"Olen Roomassa. Perjantaina minulle tarjottiin päivällinen Italian valtion laskuun. Tiedätte seuraukset. Vedin sapuskaa ja viiniä kuin viimeistä päivää - olihan "työviikon" viimeinen päivä.
Vaadin ruokailun jälkeen kalleinta konjakkia koko pullon. Kännihän siitä kehittyi. Eikä yksi pullo konua riittänyt. Aamuun asti juopottelin. Alaiseni menivät sentään nukkumaan jo puolilta öin.
Launataina oli niin paha olo, että katselin vain raveja nettitelkkarista. On tämä netti hieno juttu. Huonepalvelu kantoi suomalaisen veronmaksajan eli minun tilaamia herkkuja huoneeseeni. Suomalaisen veronmaksajan eli sinun laskuun.
Tänään olin yksin pyöriskelemässä Pietarinkirkon edustalla. Paavi ei tunnetusti ottanut minua vastaan. Vaikka asian eteen tehtiin ministeriössä töitä viime kesäkuusta lähtien. edes kirkkoon ei minua päästetty. Ilmeisesti syynä oli italialaisesta poikkeva ominaistuoksuni.
Isä Timo"
Vaadin ruokailun jälkeen kalleinta konjakkia koko pullon. Kännihän siitä kehittyi. Eikä yksi pullo konua riittänyt. Aamuun asti juopottelin. Alaiseni menivät sentään nukkumaan jo puolilta öin.
Launataina oli niin paha olo, että katselin vain raveja nettitelkkarista. On tämä netti hieno juttu. Huonepalvelu kantoi suomalaisen veronmaksajan eli minun tilaamia herkkuja huoneeseeni. Suomalaisen veronmaksajan eli sinun laskuun.
Tänään olin yksin pyöriskelemässä Pietarinkirkon edustalla. Paavi ei tunnetusti ottanut minua vastaan. Vaikka asian eteen tehtiin ministeriössä töitä viime kesäkuusta lähtien. edes kirkkoon ei minua päästetty. Ilmeisesti syynä oli italialaisesta poikkeva ominaistuoksuni.
Isä Timo"
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hyvä loki Isä Timolta. Taas uusi syy soiniuskovaisille nuolla Isä Timon persettä yhä kiihkeämmin?!
Muista käydä aamu-uinnilla Tiber-joessa niin pääset Italian aamuTV:seen. Älä anna sen häiritä vaikka puhuvatkin valaasta tai hylkeestä. Saat kuitenkin kalaa evääksi ja aivan ilman.
Et ole Timo. Lauseesi liian pitkiä. Olet huijari.
Kyllä teksti oli lainattu suoraan Soinin plokista.
ROOMA EI OLE BILETYSPAIKKA VAAN PIENI SUURKAUPUNKI, SOPII PERHEILLE JA PERHEMIELISILLE makean elämän katu Veneto on pelkkä Fellinin vitsi
Olin itse myös äskettäin katsomassa kiinteistöjä lähinnä Rooman pohjoispuolelta eli Flaminian suunnalta, tie on roomalaisen valtion rakentama Rooma - Rimini
Rooman etuja: pieni suurkaupunki jossa aika kuluu jos historia kiinnostaa, ei biletyspaikka, ei kuule ryssänmolotusta kadulla koska on roomalaiskatolinen, katolisuus on viehättävää koska se rauhoittaa ja kokoaa ihmisiä, kieli italia auttaa koska selviää espanjalla ja osin ranskalla
Haittoja: kaamessa kunnossa, liikaa ihmisiä, infra ei toimi kunnolla, asukkaat eivät osaa englantia toisin kuin espanjalaiset, kunnon asunnot ovat aika kalliita
https://www.suomenuutiset.fi/kansanedustaja-vaati-naisille-tasa-arvoa-blogi-suljettiin/#comment-203199
Huomauttaisin Sampolle että häntä emme ole äänestäneet eduskuntaan sen takia että hän hoitaisi kilpaililukykylakeja vaan sen takia että hän heittäisi matut ulos ja sulkisi rajat ja poistaisi pakkoruotsin
joka on PALJON PAHEMPI TUOTANTOKASVUN ESTE KUIN JOTKUT TAKSIMIESTEN LUVAT KUN NUORISO EI OSAA RANSKAA EIKÄ SAKSAA EIKÄ OSAA SAMPO EIKÄ SOINIKAAN
PS-politiikka on mennyt aivan seiniä päin
JOS TYÖTTÖMYYS OLISI ASIALISTALLAMME, miksi valitsisimme Sampon, joka on ollut armeijan mies eli maanpuolustuskorkeakoulun maisteritutkija
MEHÄN ÄÄNESTÄISIMME SOSDEM LAURI IHALAISEN TAI KOMMUNISTI TYÖVOIMAMINISTERIÖN TUTKIJATOHTORIN PEKKA TIAISEN -henkisiä oppilaita HEHÄN TYÖMARKKINAT TUNTEVAT EIKÄ JOKU SAMPO
http://www.hs.fi/paivanlehti/23042016/a1461302243859
Sampo Terho jännittää kilpailukykysopimuksen kohtaloa – ja häntä nyppii vasemmisto-opposition ”pölhöpopulismi”
Haluan myös edelleen muistuttaa olevani kova ylämäkityöntäjä ja vanhan liiton sankkireikämies. Lisäksi minulla on pakottava tarve spämmatä jokainen ketju näillä jorinoillani. Jostainhan sitä on köyhän huvinsa revittävä.
