Veikko-poika oli omalta osaltaan estämässä maatalouden rakennemuutosta, omista itsekkäistä lähtökohdistaan.
Rakennemuutos purkaantui rysäyksellä EU-jäsenyyden myötä. Parempi olisi ollut vähittäinen muutos 60-luvulta lähtien. Olisi varmaan tapahtunutkin ilman Vennamoa.
Vennamo oli maataloudellemme suureksi vahingoksi.
Rakennemuutos purkaantui rysäyksellä EU-jäsenyyden myötä. Parempi olisi ollut vähittäinen muutos 60-luvulta lähtien. Olisi varmaan tapahtunutkin ilman Vennamoa.
Vennamo oli maataloudellemme suureksi vahingoksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä Veikko teki karjalaisten ja rintamamiesten jaloilleen saattamiseksi paljon .Kekkonen veti välistä ja teki itsestään presidentin.
Vielä silloin kun pelasti pakolaisleirit Suomesta yhdessä Virolaisen kanssa. Teki mittavan työn asuttamalla Karjalaiset ja oli aina valmis auttamaan myös minun asiassa. Vastasi heti.
Ovela V.Vennamo teki Fennanderin perheestä niin rikkaan, että rahaa riittää vieläkin vaikka jälkeläisiä on kymmenittäin.
Vennamosta on kirjoitettu sellaista juttua noihin rintamamiestaloihin liittyen, että:
Ne anomukset, jotka Vennamo hyväksyi, hän allekirjoitti itse, mutta ne, jotka hän hylkäsi, hän allekirjoitutti jollain pienemmällä herralla.
Sillä tavalla ei tullut ainoaakaan hylkäävää päätöstä, jossa olisi ollut Vennamon nimi alla.
Vennamo tiesi, miten suosiota hankitaan.
Pankinjohtajan poika Jaakkimasta.
Veikko Emil Aleksander Vennamo (vuoteen 1938 saakka Fennander) syntyi 11.6.1913 Jaakkimassa. Vanhemmat; pankinjohtaja Emil Fennander ja Fanny Siviä, os. Haikala. Puoliso (1944-97) Sirkka, os. Tuominen. Ura; lakitieteen lisensiaatti ja varatuomari 1939, Maatalousministeriön asutusasiain osastopäällikkö ja ylijohtaja 1944-59, kansanedustaja 1945-59 (Maalaisliitto), 1959-62 (Suomen Pientalonpoikien Puolue) ja 1966-87 (Suomen Maaseudun Puolue). Toinen valtiovarainministeri Kekkosen viidennessä hallituksessa 1954-56. Suomen Pientalonpoikien Puolueen ja Suomen Maaseudun Puolueen puheenjohtaja 1959-79. Tullihallituksen osastopäällikkö, tullineuvos 1960-80. Veikko Vennamo kuoli Helsingissä 12.6.1997.
poliitikko asutustilallisten keskuudessa.
Mutta Kekkonen armahti asutustilallisten loput velat.