Henkinen krapula

Haluisiko joku kertoa miksi minulle tulee "henkinen krapula" vaikka join vain kaksi tölkkiä kaljaa enkä ollut lainkaan humalassa ja olin kyllä muiden mukana jotka joivat enemmän mutta tulin itse aikaisin kotiin.
6310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

koska sun aivot on fucked up. suosittelen terapeutti Pera Reikää, puh. 046 turha-kysymys-69.

Äänestä

Täältä löytyy yks ihan samanlainen! Oon pitkään miettiny samaa :/

Äänestä

Mistä henkinen krapula eli morkkis johtuu?

Morkkis on psykologista: humalassa on saattanut myös sanoa tai tehdä jotakin, mitä ei selvinpäin tekisi. Sohvalla voivottelu ei sovi myöskään luterilaiseen työmoraaliin.

Myös morkkiksessa on hyvätkin puolensa:

– Pää pöntössä sitä miettii, miksi ajoi itsensä tällaiseen tilaan ja jospa ei ensi kerralla joisikaan niin paljon.

Äänestä

henkinen krapula liittyy alkoholismiin, juominen ei ole hauskaa ja siitä tulee seurauksia ja miettii koko asiaa
jätä juominen täysin niin helpottuu olo

Äänestä

Morkkikseen on myös selkeä tieteellinen syy. Kaverini on alan asiantuntija ja tiesi kertoa, että serotoniini vaikuttaa mielialaan ja alkoholi laskee serotoniinitasoa. On siis 'normaalia' tuntea kankkusessa morkkista, vaikka ei ole sössinyt edellisenä iltana.

Markkinoille on tullut uusi tuote Catapult Cat. Otin viime viikonloppuna kunnolla ja samalla nielin tabletin muutaman tunnin välein. Ei ollut krapulaa, ei pahoinvointia eikä masennusta / morkkista seuraavana päivänä! Suosittelen. Kertokaapa muutkin kokemuksianne tästä tuotteesta...

Äänestä

Itsekin innostuin tästä uudesta tuotteesta. Kavereiden kanssa käytiin Tallinnassa ja vedettiin pitkällä kaavalla. Mukaan kävin apteekista hakemassa catapultit eikä ollut krapulaa. Huippu tuote. En ymmärrä enää niitä, jotka valittaa krapulasta. Siihen on nyt toimiva ratkaisu ja suosittelen kokeilemaan: Catapult Cat.

(PS. Kerroin kokemuksesta niiden sivuilla ja sain postissa palautteena kaksi pakettia. Mahtavaa palvelua)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pelokas88 kirjoitti:

Haluisiko joku kertoa miksi minulle tulee "henkinen krapula" vaikka join vain kaksi tölkkiä kaljaa enkä ollut lainkaan humalassa ja olin kyllä muiden mukana jotka joivat enemmän mutta tulin itse aikaisin kotiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu