Missä se ässätollojen raha kasvaa?? Lääkeomavastuu, eläkeleikkaukset, kuten kansaneläkkeekin!
Teräsfirmalle löyty heti satamillii!
mikälogiikka
7123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
600 000 euro palaa kepu talvivaaraan joka päivä ja milloin se tuottaa voittoa? Siinäpä sitä 100 miljardin kysymys.
Todelliset tukikupparit....:
Yritystuet tappavat talouden
Valtion yritystuet ovat hämmästyttävän suuri miljardipotti!!!!
Valtio maksaa suoria yritystukia 600 miljoonaa euroa. Takaukset, lainat, korkotuet ja sijoitukset nostavat summan pariin miljardiin euroon. Henkitoreissaan olevat kunnat maksavat nekin yrityksille 100–300 miljoonaa euroa innovaatiotukiaisina.
Verotuet teollisuudelle ja elinkeinoille olivat viime vuonna 3,6 miljardia euroa. Vertailun vuoksi: oman asunnon myyntivoiton verovapaus ”vei valtiolta” 1,2 miljardia euroa.
Ja vieläkin puuttuu jotakin: maa- ja metsätalouselinkeinolle maksettavat tuet voi rinnastaa yritystukiin, niin ponnekkaasti maataloustuottajat ovat profiloituneet yrittäjiksi.
http://www.tekniikkatalous.fi/kommentit/uutiskommentti/article546676.ece
Merillä kelluu pommi? Taatut laivojen lainat ..
NoU hätä . Velkaantuneet yhteiskunnat eivät maksa velkojaan . Suomen verotettavat yritykset kuihtuvat ja muuttavat pois . Meille jää POLIITIIKOJEN lauma elätettäväksi kun somppu ei lähde töihin ( siis tuottavaan työhön) . Mistä sitten leikataan ? No ei mistään , sitten on SDP hallitusvastuussa ja heille lainaaminen ei ole vastenmielistä , demarithan ovat tottuneet kuten asianajat kaivamaan rahat toisen taskuista .
Ontää aika hapeli, Sipilä!
Tän takiakko Sipilä leikkasi kansaneläkkeenkin?
Kunhan saadaan kurjistettua eläkeläisten ja sairaiden elämä, ässätollot!