Tilauksessa on hanhenmaksa palleroita aamiaiseksi hopealautaselta tarjottuna.
Romulus ja Remus olivat roomalaisen mytologian mukaan Rooman kaupungin perustajat. Kaupunki perustettiin 21.4.753 eaa
Totta. Susi syötti ja kasvatti heitä tässä rinteessä
http://www.mult-kor.hu/attachments/17642/palat.jpg
Persumytologian mukaan Timo Soini perusti Rooman kaupungin. Sastamalan Heinoossa kerrotaan myös vastaavaa tarinaa muidenkin kuin persujen piirissä.
Isä Timo onkin itseasiassa susi lammasten vaateissa,susi jo syntyessään.
Söi suden murkinat?
Jep, jälkiviisaissa tuli perjantaina kerrankin jonkun nykyjäsenen suusta järkevä kommentti, kun totesi pettyneiden persujen äänestäjien tulleen toteuttaneeksi isä Timon 20 vuotisen ministerihaaveen ja se onkin ainoa, mitä äänellä oli tulosta.
Sankoin joukoin on persumediasta häädetyt löytäneen suolenpään :D.
No, minä jo monta kertaa siellä varoitin, mitä seuraa, jos kommentointi suljetaan ei-rekisteröityneiltä kokonaan, kuten nyt näyttää käyneenkin lopullisesti (?): nimittäin kritiikki ei lopu sensuuriin, se hakee uudet väylät ja jatkuu entistä kauheampana.
Hienoa, jatketaan siitä, mihin siellä jäätiin.
ei tietenkään lopu. Allaoleva lienee jo ajat sitten sensuroitu mutta taistelu jatkuu
https://www.suomenuutiset.fi/kansanedustaja-vaati-naisille-tasa-arvoa-blogi-suljettiin/#comment-203087
MALLI MATUVASTAISELLE POLITIIKALLE JOTA SOINISMI-LINDSTRÖMISMI EI OLE PYSTYNYT ALKUUNKAAN TOTEUTTAMAAN
http://mvlehti.net/2016/04/20/lue-unkarin-orbanin-pakolaissuunnitelma-taalla/
LYÖ KOLME KÄRPÄSSARJAN POLIITIKKOA YHDELLÄ VAALILIPULLA
HOK – ELANTO -VAALIT, äänestysaika on 18.-29.4. 2016, vaaliaineisto pitäisi olla jaettu 18.4. postitse
Perussuomalainen, mieti voisitko äänestää yhden kerran kokoomusta, Stubbia vastaan, nimittäin
ÄÄNESTÄMÄLLÄ STUBBIN VASTUSTAJAA VOI LYÖDÄ KOLME KÄRPÄSTÄ SAMALLA ÄÄNESTYSLIPULLA STUBBIA, SOINIA JA KEMPELE-SIPILÄÄ
MITEN OLISI WILLE RYDMAN NUMERO 355 / kokoomus
Rydman kuitenkin vastustaa Stubbia ja matujen etuoikeuksia
Kyllä paavi nyt julistaa soinin pannaan kun meni syömään kaikki vatikaanin pullat.
Millähän tavoin liittyy ulkoministerin toimenkuvaan se, että mennään Roomaan sen syyn takia, että joku suomalainen vihitään katolisenkirkon papiksi ?
SKSIKÖ se siellä on?
En seuraa enää persumediaa sattuneesta syystä, siksi on nyt aukko sivistykessä...
Toivon vaan, että tänne osuisi mahdollisimman paljon porukkaa sieltä palstoilta, oli niin hyviä keskusteluja.
Levittäkää sanaa...