det här forumet ,när de vet så väldigt mycket om vad som händer och sker i Sverige.
Här är visst många Sverigefinnar som besöker
lagtmärketill
29249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
De är flitiga läsare av Aftonbladet och diskussionsforumet Flashback,yttrandefrihet på riktigt.
Suomalaiset eivät ole välinpitämättömiä! Tiesittekö te, että jokainen suomalainen on opiskellut sellaisen kielen kuin ruotsi? Mihin te luulitte, että suomalaiset kieltä käyttävät, jos ei sen maan asioidenkin seuraamiseen, jossa kieltä puhutaan!? Joskus vaan tuntuu, ettei teillä ole suhteellisuudentajua. Ruotsalaiset ovat välinpitämättämiä naapurimaansa Suomen suhteen, mutta suomalaiset eivät ole välinpitämättömiä Ruotsin suhteen.
Kyllä pitää todella vaivaa nähdä pitääkseen itsensä Ruotsin uutisista ja yhteiskunnallisesta keskustelusta hyvin perillä. Mitkään suomalaiset lehdet eivät seuraa Ruotsin uutisia sellaisella intensiteetillä kuin neffet.
Jos neffeä risoo Suomen kielipolitiikka niin miksei hän seuraa Suomen asioita vaan Ruotsin?
Skitsoahan se on olla SD-kannattaja ja asua Suomessa! :-D
Kylläpä ruotsindemokraattien mielipide Suomen kielipolitiikasta sinua häiritsee:). Ovat hekin ottaneet selvää Suomen asioista (vaikkeivät edes ossaa kieltä...), jotta voivat tehdä päätelmänsä Suomenkin kielipolitiikasta.
On myös tärkeää, että kahden naapurimaan suhteet ovat hyvät ja suhteet ovat hyvät vain silloin, kun näiden välillä vallitsee tasapuolinen kunnioitus ja tasapuolisuus.
Voin vakuuttaa ettei häiritse. SD on naapurimaan populistinen rasistipuolue ja mitä mieltä se on meistä suomenruotsalaisista ja Suomen kielipolitiikasta on minulle herttasen yhdentekevää, aivan kuten kaikki muutkin sen mielipiteet. SD on Ruotsin ongelma,ei minun.
Sen sijaan ihmetyttää että meillä täällä on "suomalaisia" jotka vannovat SD:n nimeen. Sellaiset feikkisuomalaiset ovat enemmän kuin kummallista! Onhan meillä kotimainenkin vastine.
Häiritsee näköjään kovasti jotain, kun Suomen ja Ruotsin välillä on niin erinomaiset suhteet. Ja olleet jo hyvin kauan. Mitähän tuollainen tosiasioiden vääristelijä luulee saavuttavansa valheillaan?
sullelapsiherkimmin-tyyppi on ahkera, varmaan menee vappumarssillekin.
Ei ole. Suomen ja Ruotsin suhteet eivät ole tasapuolisuutta nähneetkään. Hyvät suhteet eivät tarkoita sitä, että toinen kumartaa ja toinen alistaa/hävittää. Suomen ja Ruotsin suhteet ovat maailman huonoimpia naapurimaiden välisiä suhteita.
Ainoastaan asennevammainen voi ajatella noin.
Ruosufenno :D
Teille on vissiin tapana se, ettette ota selvää muista maista tai opiskele muiden maiden kieliä - meille suomalaisille tuollainen ajatusmaailma ei ole tuttua. Meidän ei tarvitse asua jossain tietyssä maassa tietääksemme tai ottaaksemme selvää sen asioista.
Men för oss svenskspråkiga är Sverige bara ett grannland alldeles som Ryssland,inte måste vi varje dag länka Sverigenyheter hit på det här forumet.
Meille Ruotsilla on olennainen osa Suomen kielipolitiikkaa ajtellen, on kyse Ruotsin ruotsin kielestä - ja tasavertaisesti yhteisestä historiasta - kielipolitiikkojen pitäisi myös olla tasapainossa juuri Ruotsin kanssa tämän vuoksi. Eivät ruotsindemokraatit ole ottaneet kantaa juuri SUomen kielipolitiikkaan ihan turhasta - ja ilmeisesti se teitä nyt häiritseekin ? Ja heidän menestys Ruotsissa samalla?
