Iskiaksen hoito, kun jalka kipeytyy .. apu tässä

iskiashoito

Asetu kyljellesi pehmeälle alustalle, niin että lonkka pääsee painumaan, vuode tai sohva. Kipeä jalka päällä.

Jos siis iskias kipeyttää oikean jalan, asetut vasemmalle kyljellesi ja koukistat jalat toistensa päälle. Ala toistaa liikesarjaa, jossa viet voimakkaasti oikean käden oikealle jolloin hartiaseutu kiertyy oikealle, samalla voit nostaa oikeaa jalkaa ylös ja oikealle ja pidä jalka koukussa edelleen. Toista liikesarjaa 20 - 30 kertaa, niin että kipu hellittää ja sen jälkeen voit taas kävellä normaalisti.

Tämä auttoi ainakin minua, mutta kesti vain turhan kauan löytää tuo liikesarja, joka toi avun. Joka kerta on auttanut, jolloin ei tarvi kauaa kärsiä kävelykyvyttömyydestä.

On hyvä tietysti tehdä niitä muitakin liikesarjoja, joita löydät netistä tuohon vaivaan, jotta vaiva helpottaisi pysyvästi.

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onkos kukaan muu saanut apua tällä tavalla iskias vaivaansa?

    • Näkee

      Juuri tein sen oikean jalan noston, mutta jalka suorana, sen kai piti olla koukussa?
      Välilevyn pullistuma, nikamalevyn esiin luiskahdus ja iskiashermon tulehdus, jne!
      Kiitos neuvosta toivottavasti auttaa!

    • kokemuksiako

      NO?

    • jalatonko

      aiemmin tiesin fysioterapeutin ohjeen:vastaliike auttaa. Silloin sain ohjeen nojata seinään ja tehdä sen vastaliikkeen- sitä taitaa tapahtua sinunkin ohjeessasi.
      Mä nostin oikealle olalle painavan kassiin ja raahasin sitä 50 m, siitäs sain tutun iskias-kivun taas. Välittömästi puutui oikea jalka astuessa, tuntui että menee alta...ja minä norsu olin tietty posliinikaupassa parhaillaan! Ei ollutkaan vaivannut paljon pyöräilevää vuosiin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe