alaikäisen kaste

kastettaMiettivä

Tarvitaanko 15-vuotta täyttäneen alaikäisen kastamiseen molempien huoltajien lupa? Vanhemmilla yhteishuoltajuus.

3

564

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seurakuntaan liittymiseen tarvitsee huoltajien suostumuksen. SVK:n yhdyskuntajärjestyksessä sanotaan:

      "4. luku: Seurakunnat

      28 §
      Varsinaiset jäsenet

      Varsinaiseksi jäseneksi hyväksyttävältä edellytetään, että hän on täyttänyt 15 vuotta, on uudestisyntynyt kristitty ja tahtoo toteuttaa Vapaakirkon periaatteita.
      Vapaakirkkoon kuulumaton 15—17 -vuotias henkilö voidaan ottaa varsinaiseksi jäseneksi edellä olevin perustein ja huoltajien kirjallisella suostumuksella. (Ks. Uskonnonvapauslaki 3 §)"

      On mielestäni perherauhan takia hyvä odottaa kastetta, mikäli vanhemmat eivät ole myötämielisiä. Itse menin tosin kasteelle 17-vuotiaana vaikka vanhempani vastustivat. Helluntailaiset kysyivät, että eikö odotettaisi että täytän 18, mutta suostuivat pyynnöstäni kastamaan minut. Sanoin, että en kysynyt vanhempieni lupaa siihenkään, saanko antaa elämäni Jeesukselle. En halua toisia kuitenkaan neuvoa tekemään samoin, vaikka en kielläkään. Tilanteet vaihtelee.

    • kloha

      Varsinaiseksi jäseneksi hyväksytään 15 vuotta täyttänyt, uudestisyntynyt kristitty, joka tahtoo toteuttaa Vapaakirkon periaatteita (Vapaakirkon Yhdyskuntajärjestys 28§). Vapaakirkossa tunnustetaan muiden protestanttien tapaan kaksi sakramenttia: kaste ja ehtoollinen. Käytössä on upottamalla toteutettava uskovien kaste. Kaste edellyttää oman uskon julkista tunnustamista. Ilman ihmisen henkilökohtaista uskoa ei kasteella katsota olevan merkitystä eikä se pelkkänä suorituksena voi pelastaa ihmistä

    • Ålhyl

      On tullu sääntöjäkin,ennen ei noin tarkkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1616
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      133
      924
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe