Oikeusministerin lakikoulutus

Kertokoon ken tietää millainen lakimieskoulutus tällä nykyisellä oikeusministerillä on.
674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tällä nykyisellä oikeusministerillä on sellainen lakikaoulutus ja sellaiset tavat lainvalmistelussa, että hänen virkakaudellaan jo ainakin kaksi keskeistä oikeudenhoidon ammattilaista on paennut pois Suomesta.

Korkeimman oikeuden presidentti Pauliine Koskelo pakeni Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen strasbourgiin ja oikeisministeriön kansliapäällikkö Tiina Astola EU:n komissioon Brysseliin. Molemmat ovat tultuaan nimitetyiksi uusiin virkoihinsa kertoneet suorasanaisesti käsityksensä nykyisen hallituksen ja sen oikeusministerin osaamisesta oikeudellisten asioiden suhteen.

Äänestä
  • Lakitieteen laborantti.

    Äänestä

Monta Jarpan kaveria on ollut rosiksessa, mikä antaa Jarpalle hyvät valmiudet päättää oikeushallinnon asioista. Jarppa on myös rohkeasti kävellyt perustuslain ylitse ehdottaessaan paperimiehille muita parempaa työttömyysturvaa (kirjallinen kysymys) - tähän ei moni pysty.

Äänestä

Jarppa on käynyt luottamusmieskurssin jossa on perehdytty syvällisesti juridisiin kysymyksiin.

Äänestä

On puolustellut yhtä umpihullua narkkaria jonka imuroi soinin kanssa joskus aikoinaan eduskuntaan järjestämään ampumavälikohtauksia...

Äänestä

Voi hyvänen aika!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pessilakka kirjoitti:

Kertokoon ken tietää millainen lakimieskoulutus tällä nykyisellä oikeusministerillä on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu