Olisikohan markka-aikana vastaavassa tilanteessa ihmiset antaneet keräyksiin samanlaisia summia. Itse en ainakaan usko, että olisin laittanut 60-120€ yhdellä kerralla keräyslaatikkoon.
Rahakeräykset
pirreli
15702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
siis tietenkin 60-120 markkaa
EURO ON LAITON! Suomen rahayksikkö on markka!
Ulos vieras valta ja valuutta maastamme.
Heti ekana päivänä kun alettiin kerätä, niin työkaverini oli keräämsässä muutaman tunnin. Melkein kaikki setelit 50 tai 100 €, joukossa kaksi 500 € seteliä.
mahto saada hyvät kännit niillä rahoilla?
no eihän pienituloisilla japien-eläkeläisillä ole edes kuukausi tulo 500€.
aina hyvät..?
mä läksin baariin
huomen sängys, ku päätä särkee ja haisee pahalle..nii ja rahaa menny sikana..*Pudistelee päätään*
Mee sä sinne niin mä meen ottaan lääkkeeni.
nyt sit, et minkälaista nappia sitä otetaan..?
MÄÄ LÄHEN KUSELLE JA PASKALLE JA SIT NUKKUMAAN
Se näkyy parhaiten, joka seisoo arkun päällä tai ilmoittaa hyvyytensä summan!
Mielummin panen rahani kaljaan kun heittäisin pois
nyt aattelee hirveän helposti eurot markoiksi. Eli 20€ ois 20mk! Itse olen lahjoittanut 10 euroa.. markan aikakautena oisin miettinyt pari kertaa kuuskymppisen laittamista.
myös useat vanhukset ajattelee vielä eurot markkoina siten että 200 euroa olis 200 markkaa, sitten ne laittaa jonkun 500 euroa rahalippaaseen ja kohta ihmettelee että minne on rahat hävinny..