Kuinka kauan olet ollut tuossa tilassa? Pakkomielteisessä? Ymmärrätkö olevasi sairas?
Ad hominem.
Inte gör vi reklam för Sverigedemokraterna i varje tråd på spalten heller.
Varför skriver ingen något om vårt grannland i öst ?
Det kan man ju undra över,Ryssland är visst inte så populärt just nu.
Siis et tiedosta tilaasi. Selvä.
Man ser nuförtiden väldigt sällan ryska turister här i våra knutar.Tidigare kom det busslaster.
Inte är det många sverigefinnar i sajten, bara en, men hen är envis som...
Ibland är hen anonym och skriver 4 - 5 inlägg efter varann och ibland använder hen sin signatur.Stilen är densamma,man känner redan igen hennes ordvändningar.
Den helgalna, djupt religiösa, hatiska, självgoda, sverigedemokratiska skräckmorsan som kan och känner oss finlandssvenskar bättre än vi själva! Gudbevare!
Enligt henne har vi byggt Husby och Rosengård.
I en kedja var det litet diskussion om att hon kanske inte är hon utan han,det blev aldrig riktigt klarlagt.Personen ifråga deltog själv.
Niin, puhut varmaan meidän keskustelustamme? mainitsin, että en ole muistaakseni koskaan maininnut ja kuuluttanut selkeästi, että "olen nainen", niin miksi sellaisia tarvitsee edes olettaa? Kenelle se kuuluu, mitä sukupuolta olen? Henkilökohtaisuuksiin meneminen kertoo aina vain häviöstä argumentoinnissa.
Tässä yllä joku puhui ilmeisesti myös juuri minust ja että tunnistaa (minun?) sanavalinnat. Täytyy sanoa, että olen huomannut monen muun täällä kirjoittavan jo hyvin samaan tapaan ja olette sen jälkeen hyökänneet heidän päälleen ja olettaneet ilmeisesti puhuvanne minulle. Aihe on yhteinen ja tietyt termit tai sanavalinnat ihan yhteisessä käytössä.
Tala selvästikin kirjoittaa tänne monella nikillä, jutut ihan samaa tyyliä, helppo tunnistaa, niinkuin myös sun samaa jankkaavat hölynpölyt.
"Den helgalna, djupt religiösa, hatiska, självgoda, sverigedemokratiska skräckmorsan som kan och känner oss finlandssvenskar bättre än vi själva! "
Tiesitkö, että henkilökohtaisuuksiin meneminen ja juuri tällainen nimittely ja haukkuminen alkaa aina silloin, kun on hävitty argumentoinnissa ja koetaan joku uhaksi? Se ei kerro mistään muusta.
Olisi mielenkiintoista kuulla myös joku esimerkki noista jokaisesta, esimerkiksi tuosta "djubt religiös", en kovinkaan muista täällä puhuneeni uskonnosta mitään, eli sinä teet aivan omanlaisia päätelmiäsi. "hatisk" - antaisitko tästäkin esimerkin, minä, joka olen esimerkiksi hyvin tarkka siitä, etten yleistä ihmisiä tai käytä minkäänlaisia nimityksiä ikinä kenestäkään (esim. "hurrit, fennot, svekot tms.), ikinä en käytä kirosanoja jne., annatko tästäkin siis jonkun esimerkin? "sjävgod" , samoin tästä voit varmasti antaa esimerkin? Suomalaisten kielivapauden vaatiminen ei ole omahyväisyyttä ja kyllä suosittelisin sinunkin tulemaan jo maanpinnalle. Ja miten kuvittelet, että tunnen ns. "suomenruotsalaiset" paremmin kuin te itse? Kun i kerran ole tapana yleistää? Jokainen on yksilö ja jokainen ihminen on erilainen. En tunne siis jokaista suomalaistakaan, sinä näytät sen sijaan olevan taitava tuossa yleistämisessä ("oss finlandssvenskar").
Mistä sinä päättelet että sinusta on kyse?
Kunhan vain tiedän. Olen keskustellut kanssasi aiemminkin.