Painoin vahingossa Otto - maatilla 40 euron nostossa Credit nappia, vaikka piti painaa Debit-nappia.
Kotiin paukahti 45 euron lasku, jossa oli Tilinhoitopalkkiota 2-euroa ja käteisnostopalkkiota 3-euroa.
Siis 5-euroa 40 pääomasta tekee 150 % vuotuista korkoa.
Kotiin paukahti 45 euron lasku, jossa oli Tilinhoitopalkkiota 2-euroa ja käteisnostopalkkiota 3-euroa.
Siis 5-euroa 40 pääomasta tekee 150 % vuotuista korkoa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Käteisnostot luottotililtä (Visa Credit)
Käteisnosto Ottopisteessä 1,00 € + 2 % noston määrästä"
https://online.s-pankki.fi/help/general/pricelist_fi.pdf
Tuo hinnasto on siis S-osuuskaupan jäsenille. Muille hinnat saattavat olla korkeampia. En viitsi tarkistaa, koska yleensäkään S-Pankki ei ole edullinen ei-jäsenille.
Siis 40 euron nosto credit-kortilla maksaa Otto-automaatilta 1,80 euroa. Tilihoitopalkkio on 2 euroa laskutusjaksolta, jos credit-tilillä on negatiivista saldoa. Tuon 2 euroa pystyy välttämään, kun maksaa koko saldon pois ennen laskutusjakson päättymistä eli ennen kuin lasku on muodostettu. Näin pystyy vuodessa parhaimmillaan välttymään 24 euron maksamiselta.
Samantapaisia maksuja credit-kortilla nostosta menee muissakin pankeissa.
Itsellenikin on käynyt vahingossa pari kertaa samalla lailla. Oli kysymys vielä isommista summista. Ihmetteli, että automaatista tullut kuitti oli erilainen kuin mihin oli tottunut. Sitten oli harmitusta.
Pitäisi olla erilliset debit- ja credit-kortit, niin ei niin helposti sattuisi tällaisia vahinkoja. Toinen keino olisi, että automaatti laittaisi viestin "haluatko todella nostaa credit-tililtä" ennen lopullista nostoa.
Juu, jos ei tullut yllätyksenä niin kaikki pankit perii palkkion jos nostaisi - vaikka vahingossa - credit puolelta. Op:ssa kulu on 2 euroa + 2 % noston määrästä. Kannattaa siis olla jatkossa vähän tarkempi kun käy automaatilla, tai sitten luopua credit puolesta kokonaan.