisia ja hyvähenkisiä keskusteluita, mukana joitain alan asiantuntijoitakin, nimimerkki Vastaaja ei ollut ongelma, palstan ongelmat alkoivat vasta tuon poistattajatrollin ja häirikön tutlua palstalle jolloin asiallisimmat kirjoittaja pääosin lähtivät palstalta muille foorumeille.
    Sama ongelma on ollut myös muilla suomi24:n palstoilla, häiriköt riekkuu, ja moderointi poistele asiaviestejä jolloin palstoille ei jää enään kuin häiriköt, palstat tyhmenevät yksi toisensa perään."

    Kiitos tuesta, ja kyllähän tuo minun tiedossani on ollut, ja siitä olen yrittänyt kertoa. Se, mitä minä sanon, ei kuitenkaan ole merkitsevää, mutta aikana ennen Sääntömafiaa mukana olleen kertomus on huomioitava.
    Oli se välillä raiklakasta menoa :) Mutta ei poistatettu viestejä (en todellakaan muista että yhtään viestiä olisi poistettu, mutta luulis että jokunen löytyy kun pengotaan!), eikä nimiteltykään toisia kuin joskus kiivastuksissa ;)

    Tämä Sääntömafia on outo ilmiö nettikeskustelussa. Siis että on olemassa selkeät julkaistut säännöt, mutta käyttäjiltä vaaditaan, että niiden on noudatetta joitain muita sääntöjä, joita ei ole julkaistu missään! Herra jestas sentään!

    Tiedoksi @Suomi24 @Aller"
    _____
    Viesti oli keskustelussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14238755/koulukiusaajien-valtaama-palsta

    1Äänestä

  • Kaikkien trollien äiti, älä viitsi pilata tätä keskustelua.

    Äänestä

  • Sääntömafia on tappanu satoja keskusteluja täällä, eikä se tuommosille kitinöille muuta kuin nauraa.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


windwar kirjoitti:

Ydinvoiman käytöstä on pitkäaikaiset kokemukset haittoineen ja hyötyineen Tuulivoiman osalta kokemukset ovat vaatimattomat suurten laitosten osalta. Asiaa olisi syytä tutkia tarkemmin. Miksi näin se selviää täältä https://sairastuulivoima.com/.

Onko täällä ketään jolla on jotain kerrottavaa asiaan liittyen.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu