Noan arkki löydetty Araratin vuorilta

saku456789

Monet epäilee, mutta kyllä Raamattu on luotettava ja aito kirja Jumalalta. Pelkästään muinaisesta vedenpaisumuksesta on valtavasti todisteita: Mm. korkeilta vuoriltakin löytyy simpukoiden kuoria ja jäännöksiä ja maankuoressa ja kallioissa on näkyvissä selkeet uurteet,jotka kertovat vedenpaisumuksesta. Myös on Nooan arkki löydetty tai oikeastaan sen säilyneet ja kivettyneet osat. Maanjäristys Turkissa sijaitsevalla Araratin vuorella paljasti arkin Araratin vuorelta. Löydön ovat varmistaneet mm. arkeologi Ron Wyatt ja Turkin hallitus ja Turkin ilmavoimien lentäjä. Käypä katsomassa : totta-on.fi linkit Nooan arkki ja arkkia katsomassa. Siellä on myös värillinen ilmakuva Nooan arkista.

6

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilevä-Tuomas

      "Löydön ovat varmistaneet mm. arkeologi Ron Wyatt ja Turkin hallitus ja Turkin ilmavoimien lentäjä."

      No jopa on kova varmistus lentäjä varmaan suunnisti tuon perusteella kun oli Kurdikylään pommitusretkellä. No suunnistusapuhan on sekin. Turkin hallitushan on osoittautunut oikein luotettavaksi ainakin toimittajien sensuroinnissa ja vainoamiseaas. Armenian kansanmurhaan ei näytä kuitenkaan syyllistytty kun asiakirjat ovat hukassa kuin Nooan arkin piirustuksetkin. Mitä taas näihin arkeologeihin tulee ovat löytyäneet sitä sun tätä ja tulkinneet yhtä sun toista.
      Eikö Jerusalem post ole mitään kirjoitellut ja Huffington post on ollut ihan hiljaa. Olisihan sen arkin jäänteet saatava niille joiden perintöosaan se kuuluu samoin kuin ne öljyvarat joiden lähistöllä se on. Odotamme jännityksellä.

    • hiemanTaustoja

      Tuolla Wyattilla on kristillisissä tutkijapiireissä lähinnä klovnin auktoriteetti.

      Ukko kehuu vuoronperään löytäneensä nooanarkit ja liitonarkit ja vaikka mitkä. Iankaikkisen häpeään on vissiin jättämässä Indiana Jonesia.

      Kyllä Wyattin juttuja lukea voi. Paljon kiinnostavaa siellä on joukossa. Mutta itse en lähde niitä pääväittämiään uskomaan.

      Wyattin väittämä Nooan arkki on selvästikin muuta kuin jokin kulkuväline. On savimuodostelma, joka näyttää "laivalta", pohjakuva. Muuten hyvä, mutta alueella on useampiakin samanlaisia pohjakuvia. Kysymys lienee luisuvan saven tekemistä kuvioista.

      Hyvin vankan ja moninkertaisen perimätiedon mukaan arkin pitäisi olla kaukana Wyattin löydöstä, Araratin koillisrinteellä (?). Sieltä on runsaasti havaintokertomuksia ja satelliittikuviakin on otettu. Tunnetusti lähialueella on ollut arkin perinnettä vaalinut luostari. Sen jäänteet ovat valitettavasti kivivyöryn alla, eli tuhoutunut. Ja arkin oletettu sijainti on meidän aikoinamme ollut kriittisintä kylmän sodan raja-aluetta. Turkin ja Neuvostoliiton rajaa ja nyt Turkin ja Venäjän. Turkilta ei juuri saa suopeutta, jos pyytää lupaa mennä alueella ja vieläpä (muslimimaassa) todistellakseen kristillistä historiaa.

    • >Mm. korkeilta vuoriltakin löytyy simpukoiden kuoria ja jäännöksiä

      Oletko koskaan tutustunut tieteen havaintoihin perustuvaan vedenpaisumuksettomaan selitykseen näille jäännöksille?

      >maankuoressa ja kallioissa on näkyvissä selkeet uurteet,jotka kertovat vedenpaisumuksesta.

      Kokeile uurtaa kalliota 40 vuorokauden ajan vedellä. Mitä näkyy? No ei mitään. 😀

    • paamat

      Sieltä on myoskin löydetty monta laahus kiveä lähistöltä, tutustukaa asiaan ilman ennakkoluuloja, puhukaa vasta sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe