Mitä vittua! Isä oli laittanut toimeentulotuella olevalle pojalleen rahaa syntymäpäivälahjana. Sosiaalitoimi nappasi toimeentulotuesta saman summan takaisin.
Eipä ole kauan, kun somalin tilitiedoissa oli toimeentulotukena myönnetty 900e somppupennun talvihaalariin. Vittu mitä paskaa.
Suomalainen saa vittuilun kera satasen vuodessa, jos sitäkään.
Nukkuukohan sossunatsit hyvin ja onko heillä omatuntoa ollenkaan?
Kun paljastuu joku matun sossuavustuskeissi niin jo alkaa ulina että suomalainen saa samat tuet. Ja vitut saa.
Kun niissä matun masseissa on yleensä niitä harkinnanvaraisia summia mukana ja nehän ovat kantiksille tiukalla kuin tikattu pillu.
Eipä ole kauan, kun somalin tilitiedoissa oli toimeentulotukena myönnetty 900e somppupennun talvihaalariin. Vittu mitä paskaa.
Suomalainen saa vittuilun kera satasen vuodessa, jos sitäkään.
Nukkuukohan sossunatsit hyvin ja onko heillä omatuntoa ollenkaan?
Kun paljastuu joku matun sossuavustuskeissi niin jo alkaa ulina että suomalainen saa samat tuet. Ja vitut saa.
Kun niissä matun masseissa on yleensä niitä harkinnanvaraisia summia mukana ja nehän ovat kantiksille tiukalla kuin tikattu pillu.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kyllä se on hyvä, että niitä sossutukia jaetaan vain viimeisenä mahdollisuutena toimeentuloon. Ihan eri lukunsa on taas tuo maahanmuuttajien hyysääminen, niitä pitäisi kiristää armottomasti.
Lahjat lahjoina, jos olisi antanut sossutukea saavalle vaikka pilkkihaalarin, niin tuskin se sossu olisi sitä pois ottanut.
kuulin kun heppu oli lainannu kaverilleen 40e niin ulosottomies oli vienyt sen lainatun summan enneku lainaaja oli ehtiny nostaa sitä tililtään.
Vain umpityhmä laittat rahaa tilille,jonka tiliote lähetettävä joka kuukausi sossuun.
Toden totta. Mutta tästä kansasta on ainakin puolet tyhmiä. Sen näkee äänestysprosentista joka oli 2015 eduskuntavaaleissa 70. Vain noin 10% äänestäjistä (varakkaat) saa sellaisen hallinnon kuin haluaa, eli täydellisiä typeryksiä on äänestäjissä noin 60%.
Oriveden ottoautomaatille matun käynnin jälkeen jäi kuitti, missä tilillä rahaa 87 000 euroa!
Jos pakolaisella on tilillään 87.000 euroa, niin hän pystyy hyvin kustantamaan niin omansa, kuin kavereittensakin kotimatkan takaisin Irakiin.
Suomeen Irakista tulleista näkee jo päältä päin, etteivät he ole köyhiä, vaan rikkaasta öljymaasta. Tuskin ovat edes kumilauttaa nähneetkään muualla kuin tv:ssä ja ovat saapuneet Eurooppaan lentäen. Matkustelleet sen jälkeen lukuisten Euroopan vauraitten maitten läpi köyhään Suomeen, koska täällä kuulema saa heti turvapaikan, ilmaisen asunnon ja töitä.
Vahingossa unohtui.
Joo ja mää kuulin että oli samalta mamulta tippunut tuhannen euron seteleitä taskusta kun oli kävellyt sossuun hakemaan lisää rahaa... kaikkee määki aina kuulen.
Kovasti on työtä tehnyt hän.
Vieraat ensin.
koko maailmalle lättyyn niin että lätisee suatana
Verottaja iskee vasta paljon suurempaan tilille ilmestyvään lahjaan, toisin kuin sosiaalitoimi. On tiedossaja lehdistä olen lukenut, että on paljon henkilötä, jotka eivät ollenkaan hae toimeentulotukea, vaikka heillä olisi siihen oikeus. Määrärahoja siis on! Jäänevät osittain käyttämättä pilkunviilausten takia.
Suomen kansalaisen nöyryyttämiseen ei ole alarajaa.
Sosiaalitoimi voisi olla iloinen, että poika ei ole niin syrjäytynyt, etteikö hänestä joku läheinen ainakin satunnaisesti huolehtisi!
Sosku joutuu tarkistamaan tiliotteen kuukausittain, jos on jatkuvasti toimeentulotuella elävä kyseessä. Mitenkäs sitä muuten voisi tulot tarkistaa? Pitäisikö uskoa hakijaa itseään? Miksi pitäisi?
Ei kukaan ole niin tollo, että lahjoittaa pikkusumman pankkitilin kautta.
Suomessa on paljon soskun tuella eläviä syrjäytyneitä. Holisteja, huumeiden käyttäjiä, mielenterveysongelmaisia. Tämä on tosi surkeaa joukkoa.
Osa työssäkäyvistäkin saa sosiaalitukea. En muista prosenttia, mutta onhan se aika järkkyä ettei duuninteolla edes tule toimeen.
Asumistuki on turha sosiaalituki.
Puhumattakaan maataloustuesta. Tahi lapsilisästä.
Näinhän se tietenkin on. Mutta jos henkilön tosiasiallinen tilanne on se, että hän on toimeentulotuen vakituinen asiakas, tiliotteiden tilannetta voitaisiin tarkistaa esim. puolivuosittain. Jos vaikkapa tilille tammikuun alussa ilmestyy 500 euroa lahjana, niin heinäkuun alkuun mennessä pitäisi tiliotteeseen ilmestyä merkintä jostakin hyödyllisestä palvelusta tai hyödykkeestä (sellaisesta, mistä toimeentulotukea ei kuitenkaan saisi), tai sitten paperikuitit.
Tukien saajakin on yhteiskunnassa kuluttaja, ja näin hän osaltaan tukee talouden virkeyttä.
Köyhä kuluttaa käytännössä 100 % tuloistaan pystymättä mitään säästämään. Pitää kunnioittaa köyhän panosta kuluttamiseen!
Kantasuomalaisia on autettava, mutta näitä matupaskoja ölyjyvaltioista tänne tunkeutuneita Suomella ei ole mitään velvollisuuksia ei historiallisia, ei kansalaisuuteen perustuvia, ei uskontoon perustuvia syitä elättää näitä saatanan barbaareja täysihoidossa täällä.
Tarkistetannko myös samalla tavalla maahanmuuttajien ja pakolaisten tiliotteet jos heilläpankkitili Suomessa!!??
Millons luulet, että western unionissa on suurimmat jonot?