Nuorisojoukon hyökkäys tapahtui Havukosken koulun lähistöllä 14. huhtikuuta kello 20 jälkeen.
KUVARiikka Jokinen / arkisto
"Itä-Uudenmaan poliisi tutkii noin 20 nuoren hyökkäystä kahden 18-vuotiaan kimppuun Vantaan Havukosken koulun lähistöllä 14. huhtikuuta kello 20 jälkeen.
Tapaus sattui Tarhakuja 2:ssa, jonne kaksi 18-vuotiasta nuorta oli sovitusti mennyt tapamaan kolmatta henkilöä.
”Tämä on oudon tuntuinen tapaus."
Rikosilmoituksen mukaan läheisestä metsiköstä oli yhtäkkiä rynninyt kolmikkoa kohti arviolta 20 tummaihoista nuorukaista, joiden ikähaitarin arvellaan ulottuvan "lapsenikäisistä" noin 20-vuotiaisiin.
– Kaksikon kimppuun oli käyty, heiltä oli viety omaisuutta ja pahoinpidelty. Ilmoitus hätäkeskukseen oli tehty kello 20.20 aikaan. Hyökännyt nuorisojoukko oli poistunut paikalta Koivukylän suuntaan, tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Markku Helenius Itä-Uudenmaan poliisilaitoksesta kertoo.
Tapausta tutkitaan tällä hetkellä ainakin ryöstönä.
"Uhrit saivat pieniä vammoja, eivätkä tarvinneet ambulanssia, mutta heitä kehotettiin tarkistuttamaan mahdolliset vammat lääkärillä.
– Tämä on oudontuntuinen tapaus. Kuulostaa huolestuttavalta, että tällaisia hyökkäyksiä tapahtuu noin suhteellisen varhaiseen kellonaikaan, ennen iltauutisia, Helenius jatkaa.
Mahdollisia vihjeitä tapaukseen liittyen voi soittaa poliisin numeroon 029 541 3624.
Rikos, oikeus ja poliisi"
Rötösmamulaumat?
mitätouhua
1
138
Vastaukset 1
- monikulttuurisuutta
Tähän porukka kansalaistorilla vaati, Erkin, piispan ja Jukkapojan johdolla! Monta marssiakin banderollit Leppattanen pidetty tän puolesta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3741290- 71788
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37716- 50632
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri28617- 44615
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht373573- 63543
- 84498
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474