1970-luvun alussa Porvoossa julkaistava Uusimaa-lehti oli meidänkin paikkakunnan päälehti. Se uutisoi niukasti Mäntsälän asioita ja niinpä etsittiin lehdentekijää paikkakunnalle. Syntyi Mäntsälä-lehti, Reijo Alangon perustamana, jonka Uusimaa koitti heti kampittaa perustamalla Mäntsälään oman lehden Mäntsälän Seudun päätoimittajanaan Pekka Rantala. Vuosien kamppailun jälkeen Uusimaa lopetti perustamansa torpedon.
Myöhemmin kahden ison lehtitalon ja yhden pienemmän paikallisen kilpailu aina viime vuosiin asti päätyi keskittämiseen. Meillä on nyt Mäntsälän Uutiset.
Nyt ollaan taas lähes 60-luvun ja 70-luvun alun tilanteessa, jossa toimittajat vain käväisevät tekemässä muutaman jutun Mäntsälässä. Tänä keskittämisen aikakautena paikallislehdellä on tärkeä tehtävä, jota ei voi täyttää vain sivuhommana.
Mäntsälän uutistarjonta; paluu 70-luvulle
12
450
Vastaukset
- Juijuijui
Mäntsälän sähkö on vastuussa nykyisin uutistarjonnasta Novos lehdellä.
- kalliiksitulee
Nämä ilmaisjakelut täyttävät nyt ns.uutistarjonnan.Kovasti kaipaan paikallista uutisointia jopa päättäjien aihe-alueilta.Miten ja mitä päätetään jne..Yksittäinen toimittaja ei tässä tilanteessa paljon voi.Vaikka halua ja tarvetta olisikin.Mäntälä-lehti jakoi mielipitetä silti se tuotti oikeaa sisältöä ja tiedoittamista.Myöskin tapahtumiin ennättivät juttua tekemään.Ilmais jakelua tietysti toimitetaan mainostajien ehdoilla.Mielenkiinnolla jään odottamaan paikallislehteä.Sanotaan,että kaikki löyttyy sieltä sivuilta bittimaailmasta.Seulo sitten jos pystyt sen joka on aitoa ja paikallista.Yleisöpalstat sentään vinkkaavat ilmaisjakelussakin , mitä meillä on meneillään.
Mieleeni tuli kun Kotokartanoa tyhjennetään vauhdilla.Syytä ei kerrota paitsi säästöt niin olisiko yhteyttä Kotokartanolla ja kotouttamisella.Viittaan lukijapalstan tämänpäivä kirjoituksiin. - Hermoksu
Mäntsälässä ei paikallislehteä, ei matuja >>> paikallislehdet kiellettävä
- UoleviYrjänkallio
Virkamiesten valmistelussa olevista asioista toivoisi tietoa myös lehdestä. Kannattaa ottaa nykytekniikka avuksi. Neljännesvuosittain kukin johtava virkamies olisi videohaastattelussa. Videot kunnan tai lehden nettisivuille.
- kalliiksitulee
Jostain lehdestä sai lukea,että kunnantalolla olisi jotai hässäkkää ollut kun kokous oli meneillään.Käsittelyssä näitä tänne otettavia tulokkaita.Oisko ollut viisanta kysellä kuntalaisten mielipiteitä ennakkoon.Eikä antaa huhupuheiden perusteella mielipiteitä.Miksi tuosta on niin vaikeaa kertoa etukäteen.Nykyinen tilanne saa herkästi mielen ilmaisuihin.Jotka eivät pysy hallinnassa ilman virkavallan vähäisiä resusseja.Ehkei valtuutetut ole kuunnelleet kuntalaisia herkällä korvalla.Millätavalla tai miten virkamiehet ovat ohjailleet päättäjiemme toimia.Kuka on tutkinut mikä on meidän kuntalaisten etu.Mollaamatta tai syrjimättä joitakin valtuutetturyhmää.
- aikatuli
Onko tietoa tulevasta paikallis sanomalehdestä.Oikeita uutisia.
- sesiitä
Rexamin viitat vaihtuneet.Uuden tekijän nimiin.
- Huruukko32
Torille sitten turisemaan
- hiljaahiljaan
Ball-lukee seinällä,että viitoituksessa.Nähtävästi se yrityskauppa meni läpi Rexamin alku-aikoina kerrottiin,että parivuotta ja vaihdos tulee.Saas nähdä miten kauan nyt.Haitanneeko nuo mitään.
- valitettavasti
Näyttää se vähäinen mu.ilmaisjakelulehti sammuvan.Täytynee totuttautua hevosmiesten tietotoimistoon.
- teeitseuutinenjos
Paikallislehtenä ilmaisjakelu lehti.Siellä henkilöstö vaihtuu.Päätoimittaja,ja Tanja ainakin.Kaipaan ihan oikeaa paikallislehteä.Nykyisellään mäntsälänuutiset ei riitä kattamaan tiedottamisen tarvetta.Mainostajat siis maksavat ja se näkyy.Näkyvää muutosta on tullut eikä ihme kun lukee toimitus ja konttori kokoonpanoa.Puhumattakaan,että sähköposti juttua ei lukija sivuille ei saa.Hyvin tämä lehti voisi olla jonkun tilatun lehden viikkoliite.
- siisvasenykskaks
On se mukavoo kun ei paikallisia uutisia ilmaisjakelussa kuin mainosten sekaan iskettyjä haistatteluja.Soronnoo ja kertaviikko.Lopettakaa tuonkin jakelu ja se mainoslehtien nivaska.Ei täällä honkongia ole lähimain.Sohvat on nähty satoja kertoja kodinkoneet ihan samaa.
Ai et lue ne uutiset netistä.On se nättiä halpuuttamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696