Kova kohu nousi työnäytteestä. Kansa ja etenkin media alkoi puhua orjatyöstä. Miksi vasta nyt?
Orjatyön keksi demarit jo vuonna 2001. Nykyisin 9 eurolla työpäivä 4-8 tuntia päivässä 2-5 päivänä viikossa. Viime hallituksen Ihalaisen(sdp) suurin saavutus orjatyön uudistamisessa oli sen nimikkeiden yhdistäminen työkokeiluksi.
Eikö kansa tai media ole ollut tietoinen tästä?
Orjatyön keksi demarit jo vuonna 2001. Nykyisin 9 eurolla työpäivä 4-8 tuntia päivässä 2-5 päivänä viikossa. Viime hallituksen Ihalaisen(sdp) suurin saavutus orjatyön uudistamisessa oli sen nimikkeiden yhdistäminen työkokeiluksi.
Eikö kansa tai media ole ollut tietoinen tästä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Orjatyöstä on puhuttu aina, ei sitä kukaan ole keksinyt.
Urpo Leppänen kunnostautui pätkätyöllistäjänä jo v. 1991. Muija joutui pitkälti hänen ansiostaan karenssiin.
Vai puhuttaisiinko orjatyöstä juuri siksi, että tuon 'kuntouttavan työtoiminnan' seurauksena jo tiedämme, miten tällaisilla palkattomilla näennäisesti hyvää tarkoittavilla toimilla on taipumus toteutua käytännössä. Saadaan kätevästi eri alojen ammattilaiset varmistamaan oman työttömyytensä jatkuminen pakottamalla heidät tekemään työnsä työttöminä, työttömyyskorvauksella, palkan sijaan.
Työnhaku kurssien 8 viikon työharjoittelu, täysityöpäivä ja 9 euroa.Kursseja järjestetään sillä tavalla päällekkäin, että aina löytyy työharjoittelija entisen tilallle. Järkevää?
Tai jopa 12 kuukauden työkokeilu. Onhan se yritykselle kätevää ja edullista ottaa aina uusi 'kokeilija' ja säästyä näin palkkaamasta työvoimaa.
Julkisella puolella jopa käytäntö. Yle käyttää satoja harjoittelijoita.
Työpaikoilla "orjia" käytetään surutta hyväksi. Kahvipöydässä ihmetellään, että miten voi Suomessa laittaa töihin joku alle minimipalkan?
Ja sitten taas orjuutetaan hyvällä mielin.
Suomessa ei ole minimipalkkaa.
Neitsyt Niinistö nousi valtaan, niin orjatyö otetiin oikein hallituksen teemaksi.
Riistäjä hallitus repii kansan selkänahasta ja Neitsyt Niinistö huijaa kansaa, etteivät nämä huomaa, miten sitä kusetetaan ryssän omaisuudeksi.
Lipposen hallitus työministerinä Tarja Filatov kehitti orjatyön. Älä muita hauku.
TES